Az Index birtokába került törvénytervezet szerint idén áprilistól az év végéig lehetne bejelentkezni a kedvezményes törlesztésre. A kormány úgy számol, hogy egy átlag 59 ezres törlesztőrészlet 41 ezer forintra apadhat.
150 milliárdot is elvihet az árfolyamrögzítés
Ahogy azt korábban bejelentették, a közszféra dolgozóinak igényeit a bankok soron kívül bírálják el, sőt, egy egyszeri, vissza nem térítendő támogatást is kapnak. Ez nagyjából 10 milliárdot emészthet fel a költségvetésben, de a törvénytervezet a kamattámogatás költségvetési hatásával is számol. Az árfolyamgát 60 hónapos lefutása alatt 300-450 ezer érintett támogatása 103-154 milliárdot vihet el.
A közszolgák július 1-ig kérhetik a vissza nem térítendő támogatást.
A Matolcsy György által jóváhagyott törvénytervezet, mely szerdán a kormány elé kerülhet, azzal indokolja a program határidejének kitolását, hogy a törvény későn lépne életbe, így az eredeti tervezetekhez képest csak 4 és fél évig működhetett volna a rendszer. A 2017-es véghatáridővel egyetértettek a bankok is. A rendszerből azonban ki is lehet lépni, de leghamarabb csak 3 év után.
A tervezett beveszi a kedvezményezettek közé a lízingeseket is, mivel azokat a végtörlesztési programba is bevették, "így kihagyásuk indokolatlan lenne".
Mi lesz azokkal, akik már beléptek a rendszerbe?
Az eredeti és kisebb kedvezményt jelentő árfolyamrögzítéssel január 8-ig 3250-en éltek, miközben a banki fizetéskönnyítő programokban ugyanezen idő alatt 14 ezren vettek részt. Nem kell azonban aggódnia ennek a 3250 ügyfélnek sem, az ő kedvezményüket a bankok az új, sokkal kedvezőbb kondíciókra cserélik, kivéve, ha külön kérik, hogy ezt ne tegyék meg a pénzintézetek.
Kamattámogatás a közszférának: részletek majd később
A mindenkinek járó kamattámogatás mellett a közszféra dolgozói két további kedvezményt kapnak. Az egyik egy vissza nem térítendő támogatás lesz. Az állam teljesen átvállalja az adósoktól a február 1. és július 1. közötti részletek rögzített árfolyam fölötti részét kamatokkal, tőkerésszel együtt. Ez a kabinet becslése szerint egyszeri, 10 milliárdos kiadás lesz.
Ehhez jön a közszférának járó külön kamattámogatás. Erről számszerűsített becslés nincs a dokumentumban, csak annyi olvasható, hogy a részletes szabályokat egy kormányrendelet határozza majd meg.