1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénzügyi jogok biztosa szerint háromoldalú egyeztetés kell a devizahitelek ügyében, a kormánynak szerdai ülésén célszerű meghatározni a kereteket, és ez alapján kellene megkezdeni a háromoldalú szakmai egyeztetéseket a kormányzat, a bankok és a hitelesek képviselőinek. Doubravszky György erről az MR1 180 perc című műsorában beszélt hétfőn reggel.

A pénzügyi biztos szerint elvi megoldásra lenne szükség (hogy ez alatt pontosan mit ért, arról nem beszélt), amiből az következik, hogy annak a nemcsak a lakáshitelekre kellene kiterjednie.

Hangsúlyozta, hogy az emberek nem adósmentő csomagot várnak, hanem azt, hogy a bankok elszámoljanak (hogy pontosan mivel, arra nem tért ki). Egyben megerősítette, hogy a hitelesek részvétele nélkül nem lehet megoldást találni, mint mondta ebben egyetértettek Civil Összefogás Fórum (CÖF) elnökével tartott találkozójukon is a napokban - hogy a CÖF-nek mi köze a devizahiteles perekhez, az persze jó kérdés.

Moratórium, hatástanulmányok, gyakorlat

Hangsúlyozta azt is, hogy a Kúria döntése után, most a bankoknak sürgős, hogy valami történjen (Doubravszky már korábban is utalt rá, hogy szerinte precedenst teremtett a Kúria legutóbbi ítélete, a magyar jogban azonban nincs precedens, minden ügy egyedi elbírálás alá esik).

Első lépésként szerinte moratóriumot kell elrendelni a tárgyalások idejére (vélhetően ezzel arra utalt, hogy addig nem kellene a törlesztőt fizetni), ezt kell követnie egy elvi megállapodásnak, majd hatástanulmányok elkészítése után kell kidolgozni a megállapodás gyakorlatba való átültetésének módját. Csak érdekességképp: információink szerint az a devizahiteles, aki az OTP-t perelte be, az eljárás alatt is végig fizette a törlesztőrészletét.

Doubravszky álláspontja szerint figyelembe véve az elmúlt években a bankok által az országból kivitt profitot, az ügyfelek és a bankok között megoldható a probléma, anélkül, hogy az csőddel fenyegetné a hitelintézeteket (hogy a kettő között milyen összefüggés van, arról nem adott bővebb felvilágosítást, talán arra gondolt, hogy az országból kiszivattyúzott pénzeket vissza kéne a külföldi tulajdonosoknak öntenie a magyar bankrendszerbe, ez amúgy részben megtörtént: a működőtőke beáramlásunk évtizedes rekordot döntött, ennek hátterében az állt, hogy a szigorodó tőkekövetelményeknek megfelelni akaró bankok pénzt utaltak a magyarországi leányoknak).

Doubravszky Györgyszerint a megoldáshoz nincs szükség költségvetési forrásra, az adófizetők pénzének bevonására. Erre amúgy forrás se nagyon lenne a költségvetésben.

A kirakatember

A Matolcsy György által korábban kinevezett pénzügyi biztos nem először utal arra, hogy a devizaadósoknak fel kellene függeszteni a törlesztést, ha csak időlegesen is. Ez nagyjából kimeríti Doubravszky bankok ellen folytatott szabadságharcának "elméleti" alapját.

A pénzügyi biztos a pénzügyi szolgáltatók tevékenységével foglalkozik, nemcsak a "tudomására jutó visszásságokkal", de akkor is, ha egy szolgáltató magatartása "a sérelem közvetlen veszélyét idézi elő". A munkakörét szabályozó törvény szerint ugyanakkor nem járhat el versenyfelügyeleti ügyben, illetve olyan fogyasztóvédelmi esetekben, amikor a PSZÁF-nak van illetékessége. Tulajdonképpen mozgástere elég karcsú.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG