5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vállalati oldalon a Növekedési Hitelprogram kedvező hatásaival is csak csökkenteni lehetett az állomány-leépülést tavaly, az utolsó negyedévben ráadásul a lakossági új hitel-kihelyezés is visszaesett - derült ki a jegybank hitelezési folyamatok című tanulmányából.

A jegybank Növekedési Hitelprogramjának (NHP) első szakaszának lezárultával a vállalati hitelállomány a várakozásoknak megfelelően az elmúlt év utolsó negyedévében visszaesett, ám év/év alapon is 1 százalékos visszaesést mutat az adat, amely erősíti azt a nézetet, hogy az program első körében igen komoly volt a hitelkiváltás. Persze, azt mindenképp előnyként lehet elkönyvelni, hogy az elmúlt évek 3-4 százalékos visszaesési üteme lassult. Ugyancsak fontosnak nevezte az MNB hitelezési folyamatok kiadványát bemutató tanulmányt bemutató Fábián Gergely, a jegybank elemzője, hogy a szűken vett kkv-hitelállomány akárcsak a III. negyedévben, az év utolsó három hónapjában bővülni tudott. A IV. negyedévi visszaesés ráadásul a rövid hiteleknél volt jellemző, s a számok azt is mutatják – az, hogy a forinthitel-kihelyezések terén nem volt komoly a visszaesés -, hogy nem érződik számottevően az előrehozott beruházások  a program általi finanszírozása.

A vállalati hitelfelvételek nem igazán változtak, a kamatok csökkenése csak a forinthiteleknél érezhető – ez a jegybanki kamatcsökkenés automatikus átvételét mutatja. (Az NHP adataiatól megtiszította a jegybank a statisztikákat.)

Megelőző portfóliótisztítás

Az állománycsökkenés, a vállalati oldalon az erőteljes portfoliótisztításnak tudható be, amit a jegybank szerint leginkább az új EBA-tartalékolási szabályok idei bevezetésére történő felkészülés indokolhat. Ugyancsak megmozgatta az állományt, hogy egyik bankunk egy leányvállalatánál a korábbi 40 milliárdos hitelt tőkére cserélte. A problémát az mutatja, hogy bár a hitelállomány leépülés jelentősen javult, a velünk versengő V4 országokban – bár csökkent az ütem -, de még most is 1,5 százalék feletti hitelállomány-bővülést regisztráltak.

50 milliárdnál tartanak

Az NHP második szakaszában február 21-ig 50 milliárd forint új szerződést kötöttek a bankok, amelyből eddig 42 milliárdot folyósítottak - hangzott el az adat megerősítve a Privátbankár tegnapi tőkepiaci konferenciáján kialakult konszenzust. A várakozások szerint a második negyedév közepétől-végétől fog emelkedni a kereslet a program iránt – mondta Fábián Gergely, aki ezt a beruházások tervezésének elhúzódása mellett az EU-forrásokhoz jutáshoz való feltételek tisztulásával magyarázta. Vonnak Balázs, a jegybank igazgatója szerint miután a komolyabb beruházások még a csőben vannak, egyelőre korai lenne kimondani, hogy az átlagkihelyezés alacsonyabb, mint az első szakasz esetében.

Garanciaoldalon támaszt kap az NHP?

Nem cél, hogy minél több olcsó hitel menjen ki a gazdaságba, az MNB a hitelhez jutás problémáit akarta kezelni a hitelprogrammal hangsúlyozta Vonnák Balázs. Ha nem lesz elég kereslet a termékre, akkor a jegybank nem akar mindenáron pénzt nyomni a rendszerbe – épp ezért egyelőre a most megnyitott 500 milliárdos keret kihelyezését tervezik év végéig.

A feltételek további enyhítése a monetáris tanács kompetenciája – hangsúlyozták a résztvevők, ám a beszélgetés során kiderült, hogy a garanciatermékek és garanciafeltételek terén változás várható. Az, hogy ez a garanciaintézmények életre lehelését, vagy például a garanciadíjnak az NHP 2,5 százalékos szintjén kívüli érvényesíthetőségét jelentheti-e, nyitva hagyták a jegybanki képviselők.

Nem hitelből karácsonyoztunk

A lakossági oldalon a hitelezett háztartások mérlegalkalmazkodása tovább tart, ami érdekes, hogy tavaly már csak a Club Med országokban csökkent a háztartási hitelállomány. Gond nemcsak a hiteltörlesztéssel van, hanem azzal is, hogy az új szerződések volumene enyhén visszaesett a IV. negyedévben, ezzel megakasztva az év eleje óta tartó pozitív folyamatokat.

Elég furcsa a helyzet: kereslet van a bankok szerint a lakosság oldaláról, a pénzintézetek hitelezési feltételekben némiképp enyhítettek is, ám ennek ellenére csökken a folyósítás. Érdekes helyzetet teremt a jegybanki kamatcsökkenés: a támogatott lakáshitelek vonzereje csökken, hiszen a törvény szerint – bármennyire csökken az alapkamat – az ügyfélkamat nem csökkenhet 6 százalék alá – Vonnák Balázs szerint ez is közrejátszhatott az év végi kereslet-visszaesésben.

A lakástakarék érdemi módosító tényező lett a felár tekintetében

A kamatokat tekintve a lakáshiteleknél némileg közeledett a THM mértéke a régióhoz, ám a csökkenő kamatbázisra számolt felár ugyanakkor jóval magasabb, mint a visegrádi országokkal. Itt nem felár-emelkedésről kell beszélni, hanem inkább arról beszélünk, hogy a bankok ezen a téren nem teljesen követik le a jegybanki kamatcsökkenést. A statisztikából az is látszik – hogy az utolsó negyedévet leszámítva a tiszta lakáshitelek felára csökkenő trendet mutat, a szinteket az tartja meg, hogy a lakástakarékkal kombinált hitelek felára emelkedik. (Miután az új lakáshitel-kihelyezések terén ez a szegmens bővül a legjobban, alaposan rányomhatja a nyomát az adatokra.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG