December 10-én hatályba lépett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) azon határozata, amely visszavonta a Tisza Takarékszövetkezet tevékenységi engedélyét – írja a jegybank közleménye. Ezt követően a jegybank által a pénzintézethez kirendelt felügyeleti biztosok kezdeményezték az intézmény végelszámolását, amelyet az MNB el is rendelt.
Ez alapján az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a lehető legrövidebb időn belül – az adott betétes tényleges betétösszegétől függően – 100 ezer eurós összeghatárig (jelenlegi árfolyamon több mint 30 millió forintig) kártalanítja a biztosított követeléssel bíró betéteseket a hitelintézeti törvény alapján. A betéteseknek egyelőre semmit sem kell tenniük, az OBA minden szükséges részletes tájékoztatást meg fog adni, illetve rendelkezik majd a megfelelő ügyféladatokkal.
Egy vidéki takarékszövetkezet 1975-ben (Fotó: Fortepan, Jáki László) |
A Tisza Takarékszövetkezet a szeptember végi adatok szerint 10 860 betétessel rendelkezett, működési területe jellemzően Jász-Nagykun-Szolnok megyét és környékét ölelte fel. A takarékszövetkezet mérlegfőösszeg szerint piaci részesedése a hitelintézeti szektorban nagyon csekély, mintegy 0,4 ezrelék volt. (Ami persze nem vigasztalja azokat a betéteseket, akik most átmeneti fizetési gondokkal küzdenek – a szerk.)
A szövetkezeti hitelintézeti szektor helyzete – ellentétben ezen egyedi intézménnyel – összességében stabil – állítja a jegybank. A Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének december 5-i közleménye szerint a Tisza Takarékszövetkezet kizárásával (ennek nyomán vonta vissza a jegybank az intézmény tevékenységi engedélyét) lezárult a szövetkezeti hitelintézeti szektor megtisztulása. Így e vizsgálat kapcsán más piaci szereplők engedélyének visszavonása nem várható.
Korábbi cikkeink:
Bedőlt banknál, takaréknál vagy? Van ok az aggodalomra?
Nem véletlenül most – betétkifizetési titalom a Tisza Takarékszövetkezetnél