A magyar jegybank monetáris tanácsa "láthatólag arra vár", hogy a kormánynak sikerül-e megállapodásra jutnia a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy új finanszírozási csomagról, az viszont "meglepetés", hogy már most napirendre került a kamatcsökkentés - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők a 7,00 százalékos alapkamat tartásáról hozott keddi MNB-döntés után, mely egyáltalán nem jelentett meglepetést. Az viszont már az elemzőket is meglepte, hogy a tanácsban az is felmerült, 25 bázisponttal csökkenteni kellene az irányadó kamaton.
Mire vár a megosztott tanács?
Neil Shearing, a Capital Economics vezető közgazdásza |
A keddi kamatdöntés bejelentése utáni kommentárjában Neil Shearing, az egyik legnagyobb citybeli elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza annak a véleményének adott hangot, hogy a monetáris tanács két táborra oszlott, és "szűk többségben" vannak azok, akik hajlandók kivárni, hogy elérhető-e a megállapodás az IMF-fel.
Shearing szerint a forint és a magyar kormánykötvények párhuzamos erősödése "egyelőre" a kamatemelések további halasztása mellett szóló érveket támasztja alá. Mindemellett a reálgazdasági kilátások is gyengék: a hazai takarékossági intézkedések azt jelentik, hogy a magyar gazdaságban csak az exporttól várható növekedési hajtóerő, ám úgy tűnik, hogy a fő európai exportpiacok a recesszió szélén állnak - vélekedett a Capital Economics vezető londoni közgazdásza.
Shearing közölte, hogy a cég mindezek alapján 1,5 százalék körüli GDP-visszaesést vár az idén Magyarországon.
A Capital Economics vezető felzárkózó piaci elemzője szerint ha a forint a 275-285 forint/eurós sávba erősödik, akár 1,00-2,00 százalékpontos MNB-kamatcsökkentés is "napirendre kerülhet". A szakértő szerint azonban ehhez gyors IMF-megállapodásra és a globális kockázatvállalási készség fennmaradására van szükség.
Shearing ugyanakkor közölte, hogy a cégnek mindkét tényezővel kapcsolatban "kétségei" vannak, ezért a Capital Economics inkább forintgyengülési kockázatot lát, és nem tartaná meglepőnek, ha a forint a következő hónapokban ismét átlépné a 300 forint/eurós árfolyamszintet.
Éppen ezért a cég szerint "a sokak által várt kamatcsökkentés nem eldöntött tény", sőt a Capital Economics egyelőre inkább MNB-kamatemelés felé hajló kockázatokat érzékel - közölte a ház vezető londoni elemzője.
A 4cast már nem számít arra, hogy hamar megegyezünk az IMF-fel
Egy másik nagy citybeli pénzügyi-gazdasági elemzőcsoport, a 4cast szakértői a keddi monetáris tanácsi ülés utáni kommentárjukban "meglepetésnek" nevezték az MNB-sajtóértekezleten elhangzott bejelentést, miszerint volt egy 0,25 százalékpontos kisebbségi kamatcsökkentési javaslat is. A ház szerint ez "éles kontrasztban áll" a múlt hónapban leszavazott 0,50 százalékos kamatemelési javaslattal.
Tekintettel arra, hogy már a múlt havi voksolási megoszlás is "felfogható politikai jellegű megosztottságként", a mostani kamatcsökkentési javaslatot "néhányan nyilvánvalóan aggályosnak fogják tartani". Az azonban, hogy Simor András MNB-elnök szavai szerint "a túlnyomó többség" a kamattartásra szavazott, arra vall, hogy legfeljebb egy vagy két monetáris tanácsi tag "merészkedett el" a kamatcsökkentési javaslatig, és ez még "a Fidesz által jelölt négy tag körében sem a többség" - fogalmaztak kommentárjukban a 4cast elemzői.
A ház szerint ha Magyarország egyezségre jut az EU-val és a valutaalappal, azt valószínűleg MNB-kamatcsökkentés követi, de a 4cast elemzői közölték, hogy nem számítanak rövid időn belüli megállapodásra.