Két javaslat volt a jegybank monetáris tanácsa előtt, egy tartásra és egy 25 bázispontos csökkentésre vonatkozó, végül a tanács túlnyomó többséggel a 7 százalék tartása mellett döntött - jelentette be az MNB elnöke mai sajtótájékoztatóján, a jegybanki kamatdöntést követő sajtótájékoztatóján.
Kétszer is meglepődött az MNB
Az MNB monetáris tanácsa továbbra is kitart amellett, hogy az inflációs cél (3%) 2013 első felében teljesülhet. A januári infláció ugyanakkor meglepte a tanácsot, ez az áfaemelésen kívül az év elején erősen gyengélkedő forintnak is köszönhető, mely az üzemanyagárakon keresztül nyomta meg az inflációt. Simor András szerint elképzelhető, hogy a kereskedők egy része az áfaemelést meglovagolva most tudta emelni árait - a későbbi hónapok adataiból derül ki, hogy ez így volt-e, egyhavi adat alapján ezt nehéz megítélni. A jegybank szerint a gyenge forint árfolyam és az indirekt adóemelések miatt cél felett lesz a pénzromlás üteme az idei évben.
A sajtótájékoztatókon előkerült persze Simor András fizetése is. A 2 milliós bérplafonról szóló jogvita már lassan két éve húzódik a magyar kormány és az EU között, az Európai Bizottság ugyanis a jegybank függetlenségét félti. Simor már a tavaly novemberi tárgyalásokon megemlítette a kormányfőnek, hogy az ügy továbbra sincs megoldva, tárgyaljanak róla. Az MNB első embere most látta elérkezettnek az időt, hogy lépjen az ügyben. Fizetéséről lemondott, azt jótékony célra utalja. Simor azonban igyekezett leszögezni, hogy az EU-val folytatott jogvita most már gazdasági kérdés is, hiszen többek között ettől is függ, meg tudunk-e állapodni az IMF-fel és Brüsszellel. Hozzátette: a vitának a jegybank vezetői nem az alanyai, hanem a tárgyai. A fizetésekről továbbá azt mondta, a személyi költségek ügyében a jegybank példamutatóan gazdálkodik. Simor András levélben tájékoztatta Orbán Viktor kormányfőt arról, hogy 1 forintért is vállalja megbízatását. Választ egyelőre nem kapott, mint mondta, az MNB elnökének az a dolga, hogy várja a miniszterelnök válaszát ebben az ügyben. |
A növekedés így is csak jövőre indulhat meg
A tavalyi utolsó negyedéves GDP-adat szintén meglepte a tanácsot, a részletes adatokból derülhet majd ki, hogy ez tartós hatás lesz-e. Az MNB monetáris tanácsa szerint a növekedés érdemben így is csak jövőre indulhat meg.
A tanács nem számít a belső fogyasztás növekedésére, 10% feletti munkanélküliséggel számolnak továbbra is, a beruházások is akadozni fognak idén.
Magyarország kockázati megítélése nagyot javult, ebben szerepet játszott a kormány kommunikációjában bekövetkezett változás, a monetáris tanács üdvözli, hogy a kormány megegyezésre törekszik az IMF/EU-párossal. Simor szerint azonban ahhoz, hogy a befektetők bizalma visszatérjen, szükség van a megegyezésre, így az MNB továbbra is a pénzpiacok volatilitására számít