4p
A devizahitel szerződések olyan polgárjogi egyezségek két fél között, amelybe fő szabály szerint nem lehet beavatkozni, bizonyos esetekben azonban a két fél módosíthatja a szerződést, vagy az egyik fél bírósághoz fordulhat a módosítás érdekében. Sőt nagyon ritka esetben akár a jogszabályváltozás is változtathat a szerződésen.

November végén jogegységi eljárást kezdeményezett a devizahitelek érvényességének bírói gyakorlatban felmerült elvi kérdéseiről Wellmann György, a Kúria polgári kollégiumának vezetője.  A Kúria akkor 7 kérdést tett fel a devizahitelezéssel kapcsolatban, amelyből hatot decemberben meg is válaszolt. A Privátbankár.hu sorozatában az egyes kérdéseket és az azokra adott válaszokat elemzi és értelmezi.

A sorozat első része: Forint- vagy devizahitel? >>
A sorozat második része: Érvényesek-e a szerződések? Uzsora-e a devizahitel? >>
A sorozat harmadik része: Mit mond el a bank? >>A sorozat negyedik része: Mi van, ha semmis? >>A sorozat ötödik része: A részleges érvénytelenség >>

Milyen jogi lehetőségei vannak a bíróságoknak arra, hogy a felek tartós jogviszonyában a szerződéskötés után bekövetkezett körülményváltozások valamelyik szerződő fél lényeges jogos érdekét sértő hatását orvosolják?

A hatályos polgári törvénykönyv lehetővé teszi a szerződések bírósági úton történő módosítását. Ez egy egészen kivételes jogi eszköz - mondta Istvánovics Éva, ügyvéd a Privátbankárnak.

Hogy módosulhat a szerződés?

Istvánovics Éva

A szerződés módosítása főszabály szerint akkor lehetséges, ha azt a felek egybehangzóan akarják. Közös megegyezés vonatkozhat a szerződés tartalmára vagy a szerződés jogcímére például kölcsön, vagy bérlet stb.

A tartalmában vagy jogcímében megváltoztatott szerződésnek a módosítással nem érintett része változatlan marad. Például, ha a hitelező és az adós megállapodik abban, hogy az adós gyorsabb ütemben fizeti vissza a kölcsönt, mert mielőbb szabadulna a kötelemből és a fizetőképessége ezt lehetővé teszi és a rövidebb lejáratért cserébe nagyobb törlesztőrészleteket vállal. Ilyen esetekben a szerződés módosítással nem érintett rendelkezései változatlanul fennmaradnak és kötik a feleket

A szerződést egyezséggel is lehet módosítani, ehhez azonban már kell egy olyan körülmény, amely vitássá teszi a szerződést vagy bizonytalanná az értelmezést - mondta az ügyvéd.  Az egyezséghez az kell, hogy a felek kölcsönösen engedjenek a fennálló pozíciójukból, a vitás kérdéseket közös megegyezéssel rendezzék. Az egyezség akkor is érvényes, ha valamelyik fél tévedésben volt a jogvita vagy a bizonytalan kérdés tekintetében.

Hogyan módosíthatja a bíróság a szerződést?

A bírói szerződésmódosítás esetében kivételesen van lehetőség arra, hogy az egyik fél kérelme alapján a bíróság módosítsa a szerződést, beavatkozzon a felek között fennálló, egyébként szabadon alakítható magánjogi viszonyokba - mondta Istvánovics Éva.

Hogy ez lehetséges legyen, a felek között tartós szerződéses jogviszonynak kell fennállni és a szerződés érvényessége alatt, a szerződéskötés után beállt körülmény miatt a felek valamelyikének érdekei sérültek, a szerződés az eredeti tartalomhoz képest lényegesen megváltozott. Ebben a felborult egyensúlyi helyzetben a szerződő felek nem mindig képesek egymással megegyezésre jutni, ezért a sértett fél a bíróságtól kéri a szerződéses egyensúly helyreállítását.

A bíróság csak az egyes konkrét szerződéseket módosíthatja, nincs olyan bírói döntés, ami azonos szerződéses konstrukció, mint a devizaalapú hitel valamennyi szerződését módosítaná - hívja fel a figyelmet Istvánovics Éva.

És amikor valamilyen jogszabály változik?

A törvény kimondja, hogy jogszabály a hatályba lépése előtt megkötött szerződések tartalmát csak kivételesen változtathatja meg. A jogalkotónak van lehetősége általános jelleggel beavatkozni a szerződéses viszonyokba, de csak kivételes esetben. Ilyen kivételes beavatkozás volt a végtörlesztés lehetősége, az árfolyamgát bevezetése is. Ez utóbbi is olyannyira kivételes lehetőség volt, hogy a kormány megoldást keresve a deviza alapú kölcsönszerződések bajaira  az Alkotmánybírósághoz fordult az Alaptörvény értelmezését kérve, hogy tisztázódjon milyen alkotmányossági feltételekkel kerülhet sor fennálló szerződések jogszabály útján történő módosítására.

Érdemes-e perelni a Kúria döntése után?

Ezt mindig csak az adott egyedi esetben lehet eldönteni. A megfontolt tanács az, hogy lehetőség szerint mindenki teljesítsen, vagy keresse az egyezség lehetőségét a hitelezővel. Sok függ attól is milyen szakaszában van a szerződés, van-e késedelem, felmondták-e a szerződést, folyik-e végrehajtás, van e lehetőség végtörlesztésre, a fedezet érvényesítése milyen módon történik. stb. A helyzet bonyolultsága miatt megéri szakemberhez fordulni - mondta az ügyvéd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
Pénzügyi szektor Egészen döbbenetes hibát vétett egy bank – csak perceken múlt
Privátbankár.hu | 2025. február 28. 14:56
Majdnem egy félelmetes összegű utalás landolt egy ügyfél számláján.
Pénzügyi szektor Véget ért a Matolcsy-éra a jegybankban, búcsúzott az elnök
Privátbankár.hu | 2025. február 27. 18:01
A jegybank elnöke egy az intézmény elmúlt 12 évét összegző könyv bemutatóján vett búcsút beosztottjaitól, és a pénzpiac meghatározó szereplőitől.
Pénzügyi szektor Már a győri sportlétesítményeket is a Fidesz őrző-védő cége biztosítja
Privátbankár.hu | 2025. február 26. 15:21
A Győr Projekt Kft., amely nemrégiben az Őrült nők ketrece című előadása miatt került kellemetlen helyzetbe, a Valton-Sec Kft. ajánlatára rábólintott.
Pénzügyi szektor Komoly elismerést kapott az OTP – Csányi Sándor mosolyoghat
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 07:41
Az év bankjának választották.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG