A Raiffeisen idén még több mint 200 millió eurós tőkeemelést hajt végre a magyar leánybankjánál - jelentette ki Heinz Wiedner, a magyar Raiffeisen vezérigazgatója a Reuters Eastern Europe Investment konferencián. A Raiffeisen szeptemberben 60 millió euró tőkét emelt, de további 200 millió euróra lehet szükség - vélhetően a devizahiteles elszámolás okán. A Raiffeisen 240 millió eurós veszteségre számít a „bankelszámoltatás” kapcsán, ebben nincs benne a jövőre tervezett forintosítás.
Nem csak Magyarország fájWiedner szerint az Európai Központi Bank stressztesztje és eszközátvilágítási programja nem lesz érdemi hatással a magyar Raiffeisen üzletére, ellenben az orosz-ukrán válság súlyosabbra fordulását már jelentős kockázatnak nevezte. |
Miért jó a "külföldi" bankrendszer?
A Népszabadság által idézett Heinz Wiedner szerint a kormányzati szándék, hogy magyar kézben legyen a szektor nagy része, csak árt Magyarországnak. "Gondoljunk csak bele, hogyha a CIB, az Erste, a Raiffeisen magyar kézben lenne, akkor ki biztosítaná a friss tőkét az ilyen típusú extra terhekre?" - tette fel a kérdést, utalva arra, hogy az államnak, vagy a magyar tulajdonosoknak kellene a zsebükbe nyúlniuk. (A Népszabadság ugyanakkor megjegyzi, hogy az osztrák bankár szavaiból kihallható volt az a kérdés is, vajon lennének-e ilyen típusú terhek egy tisztán magyar bankszektor esetén?) A szakember véleménye sokban egyezik a Privátbankár.hu tegnapi elemzésének következtetéseivel.
Marad a Raiffeisen
A Népszabadság szerint Wiedner immár sokadjára nyomatékosan leszögezte, hogy nincs napirenden bankjának kivonulása Magyarországról. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a Raiffeisennek egyre inkább nehezére esik, hogy hosszú évek múltán újra nyereséges legyen 2016-ban, miként azt tervezték. Jelen pillanatban elegendő tőkével rendelkezünk, de a potenciális további veszteségekre nem vagyunk felkészülve - mondta a vezérigazgató.