Frissítés: A Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtóosztálya lapunkhoz is eljuttatta a minisztérium reakcióját. Közöljük a teljes válaszukat, amely szerint Szijjártó Péter miniszteri időszaka alatt nem történt visszaélés:
"A vízumkiadási szabálytalanságok Szijjártó Péter miniszteri periódusát megelőzően a nagykövetségen történtek, ahogy ezt a 2013-as jelentés feltárta, a szabálytalanságok nem a később létrehozott vízumközpontban történtek. A vízumközpont létrehozásáról kormánydöntés született szintén Szijjártó Péter miniszteri időszakát megelőzően.
A Közösségi Vízumkódex a tagállamok számára lehetővé teszi a külső szolgáltatókkal történő együttműködést a kérelmek átvételét illetően, ez az eljárás könnyítését, gyorsítását teszi lehetővé. Fontos megjegyezni továbbá, hogy nem a vízumközpontban születik döntés a vízum megadásáról, erről mindig a nagykövetség dönt.
A moszkvai kereskedőház nyitásáról a Quaestorral folytatott - végül sikertelen - tárgyalások során szóba került a kormány azon szándéka is, hogy a világ számos pontjához hasonlóan Moszkvában is kiszervezze a vízumigénylések begyüjtését. A Quaestor tulajdonosa közreműködésével alapított cég erre be is nyújtotta pályázatát, a szerződést azonban - immár Szijjártó Péter minisztersége alatt, 2015 márciusában - a KKM felbontotta és nemzetközi pályázatot hirdetett a funkció ellátására. Szijjártó Péter miniszteri időszaka alatt nincsenek visszaélések a vízumokkal kapcsolatban."
A Quaestor-vezér Tarsoly Csaba újra aktuális témákról mesélt bírósági tárgyalásán: most az Index által megírt, Kiss Szilárdhoz köthető moszkvai vízumgyárról emlékezett meg a 444 beszámolója szerint. Az ügyről annyit, hogy a nagyon magas kormányzati kapcsolatokkal rendelkező Kiss moszkvai cége több ezer vízumot osztott ki ellenőrzés nélkül igen gyanús embereknek. Ezt az üzletet a Quaestorral csinálták közösen.
A vízumnyomdáról Tarsoly most azt mondta, őt Szijjártó Péter kereste meg a vízumgyár ötletével, hogy ne a követségen dőljön el, ki kaphat engedélyt. "Ez egy 40 ablakos központ lett, 15 eurót kerestünk vízumonként. Ez az orosz kereskedőház része lett volna.” - idézi a 444.
Szijjártó Péter, Elena Cvetkova, a vízumközpont vezetője és Tarsoly Csaba a moszkvai magyar vízumközpont megnyitóján 2014. november 19-én. |
Tarsoly azt is elmondta, hogy a külgazdasági és külügyminiszter Azerbajdzsánban, Egyiptomban és Fehéroroszországban is létesített volna hasonlót. A moszkvai központot 2014 novemberében nyitotta meg Szijjártó és Tarsoly. Az üzlet a Quaestoros levelezések alapján évi 400 millió forint tiszta haszont hozott volna.