Hamar túltette magát a részvénypiac az amerikai és iráni rakétatámadásokon, a hét eleji ijedtségen. Főleg azután, hogy Donald Trump elnök enyhülésre utaló beszédet mondott. Ráadásul jövő héten aláírnának egy kereskedelmi megállapodást az USA és Kína között.
Így csütörtökön már szépen emelkedtek az indexek az USA-ban, Európában és Budapesten egyaránt. A Nasdaq Composite index 9203,4 pontnál új történelmi záróárat állított be, csúcson az S&P 500 is. Ma Európában egyelőre vegyes a kép, 1-2 ezrelékes pluszok és mínuszok váltogatják egymást. A BUX index is 0,4 százalékos pluszban van, nem messze történelmi csúcsától. A Reuters szerint az MSCI világindexe, az All-Country World Equity Index ma történelmi rekordot döntött.
A nagyobb cégek közül a Richter emelkedik legjobban, 0,9 százalékkal (6485-re). A forint viszont gyengécske, 333,55 az euró. A 4ig “nagy összegű nyertes ajánlat kihirdetéséről” tett közzé információt. A Duna House pedig előzetes adatokat tett közzé este az utolsó negyedévéről.
Frissebb árfolyamok itt láthatók
1. Ismét leszállóágban a forint
Bár január első napjaiban átmenetileg 330 alá is lesüllyedt az euró ára, az utóbbi pár napban fokozatosan felfelé araszol az árfolyam. “Fontos szintet lépett át az árfolyam a tegnapi kereskedésben 332,50-nél, az alakzati célárfolyam 335-re mutat. Ellenállási szintet jelent a március óta tartó emelkedő trendcsatorna alsó trendvonala 333 közelében” – írta az Equilor Befektetési Zrt. délelőtti hírlevele.
Euró/forint (forrás: Tradingview.com) |
“Noha kis ideig úgy tűnt, hogy az EUR/HUF kurzus letörheti a 100 napos mozgóátlagot és ezzel véget érhet a régóta látott gyengülő trend a forint piacán, tegnap az árfolyam ismét a nevezetes mozgóátlag fölé emelkedett, egészen 332,7 forintig” – írta az Erste Befektetési Zrt. hírlevele. Ez szerintük technikailag arra utal, hogy folytatódhat a forint vesszőfutása, “első körben a 336-337 körüli korábbi csúcsokig”.
2. Nőnek a cégek eredményei, itthon is?
Az, hogy ilyen hamar kiheverték az iráni rakéta-sokkot a tőzsdék, az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja szerint elsősorban annak köszönhető, hogy “idén visszatérhet a szokásos környéki, illetve az azt meghaladó profitbővülés mind az USA-ban, mind Németországban”. Tíz százalékos, illetve azt meghaladó növekedést vár a piac az egy részvényre jutó eredményben a Dow Jones Ipari, az S&P 500, a Nasdaq és a DAX indexekben levő társaságoknál egyaránt.
“A BUX esetében az emelkedés 5-10 százalék között alakulhat, ami elsősorban az OTP teljesítményétől fog függeni. Csak emlékeztetőül, tavaly ilyenkor az OTP-től stagnálást vártak, de nagy valószínűséggel tavaly 20 százalék fölötti mértékben növekedett végül a profitja” – tették hozzá.
Az egyik legnagyobb hazai brókercég szerint a Mol annak ellenére gyengélkedik, hogy a Népszava információi szerint áprilisra elkészülhet a horvát kormány ajánlata a Mol által birtokolt INA részvényekre. De ebben, illetve a megfelelő vételárban a piac nem igazán hisz.
3. Jó gyorsjelentési szezon következik?
A KBC Equitas is hasonlóan vélekedik a vállalati profitokról, mint az Erste. Szerintük újraindulhat a profitnövekedés Európában, az Egyesült Államokban pedig “a mini ciklus alját jelölheti 2019 utolsó negyedéve, ahol az energia szektort kiszűrve azonban szintén növekvő eredményeket várnak a vállalatoktól”.
Tavaly csökkenő profitokat láttunk Európában a gazdaság gyengélkedése miatt, Amerikában pedig elsősorban az adócsökkentés miatti erős 2018-as eredmények jelentettek magas mércét az összehasonlításban – írják. “A 2020-as évet tekintve az eredménysorokon egyértelműen növekedést várnak az elemzők, a javuló kilátások pedig segíthetik a bikapiac folytatódását” – teszik hozzá.
Az elmúlt hónapok raliját követően azonban jelentősen megemelkedett az értékeltség is. Ez “kevés helyet hagy a hibázásnak” a jelenlegi árfolyamszinteken – intenek egyúttal óvatosságra is.
4. Jelentett a Duna House
“Erős lengyel core növekedés, gyenge piac Magyarországon” – írja a Duna House közleménye. Eszerint “fennmaradt a megelőző negyedévet is jellemző bizonytalanság Magyarországon, míg Lengyelországban töretlen a növekedés”. A lengyel bővülés azonban kompenzálta a magyarországi csökkenést és az összesített jutalékbevételek növekedni tudtak.
A cégcsoport akvizícióval nyitotta a 2020-as évet, ami “további növekedést vetít előre a lengyelországi hitelközvetítői tevékenységben”. A magyarországi működéssel kapcsolatban említik a MÁP+ kötvények – minden bizonnyal negatív – hatását az ingatlanpiacra.
5. Új makroadatok jönnek
A német ipari termelési adat pozitív meglepetést okozott tegnap, novemberben ugyanis 1,1 százalékkal tudott növekedni, megverve ezzel a várakozásokat – írta ma a KBC Equitas. Az októberi adatot is felfelé módosították a korábbi 1,7-ről csupán 1,0 százalékos csökkenésre.
Tegnap este jöttek ki az adatok Amerikából az új munkanélküli kérelmek számáról, ami a vártnál kevesebb lett. A meglévő kérelmek száma 21 havi csúcsra emelkedett. Ma teszik közzé Amerikában a munkanélküliségi rátát és az NFP adatokat (foglalkoztatottak száma), amit erősen figyelnek a piaci szereplők.