A múlt héten a Facebook-részvények kereskedelmét felfüggesztették azokon az alternatív platformokon, ahol kereskedtek velük, a feltételezések szerint azért, mert nagyobb horderejű bejelentésre vártak. Ez valószínűleg az lesz, hogy előrehozták a Facebook-kibocsátást, már szerdán beadhatja a társaság a kérelmét az amerikai értékpapír-felügyelethez, a SEC-hez, és a tervezettnél korábban, 3-4 hónap múlva történhet meg maga a kibocsátás.
(Fotó: Facebook.com) |
A Renaissance Capital adatai szerint eddig csak 14 olyan társaság volt a világon, amelynek ennél nagyobb tőkét sikerült bevonniuk – írja a Wirtschaftswoche. (Például az Agricultural Bank of China 19,3 milliárd dollárral, vagy a Visa 17,9 milliárddal.) A Facebook azonban mindenképpen a legdrágább amerikai internet-társaság lenne ezen az áron.
A részvény értékeltségéről továbbra is megoszlanak a vélemények, vannak kommentátorok, akik szerint a mutatói – nyereséghez, forgalomhoz képest vett árazás, például a P/E mutató - alapján túl drága lesz, más internetes cégekhez hasonlóan. Ennek alapján új internet-buborékot emlegetnek. Mások jó vételnek tartják. Van, aki szerint a sietség gyanús, emiatt ugyanis lehet, hogy a bennfentesek a részvény értékének csökkenésétől tartanak.
A Business Insider szerint a kibocsátási engedély iránti kérelmet már hétfőn beadhatják. Eddig a Morgan Stanley volt a legesélyesebb arra, hogy a Facebook-részvénykibocsátás vezető forgalmazója legyen, de a forgalmazó kiválasztásának folyamata során információk szivároghattak ki az üzletről, így inkább a Goldman Sachs kerülhet helyzetbe.