(Fotó: Pixabay) |
Nem egészen öt év alatt, 2013 vége és idén szeptember között 106 454-gyel nőtt a TBSZ-számlák száma a magánszemélyek körében, ez 43 százalékos emelkedés – derül ki az MNB statisztikájából. Ugyanebben az időszakban viszont 44 847-tel csökkent a NYESZ-számlák száma, ami 28 százalékos mérséklődés. Szeptemberben mintegy 354 ezer TBSZ-t és 115 ezer NYESZ-t tartottak nyilván.
Mi lehet mindennek az oka? A TBSZ-ek száma úgy is növekedhet, hogy valaki folyamatosan megtakarít, és ehhez minden évben új TBSZ-t kell nyitnia. Mindig csak a nyitás évében lehet ugyanis egy számlára befektetni. (Egy ügyfélnek ráadásul egy szolgáltatónál csak egy TBSZ számlája lehet ugyan, de több szolgáltatónál is nyithat.)
Az sem lehet ritka eset, hogy valaki kényszerűen megszüntet egy TBSZ-t egy váratlan kiadás miatt, majd hónapokkal később egy másik összeggel esetleg újranyitja. A TBSZ-ek felmondásánál ugyanis nincs különösebb retorzió, csak a TBSZ nélkül amúgy is esedékes adókat kell kifizetni.
Duplázódott a BUX is
Így valószínűleg a számlák számánál többet mond a számlákon elhelyezett vagyon, az pedig 111 százalékkal, vagyis több mint duplájára nőtt a TBSZ-eken ez idő alatt.
Hogy ebből mennyi a hozamok hatása, és mennyi a friss befektetéseké, nem tudjuk. A számlákon állampapír, részvény és még más értékpapírok is lehetnek. A BUX mindenesetre ez idő alatt majdnem pontosan duplájára nőtt (18 564 pontról 37 171-re).
NYESZ-ből TBSZ-be mentek?
A NYESZ-számláknál viszont a számlák számának 28 százalékos csökkenése a vagyon öt százalékos mérséklődésével járt. A fenyegető jövőbeni nyugdíjválság miatt ez semmiképpen sem örvendetes fejlemény, bár az is lehet, hogy sokan már nyugdíjba vonultak a korábbi ügyfelek közül. Mások esetleg áttértek valamely másik megtakarítási formára.
Néhány évvel ezelőtt ugyanis lehetővé tették bizonyos feltételek mellett a számla nyugdíjba vonulás előtti megszüntetését. A vagyont ilyenkor TBSZ-számlára lehet helyezni újabb öt évig, bár az utolsó két év szja-visszatérítését vissza kell ilyenkor fizetni. (Ha volt.)
Nem lehet túl népszerű
Ennek számos alkalommal lehet értelme: ha az illetőnek már nincsen szja-s jövedelme (például kisvállalkozó lett). Vagy nem tud újabb összegeket megtakarítani, a számlára befizetni, és így nem tud újabb adó-visszaigényléseket érvényesíteni. Vagy ha külföldre ment dolgozni, vagy annyira romlottak anyagi körülményei, hogy nyugdíj előtt is szüksége lehet a pénzre.
A megtakarítások általános növekedése általában szintén arra enged következtetni, hogy az emberek más módokon takarékoskodnak. A megszüntetési lehetőséggel együtt is némileg rugalmatlan NYESZ-számla pedig valószínűleg nem túl népszerű. Lehet, hogy a szolgáltatók is keveset keresnek rajta más termékekhez képest (a díjak szabályozottak), ezért az ügyfeleket ritkán próbálják rábeszélni.
Év végén érdemesebb
Érdemes azonban hozzátenni, hogy a megtakarításokat belülről látó szakemberek szerint a piac nagyon koncentrált: keveseknek vannak nagy összegű megtakarításaik, a többségnek viszont nagyon kicsi vagy semmilyen. Hogy milyen hatással lehet a “nyugdíjpiacra” a tervezett új nyugdíjkötvény, azt a feltételek ismerete nélkül még nem lehet felmérni.
Olyan NYESZ-számlát, amely segítségével erről az évről adót lehet visszaigényelni, még az év végig lehet nyitni. TBSZ-számlát is érdemesebb az év végén, mint az év elején, kevesebb lesz a valós futamideje.
TBSZ-t idén még annak érdemes nyitnia, aki 2024 elején szeretne hozzájutni a pénzéhez adómentesen. A januárban nyitott számlák (teljesen adómentesen) csak 2025 elején szabadulnak fel.
(Ábra forrása: MNB) |