Még megéri
Az olajipar apraja-nagyja összegyűlt az IP Week konferencián Londonban, ahol többen kifejtették, mire számítanak a piacon. Ott vannak a piac meghatározó szereplői, így viszonylag reális képük lehet arról, milyen folyamatok játszódnak, és hogyan alakulhatnak a közeljövőben.
A 2014-es csúcshoz képest több mint 70 százalékot esett az olajár, az OPEC ennek ellenére nem döntött a kitermelés csökkentése mellett, inkább részesedését szeretné tartani a piacon. A cégek eközben leépítenek, csökkentik vagy megszüntetik az osztalékot, a szükséges módon reagálnak az alacsonyabb árra.
És ez a lényeg: bármilyen sokat is esett az ár, a többségnek még mindig megéri kitermelni. Vagyis nem olyan olcsó ez az ár, inkább azért tűnik annak, mert sokat esett. De mivel 15-20 évvel ezelőtt általában a mainál jóval alacsonyabb volt az ár és azóta nem volt jelentős infláció a dollárban, érthető, hogy ha megérte az akkori kitermelőknek, megéri nekik most is.
Olajár, 30 év. |
Csökkenő költségek, hatékony technológiák
Kérdés, hogy mi a helyzet azokkal a termelőkkel, akik azóta, a magas árak hatására léptek be. Nos, a technológia az olajiparban is gyorsan fejlődik, azokon a helyeken, ahol 5-10 éve jóval drágább volt a kitermelési költség, most már ez sok helyen 30 dollár alá került, így a piacon tudnak maradni. Hasonló a helyzet az amerikai ún. palaolajjal: 100 dolláros árnál kezdtek vele foglalkozni, és először drága is volt az üzletág, de most már olyan versenyképesek lettek, hogy még mindig nem szorultak ki a piacról.
Korábban sokan azt gondolták, hogy már jóval magasabb árnál, 50 dollárnál is csökkenni kezd a kínálat, de ez igazából még most sem következett be. A kitermelés visszaesése lassabban zajlik a vártnál, valószínűleg csak tartósan alacsony ár esetén kezd érvényesülni.
Megtelnek a tárolók
A teljes kínálat tehát továbbra is meghaladja a keresletet, az orosz Rosznyeft vezetője szerint napi 1,7 milliárd hordóval, ami nagyjából Nigéria kitermelésének felel meg. Ilyen túlkínálat mellett teljesen érthető az eső ár. Az óriási többletet közben folyamatosan tárolókba helyezik, a British Petroleum első embere tréfásan úgy fogalmazott, hogy minden tároló és uszoda meg fog telni olajjal a második félévre. A hagyományos tárolók mellett már lassan hajókat is meg fognak tölteni tárolási céllal..
A következő nagyjából fél évben várhatóan 360 millió hordó olajat és finomított terméket fognak így elraktározni, miközben az USA készletei már most is 500 millió hordó fölött vannak. A Goldman Sachs elemzője szerint a tárolók egyes helyeken megteltek, ezért nem kizárt, hogy további árcsökkenés következhet, egészen addig, amíg a termelés jelentősen vissza nem esik, és helyre nem áll a kereslet és a kínálat egyensúlya. Így mindenesetre érthető, miért ilyen tartós az eső trend, annak ellenére, hogy a felhasználók most színültig tankolnak az olcsó olajból.