Orbán Viktor miniszterelnök és Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Okosabb, mint Zuckerberg vagy jobb barátai vannak?
Tavaly a Konzum árbevétele 99 százalékot esett, rövidlejáratú adósságaik hétszeresére emelkedett, a munkaerő-állományt 86 százalékkal leépítették. Idén viszont a Konzumé a világ legjobban teljesítő részvénye, volt olyan pillanat, amikor korábbi értékének ötvenszeresénél járt az árfolyam; a cég piaci értéke 142 millió dollárra emelkedett. A Bloomberg felidézi: az egykori gázszerelő Mészáros Lőrinc februárban vette meg a társaság 20 százalékát, ekkor indult be a rali - és akkor mondta azt, hogy talán okosabb, mint Mark Zuckerberg.
De az is lehet, hogy Mészárosnak jobb barátai vannak - veti fel a Bloomberg. Emlékeztetnek: Mészáros Orbán Viktor egykori iskolatársa, polgármestere Felcsútnak, elnöke az Orbán által alapított fociakadémiának, amelynek stadionja a miniszterelnök kerje végében épült. Mészáros Lőrinc vagyona 2014 óta 15-szörösére hízott, ezzel a Napi.hu gazdaglistája szerint az ország ötödik legtehetősebb embere 460 millió dollárra becsült vagyonnal.
A Jóisten, a szerencse és Orbán Viktor
A Bloomberg felidézi: az építőipartól a borászatokig sok mindennel foglalkozik, az RTL Klub számításai szerint Mészáros és családja 225 milliárd forint értékű közbeszerzést nyert el egyetlen év alatt, 2016-ban. A Heti Válasznak adott interjút is felidézik: ebben mondta, hogy a kemény munka mellett Istennek, a szerencsének és Orbán Viktornak köszönheti vagyonát.
A 2010-ben újra hivatalba került Orbán a Bloomberg írása szerint alaposan megváltoztatta az országot: kétharmados parlamenti többsége segítségével átírta az alkotmányt, központosította a hatalmat, szövetségeseit nevezte ki a kulcspozíciókba és megalkotta az általa illiberálisnak nevezett államot. Miközben elismerést vívott ki azzal, hogy stabilizálta a költségvetést és leválasztotta az országot az IMF-hitelről, a Transparency International szerint mindezt erősödő korrupció és barátai meggazdagodása közepette tette.
Semmi jele annak, hogy Mészáros Lőrinc érdemben adott volna el Konzum-részvényeket, de független szakértők és az ellenzék tagjai szerint az Orbánnal való kapcsolata minimum érdekütközést jelent. Orbán azonban visszautasítja, hogy Mészáros (vagy a ráragasztott gúnyneve szerint Pénztáros) Lőrinc az ő strómanja lenne. "Sosem volt és soha nem is lesz strómanom" - mondta a miniszterelnök áprilisban a parlamentben. Mészáros is azt mondta: barátok Orbánnal, de ez nem jelent számára semmiféle pénzügyi előnyt. A közbeszerzéseken pedig bárki szabadon indulhat.
A világ legjobb részvénye - mégsincs egy elemzés sem róla
A Konzum egyébként 1990 óta a tőzsdén van, jellemzően a filléres részvények között tartották számon. Februárban azonban Mészáros Lőrinc beszállt a cégbe, és mindez megváltozott. A Bloomberg idéz egy Portfolio-fórumos hozzászólást: Srácok, dőlni fog az állami pénz, a részvényárfolyam pedig az egekbe megy! Két hét alatt a Konzum árfolyama megnégyszereződött, júliusban pedig 5400 százalékos pluszban járt az év elejéhez képest. Ezzel idén a legjobban teljesítő részvény lett a 100 millió dollár fölötti piaci értékű, aktívan kereskedett papírok között.
Friss árfolyamok >> |
Február óta a Konzum legalább 5 cégben vásárolt tulajdonrészt - balatoni kempingek, bankok, újságok szerepelnek a listán, amelyek a 2016-ban vásárolt hotelek mellé kerültek a portfólióban. A Konzumhoz kapcsolható cégek egy része összetettebb céghálón keresztül lehet tulajdonban: Mészáros például 53 százalékos tulajdonosa egy tőkealapkezelőnek, amely közvetve irányítja az MKB Bankot, az ország 5. legnagyobb pénzintézetét. A Konzumnak tulajdonrésze van az Opimusban, Mészáros Lőrinc másik érdekeltségében, amely a legnagyobb nyomtatottmédia-portfólióval rendelkezik az országban. Az Opimus egyébként a legaktívabban kereskedett részvény Kelet-Európában, idén ötszöröződött az árfolyama.
Friss árfolyamok >> |
Bár a Konzum olyan népszerű, hogy forgalma néha meghaladja a négy tőzsdei bluechip összes forgalmát, a legtöbb befektetési szolgáltató mégsem ad ki a cégről rendszeres jelentéseket és elemzéseket. A Bloomberg kérését a Konzum-sztori megvitatásáról három elemző is visszautasította: azt mondták, nem eléggé átlátható és egyébként sem látnak semmit, ami igazolná a jelenlegi részvényárfolyamot.
A Bloomberg végül emlékeztet: Mészáros Lőrinc igazi felemelkedése 2014-ben kezdődött, amikor Orbán összeveszett régi szövetségesével, Simicska Lajossal - az ő cégei korábban a közbeszerzések 11 százalékában voltak érintettek, aztán 2016-ra ez az arány 0,1 százalékra esett a Korrupciókutató Központ elemzése szerint, amely 150 ezer közbeszerzési tendert vizsgált meg 2009-től kezdődően.