A csütörtöki CIG Pannónia Közgyűlésen az Igazgatóság felhatalmazást kapott a cég alaptőkéjének felemelésére - írja a KBC Equitas hírlevele. A tőkebevonás nagyobb részét a Szolvencia II. szabályozásra való felkészülés, kisebb részét (mintegy 500 millió forintot) a nem-életbiztosítási üzletág megnövekedett tőkeszükséglete indokolja. A tervek szerint a cég kamatozó részvényeket bocsátana ki, és összesen négymilliárd forintot vonna be a tranzakció során.
Racionális döntésnek tűnik az alternatív megoldás
Equitas-iroda. Nem egy cukorfalat a részvény. |
A tervek alapján 750 forint lenne a kibocsátási ár és csak azok a részvényesek jegyezhetnének, akik a kibocsátási döntés időpontjában be vannak jegyezve a részvénykönyvbe. A minimális jegyzési érték 50 ezer euró, vagyis nagyjából 15 millió forint. Öt éven keresztül hét százalékos euró indexált kamatot fizetne a részvény, majd ezután kötelező jelleggel törzsrészvénnyé alakulna át.
A biztosítónál az Equitas becslései szerint nagyjából nyolc százalék lehet a viszontbiztosítások költsége, ezért a mostani tervek kedvezőbb finanszírozást tesznek lehetővé. Emellett a CIG Pannónia egy korábban megkötött szerződés alapján is vonhatna be tőkét a GEM Global Yield Fund segítségével. Jelen helyzetben ez kedvezőtlenebb lenne a cég számára (nagyobb hígító hatással járna), így racionális döntésnek tűnik, hogy a cég vezetősége alternatív megoldás után nézett - írják.
Itt tíz forint, ott harmincöt
A tőkebevonás a részvényszámot mintegy 8,4 százalékkal növelné, így nagyjából 35 forintos hígító hatása lenne a cég fair értékére. A kamatkiadások csökkentenék a részvényeseknek jutó pénzáramlást, ezzel további tíz forintos csökkenést eredményezve a fair értékben. „Összességében a korábbi, 435 forintos fair értékünk 390 forintra csökkenne, ha az általunk feltételezettek alapján valósulna meg a tőkebevonás” – írja a társaság.
A tranzakció minden részlete még nem ismert, a társaság pedig a végleges ajánlat elkészültéig nem ad további tájékoztatást. Mindez azt is jelenti, hogy ha a fenti paraméterekben lényeges változás következik be, az a fair értékre vonatkozó becslésünket is jelentősen megváltoztathatja – teszik hozzá. A döntés egy harmadik negyedévben várható rendkívüli közgyűlésen születhet meg, a kibocsátásra pedig szeptember végén kerülhet sor.
Egy szép magyar innovációval találkozhatunk
Részlet a CIG honlapjáról. |
Babics Egon technikai elemző is foglalkozott a CIG Pannónia papírjaival, és még szomorúbb következtetésre jutott. Szerinte egy fej-váll alakzat alakult ki az árfolyamgrafikonon, ami újabb bázis az eső trendben. Ebből letörés jöhet, folytatódhat az eső trend. De a várható tőkeemelésre is kitért, „ismét egy szép magyar innovációval találkozhatunk” - írja. Megemlíti, hogy a kibocsátást követő ötödik év végén minden kibocsátott kamatozó részvény kötelező jelleggel törzsrészvénnyé alakulna át.
„Az átalakítás a 750 forintos kibocsátási ár és az átváltás előtti piaci átlagár 60 százaléka közül a kisebb alapján történne. Mit jelent ez? Vegyük például a 2017-es árfolyamot a maival megegyező 400 forintnak. Ez kisebb, mint a 750 Ft-os kibocsátási ár, tehát ez lesz az átváltás alapja. Ennek a 60 százaléka 240 forint. Tehát a kamatozó részvényt 750 forinton jegyzők öt év múlva - a feltételezések szerint - egy régi részvény mellé három újat kapnak” – írja az elemző.
Meneküljön mindenki ebből a részvényből
„Na, ez aztán az igazi hígítás !!! (Meneküljön mindenki ebből a részvényből!)” – teszi hozzá technikai elemzőtől nagyon szokatlan határozottsággal. A részvény egyébként pénteken már az említett 390 forintos, feltételesen emlegetett célár alá is beesett, utoljára 380 forinton volt rá kötés. A részvény egy év alatt értékének mintegy 58 százalékát veszítette el.