3p
Egy-másfél százalékkal drágult az észak-amerikai könnyű és az északi-tengeri Brent típus az OPEC+ csoport csütörtöki ülése előtt kiszivárgó hírre, miszerint a nafta legnagyobb exportőr országai a jövő évi első negyedévihez képest a másodikban 30 százalékkal jobban fogják vissza a kitermelésüket.
EPA/CHRISTIAN BRUNA

Az már tény, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai és szövetségesei – köztük Oroszország – által alkotott, úgynevezett OPEC+ csoport vállalta, 2020. január 1-jétől március 31-éig együttesen napi 1,2 millió hordóval kevesebb olajat hoznak a felszínre. Így szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy a folyékony arany piaca stabilizálódjon, az ára pedig lehetőleg ne kerüljön csökkenő trendbe.

Nem kizárt azonban, hogy április 1-jétől még nagyobb mérséklődés léphet életbe. Legalábbis, ha igaznak bizonyul a Reuters brit hírügynökség két bennfentes forrástól származó értesülése, miszerint a második negyedévben további 400 ezer hordót faragnak a napi kitermelésükön, ami így már 1,6 milliós önként vállalt visszafogást jelentene. Tennék ezt azért, mert a piacon a jövő év első felében túlkínálatot valószínűsítenek, ami az olajárakat nyomás alá helyezheti.

Biztosat pénteken lehet majd tudni – akkor ér véget Bécsben az a kétnapos ülése, amelynek első napján, csütörtökön az OPEC-tagállamok tartják a szokásos félévenkénti tanácskozásukat, a második nap azonban már csatlakoznak hozzájuk a kartellen kívüli szövetségesek szakminiszterei. Csakhogy egyáltalán nem biztos, hogy az OPEC+ csoport dűlőre jut a kitermelés harminc százalékkal magasabb szintű visszafogására. Egyes exportőrök ugyanis attól tartanak, ezzel csak még nagyobb aktivitásra serkenthetik az amerikai versenytársaikat. Hiszen az Egyesült Államok kitermelése – alapvetően a palaolajkitermelés fokozásának köszönhetően – már most is rekordot döntöget, az a pénteken közzétett adatok szerint szeptemberben napi 12,46 millió hordóval új csúcsot állított fel, ami ily módon ellensúlyozhatja az OPEC-tagok kieső termelését.

Emiatt viszont korántsem biztos, hogy akár a nagyobb visszafogás is eléri-e a kívánt hatást, hiszen elfordulhat, hogy egy sajátos, ellentétes irányú kitermelési verseny alakulhat ki az OPEC+ és az USA között. Mindenesetre a befektetők optimisták, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy az OPEC+ lehetséges nagyobb második negyedévi kitermeléscsökkentésének hírére az olajár emelkedni kezdett. Az északi-tengeri Brent típusú februári határidős jegyzése közel 2 százalékos pluszban is járt, 61,63 dolláron, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) pedig januári szállításra 2,18 százalékos nyereségben, 56,37 dolláron, mielőtt korrigáltak, 61, illetve 56 dollár közelébe.

Más kérdés, hogy még a mai drágulásukat követően sem érték el az olajárak a pénteki nagy zuhanásuk előtti szintet. A lejtmenetet egyrészt az váltotta ki, hogy Ádil Abdel Mahdi bejelentette lemondását a parlamentnek, lehetővé téve a törvényhozásnak új kormány választását, az alapján ugyanis a piac az iraki tüntetések beszüntetését várja, aminek hatására az olajkínálat növekedhet, a jegyzések pedig csökkenhetnek. Másrészt az is hozzájárult a Brent 2,25, a WTI több mint 5 százalékos pénteki olcsóbbodásának, hogy megszakadhatnak a kereskedelmi háború lezárását célzó tárgyalások az Egyesült Államok és Kína, a világ két legnagyobb gazdasága és egyben legnagyobb olajfogyasztója között a hongkongi tüntetők amerikai támogatása miatt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 44780 44150 44790 -0,31% 44770 44780 4 742 632 210 HUF 2026-06-23 13:09:35
MOL 3762 3752 3862 -1,47% 3758 3762 811 385 484 HUF 2026-06-23 13:09:03
MTELEKOM 2744 2722 2780 -1,44% 2744 2746 7 962 277 352 HUF 2026-06-23 13:06:31
RICHTER 11930 11760 11980 +0,59% 11900 11930 365 757 680 HUF 2026-06-23 13:06:49
OPUS 370 365 374 +0,82% 371 372 10 680 375 HUF 2026-06-23 12:03:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Elbuktak a nagy európai vezetők, bezzeg Budapest
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 11:11
Az olajárral együtt estek a főbb piacok.
Részvény / Deviza / Áru Keserű pirulával ébredt a forint – ennyit ér
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 07:46
A főbb devizapároknál mind ugyanaz volt látható kedden reggel.
Részvény / Deviza / Áru Beleköptek a piacok levesébe a tech fókuszú cégek
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 07:28
Így vetett véget Amerika a hét első napjának.
Részvény / Deviza / Áru Ennyiért adják a hétfőn az eurót – volt már jobb napja a forintnak
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 18:39
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfő kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Fényes napja volt az OTP-nek
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 17:39
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1870,08 pontos, 1,36 százalékos emelkedéssel 139 495,62 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Felemásan ébredt Amerika, olcsóbb lett az olaj
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 16:17
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nyerésre áll az OTP a többi blue chippel szemben
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 15:01
A BUX magához térésében mind a négy nagy részvény jótékony szerepet vállalt.
Részvény / Deviza / Áru Európai ellenszélben erősödik a magyar tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 12:46
A főbb részvények erősödnek, a forint viszont veszített a lendületéből.
Részvény / Deviza / Áru A BHP egyre durvábban lépi át a pénzügyi kereteit
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 11:42
Jelentős költségemelkedést jelentett be a BHP Group. 
Részvény / Deviza / Áru Mennyire lehet veszélyes az AI-fellendülés?
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 11:36
Dél-Korea nem fél, és egyelőre az Egyesült Államok sem tart a Mesterséges Intelligencia robbanásszerű felhasználásától. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG