Tiborcz István és Orbán Viktor. Kép forrása: Orbán Viktor, Karácsonyi előkészületek - 2013 c. Facebook oldala. |
A pénzpiaci kockázatok csökkentése és a növekedési tervek megvalósítása – ezekkel magyarázta a Budapesti Értéktőzsdén forgó Appeninn a börze honlapján is megjelent közgyűlési hirdetményében, milyen célokból kíván részt venni az MNB által 2019 július elsején elindított növekedési kötvényprogramban.
Ez utóbbinak feltételét már teljesítette a cég, október 1-jén megkapta a kötvénykibocsátáshoz szükséges független hitelminősítési eljárást. Az MNB által felkért német Scope Ratings GmbH nemzetközi hitelminősítő ugyanis a legfeljebb 20 milliárd forint értékben piacra dobni szándékozott kötvényekre BB-, míg az Appeninnre B+ besorolást adott, amely meghaladja a jegybank által elvárt befektetési szintet.
A kötvények legfeljebb 10 éves futamidejűek lennének, azok kibocsátására a részvényesek felhatalmazása után, ezek szerint tehát november 5-ét követően kerülhet sor.
A társaság igazgatótanácsa részletesen megvizsgálta a hitelkövetelések fedezet mellett kibocsátott értékpapírok előnyeit és korlátait – olvasható a közgyűlési hirdetményben. Előnyök:
Korlátok:
|
A BÉT honlapján közzétett legutóbbi, augusztus 28-ai állapot szerint az Appeninn legnagyobb közvetlen tulajdonosa az Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István minősített többségi (azaz legalább 75 százalékos) befolyása alatt álló BDPST Zrt., amely akkor még a részvények 20,3 százalékát birtokolta. Ám egy múlt heti döntés értelmében a BDPST december 20-áig további 9 százalékos pakettet vásárolhat meg a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában lévő, ugyancsak tőzsdei Opus Global Nyrt. 18,7 százalékos Appeninn-részvénycsomagjából. Feltéve, hogy addig kifizeti azok – nyilvánosságra nem hozott – vételárát.
Az Opus ugyanakkor az adásvételi ügylet megvalósulását követően nála maradó 9,7 százalékos Appeninn-részesedésén is túladna, hogy az eladásokból befolyó pénzt –mint közleményében kifejtette – jelentősebb növekedési kilátásokkal rendelkező stratégiai üzletágainak fejlesztésére, illetve az előkészítés alatt álló akvizícióinak megvalósítására fordíthassa.