7p
Mindenkit alaposan meglepett a Richter az első félévről szóló jelentésével: bár az árbevétel csökkent, a profit az elemzői várakozásokat jelentősen meghaladva emelkedett. A társaság túl van az Esmyával kapcsolatos zűrökön, azt pedig nagyon fontosnak tartják, hogy az egyébként is kedvező számok mögött egyre inkább a magasabb hozzáadott értékű termékekből származó bevételek vannak.

A Portfolio.hu elemzői konszenzusa alapján az árbevétel 3,4 százalékos visszaesésére, és 110,2 milliárd forint árbevételre, valamint a bázisnál 20,2 százalékkal magasabb, 18,5 milliárd forint adózott nyereségre számítottak a második negyedévben. Ehhez képest a második negyedévben 24,704 milliárd forint konszolidált nettó nyereséget ért el a társaság, ami 75,6 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakinál. Az árfolyamok a második negyedévben a társaság számára kedvezően változtak – mivel az árbevétel 90 százaléka nem forintban keletkezik, ennek mindig nagy jelentősége van a Richter számára.

Orbán Gábor, a társaság vezérigazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján emlékeztetett:  a tavalyi év rendkívül sikeres volt a Richter életében, mind az árfolyamok alakulása, mind az üzleti tevékenység szemponjátból – a 2017-es növekedést így nem könnyű megismételni 2018-ban, ezt mindenképp érdemes figyelembe venni az értékelésnél.

Árbevétel: Esmya és devizaárfolyam le, Vraylar és Kína fel

Az első félévben a konszolidált árbevétel 19 millió euróval csökkent – figyelemreméltó, hogy ez a csökkenés kevesebb, mint amit a (korlátozó intézkedésekkel sújtott) Esmya vitt el az árbevételből. Az első félév egészében az árfolyamváltozások 5,5 milliárd forinttal rontották az árbevételt. Ezt azonban ellensúlyozta egy előre nem látható, több mint 5 milliárd forintos árbevétel-növekedés Kínában - ezt a növekedést azért nem tartja teljes egész évben tarthatónak a kínai piacon a vezérigazgató. Az össz-árbevételt emelte az is, hogy az amerikai piacon a Vraylar közel négymilliárdos pluszt hozott, ezzel (és általában véve az amerikai piaccal) rendkívül elégedett a társaság.

A gyógyszergyártási szegmens árbevétele az egyes földrajzi régiókban

Nagyon erősek az alapok

Orbán Gábor az egyik legfontosabb üzenetként kiemelte: euróban 2,6, forintban pedig 1 százalékkal csökkent az árbevétel, a bruttó fedezet eközben viszont (forintban) 0,6 százalékot nőtt. Ez azt jelenti, hogy az üzleti tevékenység minősége sokat javult egy év alatt - ez jobb összetételű termékforgalomra utal, a magas hozzáadott értékű termékek felé mozdul el az értékesítés. Ezzel nagyon elégedett a társaság, a Richter EBITDA- illetve cashflow-termelő képessége jól láthatóan nem romlott - emelte ki Orbán Gábor.

Bogsch Erik, a társaság elnöke is azt emelte ki: a Richter fundamentumai stabilak, a stratégiában vannak pozitív jelek – ilyen a Cariprazine és a Vraylar forgalmának emelkedése.

Eközben azért továbbra is meggyűlik a baja a szektornak a fokozódó hatósági követelményekkel, a szerializáció bevezetésével - ez egyelőre rontja a termelékenységet, így negatívan hat a fedezeti hányadra. A termelékenység javítására tett lépések működnek a Richternél, de még mindig visz el a fedezetből a hatósági követelményeknek való megfelelés kényszere - mondta Orbán Gábor.

Az első félév kiemelt eseményei: az Esmyát visszaengedték a piacra, a román hatósággal küzdenek

2018 júniusában a romániai nagyker-vállalat engedélyét felfüggesztette a romániai hatóság - erről itt írtunk bővebben. Azóta is az engedély visszaszerzésén dolgozik a Richter, hiszen alapesetben havonta nagyjából 20 millió eurós bevételt hoz a Richternek ez a tevékenység, ami most hiányzik az árbevétől (ezzel együtt még így is emelkedni tudott a szegmens eredménye tavalyhoz képest). Hosszú távon is működő megoldást keresnek, de egyelőre nem tudják megjósolni, mikorra várható, hogy a romániai nagyker-tevékenység folytatható lesz.

Júliusban a Bemfola amerikai jogainak megvásárlását jelentette be a Richter, a gyógyszer amerikai piaci bevezetésében nagy lehetőséget lát a társaság.

Mikor kezelhetik végre a magyarokat is az új gyógyszerrel?

Magyarországon még nem érhető el a cariprazine hatóanyagú Reagila, várják, hogy az EMMI-től végre befusson a szükséges engedély, sokan érdeklődnek a gyógyszer iránt. Bogsch Erik elmondta: a tárgyalások előrehaladottak, remélhetőleg néhány héten belül sikerre is vezetnek.

A cariprazine egy olyan hatóanyag, ami antipszichotikumként egyebek mellett bipoláris betegségek és skizofrénia kezelésére használható - itt írtunk róla >>

Az Esmya-ügy mostanra (jogilag) lezárult, az Európai Bizottság jogerős döntéséről és az előzményekről itt számoltunk be, a gyógyszer új feltételekkel ugyan, de visszavezethető a piacra, újra felírhatják az orvosok. Érdemi hatását szeptembertől várja a Richter, azaz 3 hónapjuk marad arra, hogy újra felfuttassák az Esmyát az európai piacon. A tavalyi 96 millió eurós forgalomhoz képest továbbra is legalább 50 százalékos visszaesésre számít a Richter ezen a piacon.

Bogsch Erik elmondta: továbbra is indokolatlannak tartják a hatóság ideiglenes korlátozó intézkedéseit, ami miatt sok beteg nem kapta meg a kezelést, mindenesetre a helyzet mostanra legalább rendeződött.

Az Esmya kiesésével a nőgyógyászati portfólió aránya az összes árbevételen belül összességében nem tudott növekedni, de továbbra is meghaladja a 36 százalékot (2017-ben 39,6 százalék volt a részesedés az első 6 hónapban).

Oroszországban a nagykerek erősödnek, a patikák küszködnek

A gyógyszergyártásból származó bevétel földrajzi megoszlását illetően Kína és az USA szerepe nőtt, míg az EU15 piac szerepe (az Esmya kiesésének köszönhetően) valamelyest csökkent.

Az oroszországi árbevétel rubelben 1,6 százalékkal csökkent, az árfolyamhatás közel 21 millió eurót vette el az eredményből – euróban így 14 százalékkal csökkent a forgalom az első félévben. Az orosz piac sajátosságairól hosszabban is beszélt Orbán Gábor: eszerint a piac nem nő, inkább stagnál, közben viszont a nagykereskedelmi piac viszont átrendeződött, koncentrálódott. A nagyker-cégek megerősödtek, a patikaláncok egy része viszont fizetési nehézségekkel küzd. A nagykerláncok a múltban jellemzőnél alacsonyabb készleteket tartanak - összességében tehát bár a piacokon nem fogy kevesebb Richter-gyógyszer, a nagykerek felvevőképessége mégis csökken, ennek következménye az oroszországi árbevétel csökkenése. Ez a folyamat persze nem tartható a végtelenségig, a raktárkészletek nem mehetnek le nulláig, a patikákat ki kell szolgálni - mondta Orbán Gábor. A patikák romló fizetőképessége miatt mindenesetre óvatos hitelpolitikát folytat a Richter Oroszországban.

A szabályozói oldalról Oroszországban is van egy nyomás az árak csökkentése érdekében - első sorban a kórházakban nyomják lefelé az árakat. A Richter oroszországi termékeinek egy része létfontosságú, így itt emiatt korlátozott az áremelés lehetősége.

Biztató a jövő, Románia az utolsó kérdőjel

Az éves előrejelzéseken érdemben nem változtatott a társaság. A teljes árbevételre nem adnak előrejelzést, mivel a romániai nagyker-tevékenység havi 20 millió eurós kiesése teljesen bizonytalan, hogy meddig áll fenn. Javítottak viszont a fedezeti hányad egész évre várható alakulásán a mostani számok tükrében: a korábbi 56-57 helyett 57-58 százalékra számít Orbán Gábor. Az üzemi eredményhányad-várakozás is feljebb került ennek megfelelően 1 százalékkal.

Kérdésre válaszolva elmondták: a Richternek folyamatosan vannak akvizíciós tervei, elsősorban a nőgyógyászati területen, de nem tudni, hogy idén lesz-e még bejelentés.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25320 24960 25370 +1,28% 0 0 9 352 418 600 HUF 2025-04-01 17:14:07
MOL 3024 2934 3030 +3,21% 0 0 2 319 562 678 HUF 2025-04-01 17:10:21
MTELEKOM 1574 1534 1648 -3,20% 0 0 3 152 179 628 HUF 2025-04-01 17:09:58
RICHTER 10480 10310 10490 +2,14% 0 0 1 810 559 450 HUF 2025-04-01 17:05:48
OPUS 546 540 553 -0,55% 0 0 130 879 036 HUF 2025-04-01 17:07:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
Részvény / Deviza / Áru Igazi vérengzés volt hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:57
Van, aki még olcsón megúszta, de a többség hatalmasat bukott.
Részvény / Deviza / Áru Európa felé fordulnak a befektetők, hála Trump intézkedéseinek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 13:04
Csökken az amerikai és német államkötvények hozama közötti különbség.
Részvény / Deviza / Áru Meglepően jól áll a forint, de ez semmi az aranyhoz képest
Csabai Károly | 2025. március 31. 12:26
A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.
Részvény / Deviza / Áru Keresi az erőt a forint, mint vándor az ösvényt – de nem találja
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:01
Nem túl acélosan indítja a hetet a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG