A Barclays Capital által a cég 648 intézményi befektetési ügyfelének bevonásával elvégzett vizsgálat kimutatta, hogy a részvénypiacokon aktív befektetők várakozásai kirívó mértékben javultak az elmúlt három hónapban. Az előző, decemberi körkérdésre még 25 százalékuk válaszolt úgy, hogy az idei év végéig a globális tőzsdei részvényárfolyamok 5 százalékos, vagy ennél nagyobb mértékű átlagos emelkedésére számít, az új felmérés szerint azonban jelenleg már 71 százalékuk valószínűsít ekkora részvényárfolyam-erősödést 2012 egészére.
A félelem-index emelkedik - ki téved?
A Buda-Cash brókerház szakértői viszont egy szembetűnő jelenségre hívják fel a figyelmet, ami akár ellentétes folyamatokra is utalhat. A VIX index az amerikai S&P500 indexre vonatkozó várt volatilitást jelzi, és szokás félelem-indexnek is nevezni; a tapasztalatok szerint a lefelé irányuló mozgások rendszerint hevesebbek, vagyis ugyanannyi idő alatt nagyobbat esnek az árfolyamok, mint amennyit emelkednek emelkedő szakaszokban. Éppen ezért a VIX emelkedése általában az árfolyamok esését vetíti előre, a csökkenése pedig az árfolyam emelkedését.
Eddig szépen csökkent a VIX - a távolabbi határidős jegyzések ebbe a képbe rondítanak bele.
(Forrás: Yahoo Finance)
Márpedig most a távolabbi határidős árak közel 60%-os emelkedést mutatnak: míg az aktuális határidő ára 16 dollár körül mozog, a július lejárat árfolyama már megközelíti a 26 dollárt - írják a brókercég Facebook-oldalán a szakértők. Miközben a piacok jelentős volatilitás-növekedést áraznak, ami végső soron erőteljes negatív hangulatot jelent, az elemzők szerint az ilyen mértékű eltérés inkább a termék piacának a hibás működését jelenti. Ha tehát a piac téved, és valóban békés(ebb) idők következnek a világgazdaságban, akkor sokat lehet majd nyerni a VIX shortolásával... Mindenesetre azok az alapok (ETF-ek, ETN-ek), amelyeket ehhez az indexhez kötöttek, és általában havonta váltanak határidőt, elég kemény időszak elé néznek - vélik az elemzők.