Tegnap Amerikában a legjobban vágtató, és immár 500 milliárd dolláros nagyságot is átlépő két internetes óriás befektetői elvesztették a türelmüket, akik eddig lemaradtak, most bármi áron rohantak venni, a shortosok pedig kapituláltak. Ahogy ez megtörtént a kereskedés elején teljesen eszement árakon, lecsillapodtak a kedélyek, megjöttek a vevők, és visszatolták az árfolyamot a Facebooknál kisebb, az Amazonnál jóval nagyobb mértékben.
Amazon: az égben kezdett, majd nagy forgalommal visszatömték |
Ezt a folyamatot klimaxnak nevezi a tőzsdei szaknyelv, amikor a felfelé tartó trend egy őrületben csúcsosodik ki, majd átmenetileg vagy végleg kifullad, megfordul. A felfokozott hangulatra jellemző, hogy a kereskedés elején az összes sajtóorgánum bejelentette, hogy az Amazon-főnök Jeff Bezos lett a világ leggazdagabb embere, de a kereskedés végére ez már okafogyott kijelentés lett: pár órát tartott csak a pünkösdi királyság.
Az Amazonnál minderre még rátett egy lapáttal a kereskedés után megjelent, csalódást keltő negyedéves eredmény. A cég árbevétele ugyan szépen nő, de a költségei is, így a profit továbbra sem magas.
Európában ma esnek a főbb indexek, a francia CAC-40 egy százalék mínuszban van, a német DAX fél százalékot esik. A BÉT-et a Richter negyedéves jelentése tartja izgalomban, de miután nem lett különösebb érdekesség, a cég továbbra is kiegyensúlyozottan, stabilan működik, az árfolyam alig változik, csak a forgalom nagy.
Ma is élénk a Konzum kereskedése, a papír kisebb-nagyobb mínuszban hullámzik, volt 1415 forint is, 1598 is a nap folyamán, remek hullámvasútra lehet felülni.
Gyengült a svájci frank az euróhoz képest, immár a legalacsonyabb értéken van a 2015. januári árfolyamgát elengedése óta, egy euróért több mint 1,13-at adnak belőle. Tovább drágult az olaj: a WTI 49 dollár, a Brent több mint 51. Ez már nem csak a gyengülő dollár hatása, hisz tegnap óta alig változott az amerikai deviza árfolyama, az olajár viszont szépet ugrott.