(Fotó: 123rf.com) |
Az európai részvények és kötvények erőteljes emelkedésbe kezdtek kedden, miután Benoit Coeure, az EKB egyik vezetője arról beszélt, hogy májusban és júniusban előrehozza, felpörgeti a kötvényvásárlásokat, a QE-t.
Ezt a Bank of France vezetője, Christian Noyer is megerősítette, és arról is beszélt, hogy a vásárlások folytatódhatnak 2016 után, illetve szükség esetén kiterjesztik a programot. Az EKB tehát határozottan jelezte elkötelezettségét a kötvényvásárlási program fenntartására, de előre is hozza azt a nyár előtt.
A forint is megérezte az euró/dollárt
Ennek messzemenő következményei lehetnek a világ tőkepiacaira. A közelmúltig, tavaly év végén-idén év elején az volt a tendencia, hogy a várt amerikai kamatemelés miatt – ami dollárerősítő hatású –, és az európai QE miatt – ami gyengíti az eurót – mélybe szállt az euró/dollár árfolyam.
Azaz erősödött a dollár, leértékelődött az euró, ami jó volt a német és más EU-s exportőröknek, szárnyaltak is az európai részvényárfolyamok, a DAX és a BUX is. Valamint erős volt a forint is az euróhoz képest (300 alatt). Az olaj és más nyersanyagok jellemzően estek.
További árfolyamok>>> |
Kellett egy kis áramszünet
Néhány hete azonban változás kezdett kibontakozni, az utóbbi időben ugyanis gyenge amerikai makroadatok érkeztek, amelyek kétségessé tették vagy legalábbis kitolták a tervezett amerikai kamatemelést. Ezzel gyengítették a dollárt, az árfolyam közel kilenc százalékot emelkedett, 1,05 környékéről 1,14 környékére.
Begyűrűzött hozzánk is
Az amerikai részvényindexek erre csúcsra jártak, a német index viszont jókorát esett, jórészt valószínűleg az erősödő euró és az ezzel kevésbé versenyképessé váló export miatt. Ráadásul az európai kötvényhozamok is emelkedtek, amit a részvénypiacokra rossz hatással van, és rögtön begyűrűzött Magyarországra is. A magyar részvényekről is mintha elment volna a befektetők kedve, és a forint is ütemes gyengülésbe kezdett, 299 forint környékéről majdnem 309-ig drágult az euró.
Ezt csinálja a QE
Na ebben a trendben, vagy legalábbis korrekcióban hozhat változást az EKB bejelentése. Ha az EKB nagy összegeket önt a kötvénypiacra, hígítja az eurót, azzal újra lendületet ad az eurógyengülés-dollárerősödés folyamatának, jót tesz az európai részvényekkel és rosszat az amerikai társaikkal.
Lenyomja az európai kötvényhozamokat, ami a magyar államadósság finanszírozására nézve is kedvező. Vélhetően erősödik a forint is, amint azt ma is láthattuk. Persze csak ha a folyamat tartós marad. Néha egészen kicsi szikra is elegendő egy-egy trend megfordításához, néha pedig egészen nagy láng sem elég.
További árfolyamok>>> |
Stabilizálhat legalább
Kétségeink voltak, hogy nem szárad-e ki a likviditás (Európában), most megkaptuk azt a megerősítést, amire szükségünk volt a piacok stabilizálódásához – idéz a Bloomberg egy 6,9 milliárd dollárt menedzselő német alapkezelőt.
„Ez ismét le fogja nyomni az eurót, támogatja a növekedést és visszahozza a vásárlókat Európába. Ez egy olyan környezet, ami az exportőröket, mint az autógyártókat hozza ismét előnyös helyzetbe” – írják. A mai európai részvénypiaci emelkedést ugyanis az autógyártók vezetik.
Csúcstámadás?
Csúcstámadásra készül a DAX? - ez volt a címe a KBC Equitas délelőtti hírlevelének. "A piacok ugyanis nagy örömmel fogadták, hogy a jegybank több kötvényvásárlást hajthat végre májusban és júniusban is a korábban tervezettnél. Ennek köszönhetően pedig igen biztatóan fest a német DAX grafikonja, amely rövidesen akár újabb csúcstámadásra készülhet" - írják.
Alapvető változás az nincs
„A gyenge euró erősíti a DAX-ot”- írja a Handelsblatt.com is. Az általa idézett Commerzbank-elemző viszont azt mondja, logikus lépés az EKB részéről, hogy nem a nyári hónapokban igyekszik sok kötvényt vásárolni, amikor kevés az érdeklődő, csekély a forgalom.
A pénzpolitikában ettől még nem történt változás. Egyes befektetők azonban ezt félreérthették, és úgy vélték, hogy a kötvényvásárlások növeléséről van szó. Ez csak azt mutatja, mennyire ideges a piac – írják.
Szezonális alkalmazkodás
Coeure ugyanis azt is hozzátette, hogy a kötvénypiac szezonális viselkedéséhez igazodva alakítják a kötvényvásárlási programot. Az alacsonyabb likviditású nyári hónapok előtt növelik a mértékét, de ezt szeptemberben, amikor ismét megnő a forgalom, alacsonyabb összegű vásárlások követhetik.
Azt is mondta, hogy nem az európai kötvényhozamok emelkedése, inkább annak sebessége az aggasztó.