Alighanem interveniálni kellett
Lapok feltételezései szerint a jegybanknak be kellett avatkoznia a frank túlzott erősödése ellen, a piac tesztelni látszik az 1,2-es intervenciós határt, pedig korábban olyan spekulációk voltak forgalomban, amelyek az árfolyamgát emelésétől szólta 1,25-re vagy 1,30-ra. A svájci Tagesanzeiger honlapja szerint 11 óra 39 perckor az euró másodpercek alatt 1,2030-ról 1,19995 frankra esett. Kevéssel ezután, 12:30-kor az euró ismét 1,2025 frankra erősödött.
Elkésett pár perccel a közbeavatkozás?
A lapnak nyilatkozó elemzők inkább arra tippeltek, hogy technikai okokra vezethető vissza az árzuhanás, mivel nem minden piaci szereplőnek van közvetlen hozzáférése az SNB ajánlataihoz, így az interveniálás elkéshetett.
A svájci jegybank most közzétett márciusi jelentése szerint februárban a maginfláció mínusz 1,2 százalékra rúgott. Az alpesi országban már ötödik hónapja negatív a maginfláció, ami szintén összefüggésben lehet a nemzeti deviza erős voltával. (Erős deviza esetén olcsóbbak az importtermékek.)
Ha nincs könnyítés, maradjunk a biztonságnál
Az euró nálunk először 296 forintról reggel 295-re esett, majd 297 forintig ment fel, hogy azután ismét visszahulljon 296-ra. A dollár 226,70, a frank 246,60 forint volt.
"Everything Is Going Wrong In Europe Today"
Ma Európában minden rosszul megy – ezzel a címmel ír a helyzetről a Business Insider. Szerinte a legnagyobb csalódást a német ipari termelés adata okozta, amely a várakozások szerint 0,5 százalékkal kellett volna zsugorodjon egyik hónapról a másikra, ehelyett 1,3 százalékkal csökkent. Ráadásul a spanyol állampapír-hozamok december óta nem látott szintre emelkedtek, 13 bázisponttal 5,83 százalékra tegnap óta. A reggeli francia tíz éves kötvényaukción is szépen emelkedett a hozam, a márciusi 2,91 százalékról 2,98 százalékra.
Az európai tőzsdeindexek is szinte kivétel nélkül mínuszban jártak – az egyik kivétel a BUX volt, amely délben egy időre mínuszba is lesüllyedt, de a nap nagy részét szerény pluszban töltötte.