Fürgén kiugrott az ágyból a forint
Folytatódott ma reggel a forint erősödése. A tőzsdenyitás idején 275 forint alá erősödött a hazai deviza az euróval szemben, és megközelítette az idei legerősebb szintjét, amit augusztus 19-én állított be a forint 274,35 forintos euróárfolyamon. A reggeli csúcsdöntési kísérlet után ismét 276 forintos euróig gyengült vissza az árfolyam.
Forrás: Dealbook Privátbankár |
Az okokat tekintve ugyanakkor nem teljesen egyértelmű a kép. Az újabb Matolcsy-féle megszorítás tegnapi bejelentése után átmenetileg kissé gyengült a hazai deviza, mivel a bankokat érintő lépések lehúzták a szektort, és az állampapírpiaci hozamaink is átlag 20 bázisponttal emelkedtek. Ugyanakkor nagyjából 5 ponttal, 241 pontra csökkent az ország kockázatát jelző CDS-felárunk.
Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője. |
A tegnapi bejelentésre akár gyengülhetett volna a forint
Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint nincs olyan jel, ami arra utalna, hogy javult Magyarország kockázati megítélése a tegnapi bejelentés után. Sőt a cég úgy véli, hogy az újabb intézkedések főleg inkább negatív üzenetet hordoztak a piacoknak. Kétséges ugyanis, hogy a bankadó mennyire fenntartható, ráadásul az IMF-megállapodás is messzebb került, és várhatón romlanak a növekedési kilátások is.
Tóth Gergely szerint az viszont mindenképpen pozitív üzenet, hogy a magyar kormány ennyire ragaszkodik az államháztartási hiány csökkentéséhez, és van esély arra is, hogy kikerülünk a túlzott deficit-eljárás alól. Sokat számít az is, hogy az elmúlt napokban erősödött az esélye a spanyolok kimentésének, illetve ma reggeli adatok szerint a gyenge friss beszámolók ellenére javulnak a kínai gazdaság kilátásai.
A kínai gazdaság 7,4 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben a tavalyi hasonló időszakhoz képest, ez pedig lassabb, mint a második negyedévben mért 7,6 százalék, és a leglassabb növekedési ütem 2009 első negyedéve óta. Az adat összhangban van a várakozásokkal. Az ázsiai piacok örültek a hírnek, a legtöbb tőzsde emelkedik, ennek oka pedig, hogy a szeptemberi részletes adatok arra utalnak, hogy a kínai gazdaság elérhette a mélypontot és az utolsó negyedévbe már ismét 8 százalék körüli GDP-számokat közölhet az ország statisztikai hivatala. Ez az előrejelzés határozottan javította a piaci szereplők hangulatát. |
A Buda-Cash elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy a forint immúnisan tűri a héten a híreket, így ma reggel is annak ellenére tudott erősödni, hogy a Moody's nem javította a magyar besorolást, sőt erős kétségeket fogalmazott meg az újabb intézkedések hatásaival kapcsolatban. Tóth Gergely felhívta a figyelmet, hogy az euróval szembeni 275-ös szint erős ellenállásnak számít, így annak áttörésével megindulhat a forint a 260-as euróárfolyam felé. Ugyanakkor a Buda-Cash szerint a következő hetekben nagy valószínűséggel 275 - 285 forint között ingadozhat az euró jegyzése.
Átalakul a CDS-kereskedés - ez is okozhatta a forinterősödést
Egy másik ok lehet az erősödésre, amit Daróczi Andor, az MKB Befektetési Alapkezelő befektetési igazgatója mondott a Gazdasági Rádió reggeli műsorában. E szerint a forintot az elmúlt napokban jórészt az erősítette, hogy november 1-től változik az EU-ban a CDS-ek kereskedési rendszere, mégpedig úgy, hogy csak az vehet CDS kontraktust, aki az állampapírját akarja biztosítani, tehát megszűnik a spekuláció az országkockázattal. Daróczi szerint emiatt tömegesen építik le a befektetők a CDS-pozícióikat, vagy ha meg akarják tartani, akkor kötvényt kell mögé vásárolniuk, ehhez pedig forintot kell venniük, ami folyamatos és erős keresletet biztosít a hazai deviza piacán.
A forint ma reggel sem lógott ki a régiós devizák közül, amelyek szintén erősödnek az euróval szemben. Az általános jó hangulatot továbbra is tartósan táplálja, hogy a világ legnagyobb jegybankjai (Fed, EKB, BoE, BoJ, kínai jegybank) az elmúlt hónapokban újabb, nagy mennyiségű pénzt öntött a pénzügyi rendszerre, ami a várakozásoknak megfelelően oldották a bankközi hitelezést és a feszültséget, valamint erősítették a kockázatvállalási hajlandóságot.