16:20
4 óra után 1,3860 környékén jár az euró dollárárfolyama - bár az esés különösen a napi charton tűnik félelmetesnek, nem szabad elfelejteni: két és fél éves csúcson járt a jegyzés a Draghi mondata előtti pillanatokban.
A forint szépen megkapaszkodott, 303-nál maradt az euró jegyzése.
15:00
Draghi sajtótájékoztatója: a nagy semmitmondás után belekérdeztek
Teljes összhangban döntött a kamatról az EKB - alacsony kamatkörnyezetre van szüksége az európai gazdaságnak. Vannak aggasztó jelek, amelyek veszélybe sodorhatják az inflációs célokat - Draghi ide sorolta az ukrán válságra célozva a geopolitikai feszültségeket. Figyelik az eurót is, ami igencsak erős. Nagy változást nem látnak a korábbi helyzethez képest az inflációs vagy a gazdasági kilátásokban, ennek megfelelően az EKB kommunikációja sem változott.
Aztán a helyzetelemzés után feltették a nagy kérdést Draghinak: kész-e júniusban kamatot vágni az EKB? Draghi pedig azt mondta: igen, készek, nem okoz gondot az EKB-nak, ha jövő hónapban kamatot kell vágnia. Az euró árfolyama erre a kijelentésre nagyot esett - igaz, előtte a nagy semmitmondásban egészen 1,3990-ig kúszott az EUR/USD, így igazából a nagy esés után is 1,39-nél jár a jegyzés, jórészt a napi erősödést adta vissza egycsapásra az euró.
Draghi szavaira a forint is meglódult, az euró jegyzése 303 forintig esett.
14:05
Magyar idő szerint 14:30-kor tart sajtótájékoztatót az Európai Központi Bank vezetése - a várakozások szerint továbbra is ellenállnak a piaci nyomásnak, és nem csak hogy nem nyúlnak a kamatokhoz, más, a szokásos eszköztáron kívüli módon sem küzdenek egyelőre az erős euró és a tartósan alacsony infláció ellen - bár minden bizonnyal a szokásos futamok ezúttal is elhangzanak majd, szavakkal azonban már nem igazán tud hatni a piacokra az EKB. Egy nagy semmi - erre számítanak az elemzők. A Reuters több mint 60 devizastratégát megkérdezett, vajon mikor avatkozna be ténylegesen az EKB - a válaszok alapján 1,42-es EUR/USD árfolyamig biztosan csak ülnek a babérjaikon az illetékesek.
A kamatdöntés persze a vártnak megfelelően szintentartás volt, 0,25%-os rekordmélységben maradt az eurókamat, ami 1,3950-ig lökte az árfolyamot.
Jó ideje csak erősödik az euró a dollárral szemben - friss árfolyamok >> |
Az eurót támogatja az ukrán helyzet enyhülése is: Putyin orosz elnök tegnap javasolta a kelet-ukrajnai orosz szakadárok által május 11-re meghirdetett függetlenségi népszavazás elhalasztását, valamint bejelentette az ukrán határ közelében felvonultatott orosz erők visszavonását. Tettek ugyan egyelőre nem követték a szavakat: a hadsereg visszavonulását a NATO mindeddig nem erősítette meg. Putyin azonban ma is azt mondta: Oroszországnak szándékában áll, hogy tartsa magát az ukrajnai válság megoldását célzó megállapodásokhoz - igaz, ezután megtekintette az orosz fegyveres erők hadgyakorlatát, amelynek során felbocsátottak egy Topol típusú interkontinentális ballisztikus rakétát.
Tegnap óta hasít a forint Friss árfolyamok >> |
A hangulat sokat javult, ami a forint árfolyamán is meglátszik: utoljára január végén volt olyan erős a forint, mint csütörtök délelőtt. A közös pénzért kevesebb mint 304 forintot kellett adni a bankközi devizapiacon. 303,6-ról fordult vissza a jegyzés, de nem távolodott el 304-től kora délután sem.
A forint erősödését követve a magyar CDS-árazás is nagyot esett, hosszú idő után újra 200 pont alatt jár a jegyzés a londoni kereskedésben.