Percek alatt 296 forintig rántották a forintot az euróval szemben 292 környékéről este, amikor megjelent a Világgazdaság cikke, ami biztos forrásra hivatkozva írta, hogy a gyulai kihelyezett frakcióülésen eldőlt: Matolcsy György lesz az MNB új elnöke.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
A szélsőséges árfolyamreakció ugyanakkor azért furcsa, mert a piaci szereplők már hónapok óta árazzák ezt a verziót, amit egyébként maga Matolcsy György is erősített rendszeres publikációival, amelyekben teljesen nyíltan vázolta, hogy milyen nem konvencionális monetáris lépésekkel operálna a jegybanki vezetés helyében. A hazai és külföldi elemzői közösség véleménye nagyjából egységes volt abban, hogy a jelenlegi erősen turbulens nemzetközi pénzpiaci válsághelyzet nem alkalmas időpont az új monetáris eszközökkel való kísérletezésre, a hazai devizának, a magyar eszközök árazásának sokkal inkább a nyugalom és a kiszámíthatóság használna.
Erős félelem övezi azt a forgatókönyvet, amely szerint a kormány hozzányúlna az MNB-nél elhelyezett betéteihez, illetve a jegybanki devizatartalék egy részét az adósság csökkentésére fordítaná. Ugyan a jegybanki tartalékok magas szinten vannak, a legtöbb szakértő szerint már az is rossz üzenet lenne, ha abból csak minimálisan is költenének. Matolcsy György évek óta tartó "unortodoxiája" erősen megosztotta a közgazdászokat, a legtöbb kritika nem is a konkrét lépéseket, hanem azok rossz időzítését érte. A többség attól tart, hogy a "forradalmi lendület" a jegybank élén különösen nagy károkat okozhatna. Ugyanakkor több kormányzati nyilatkozatból is valószínűsíthető volt az elmúlt hetekben, hogy a kormánynak nincs ellenére a jelenleginél gyengébb forintárfolyam sem.
A forint esti nagy kilengése azért is furcsa, mert az értesülés Varga Mihályt nevezte meg Matolcsy utódjaként a Nemzetgazdasági Minisztérium élén. Ő pedig köztudottan a piacok számára egyik leghitelesebb, legmegbízhatóbb kormányzati szereplő. A sajtóértesülés ezen része tehát akár erősíthette volna a hazai devizát. Ehhez képest a legtöbben Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatójának cáfolatában látják a reggeli forinterősödés okát.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
A carry-trade lényege, hogy a befektető alacsony kamattal vesz fel hitelt, azt pedig magas hozamú eszközbe fekteti. A lejáratnál keletkezett különbség a haszna a hitel törlesztése után. |
Az erősödés hátterében ugyanakkor szerepet játszhatott az is, hogy tegnap délutántól eleve nagyot javult a hangulat, miután az Egyesült Államokban évek óta nem látott erős adat érkezett a világgazdasági válság fészkének számító ingatlanpiacról. Aztán éjjel az ázsiai kereskedést turbózta fel, hogy a japán jegybank elnöke előrehozta a távozását március közepére az eredeti április eleji időpontról, erre pedig ismét esni kezdett a japán jen. A jen gyengülése már többször hozta a forint erősödését, ugyanis a jen úgynevezett carry-deviza, tehát ha a piac úgy látja, hogy tartós maradhat a gyengélkedése, akkor előszeretettel élnek a carry-trade eszközével, amelyben a forint a magas hozamok miatt még mindig vonzó célpont. A jelentősen javuló éjjeli piaci hangulatban a 296 forintos euróárfolyamnál már vonzó lehetett a vétel, hiszen önmagában abban a hírben, hogy Matolcsy György lesz a jegybank elnöke, már nem sok új hír volt.