A mostaninál gyengébb forintra érdemes felkészülnünk a jövő évben mind a dollárral, mind pedig az euróval szemben, így érdemes lehet az év végi lokális mélypontokat hosszú távú vételi pozíciók vételére kihasználni – írja az Erste Befektetési Zrt. elemzése. A vételár a jelenlegi piaci szint, a kiszállás a brókercége szerint 285 forintnál esedékes.
A magyarországi folyó fizetési és a tőkemérleg többlete csökkenhet, így ennek pozitív hatása a forint árfolyamára már kisebb lehet. Várhatóan a dollár erősödő trendje jövőre is tovább folytatódik, így a forint gyengülése a dollárral szemben még erőteljesebb lehet, mint az euróval szemben – teszik hozzá.
A dollár „meredek emelkedő trendben kapaszkodik felfelé” a brókercég szerint, májusban 220 forintról rugaszkodott el, a kedd délelőtti kereskedésben elérte a 249,9 forintot az árfolyam, a közelmúltban 250-nél volt a csúcs. Mivel 2003 óta nem tudott az árfolyam 250 forint felett zárni, ha ezt át tudná törni, új csúcsokra juthatna 285 és 325 forint között.
Az elemzők szerint a magyar állampapírok kockázati prémiuma alacsonyra süllyedt a német papírokhoz képest, ám ez a külső finanszírozási helyzetünknek köszönhetően mégsem okozott forintgyengülést. Ez azonban jövőre változhat, miközben egy esetleges kamatvágás is nyomás alá helyezheti a forintot. Idén a külkereskedelmi mérleg és a tőkemérleg többlete is csúcsokat döntött, ami ellensúlyozta a kockázati felár csökkenését, de jövőre ez megváltozhat.
A stabil kilátások, a hitelminősítők nyilatkozatai alapján a hosszú távú magyar államadósság besorolásának változása sem várható. Ráadásul a jelenleginél gyengébb forint ellen várhatóan a politika sem tiltakozna – írják.
Kedden délelőtt, valószínűleg főleg az oroszországi devizaválság hatására a euró/forint árfolyam 209 forint közeléből 212 forintra ugrott, a dollár pedig fillérekre megközelítette a 250 forintot. A zloty vagy a török líra csak kis mértékben gyengült, kevésbé, mint a forint, a román lej pedig egyenesen erősödött az euróval szemben. Így a forintot erősebben érintette a gyengülés, mint a többi közeli ország pénzeit.