Szerdán 200 dollár alá esett a bitcoin nevű híres-hírhedt digitális, kriptográfiai (rejtjelezési) eljárásokkal működő fizetőeszköz árfolyama, egészen 179 dollárig. Az adatok szerint nap közben a 152 dollárt is megközelítette a Bitstamp nevű tőzsdén. Az árzuhanás egyébként a forgalom hatalmas megugrását hozta.
Már megint a kínaiak
A CoinDesk írása szerint a jelenlegi árak azért jelentenek fontos mérföldkövet, mert itt húzódik az ezer kínai jüanos határ, amely fontos pszichológiai választóvonal. Márpedig a bitconin-tranzakciók 65 százalékát a hivatalos tiltások ellenére kínai jüanban bonyolítják. Egy dollár elég stabilan 6,2 jüan (renminbi) körül mozog, így az 1000 jüanos határ 161,3 dollárnál húzódik.
Ezzel vége, összeomlott a bitcoin-piac, meghalt a fizetőeszköz? A 2013. december eleji csúcs ugyanis 1151 dollárnál húzódott, igaz, csak pár napot volt ezer dollár felett az árfolyam. Lehet, hogy az volt abnormális? Mielőtt a sajtó nagyon felkapta volna a témát és bevonult volna a gazdasági, pénzügyi köztudatba, 2013 elején 13,5 dollár körül volt egy bitcoin ára. A mostani 180 dollár ennek még mindig 14-szerese. Ha ez halál, akkor egyelőre szép halál.
Nekrológok garmadája volt már
Egy honlap gyűjti, hányszor énekelték már meg sajtóban a Bitcoin halálát. (A nagy betűs írásmód a fizetési rendszert, a kis betűs magát a fizetőeszközt jelenti.) Jelenleg 30 nekrológnál tart, nagyrészt csupa komoly médiacég honlapján, mint Bloomberg, Reuters, CNN, Forbes stb. Csak 2011-ben három ilyen halotti beszéd volt, ahhoz képest persze még eléggé sokáig bírta.
A bitcoin-árfolyam egyébként régóta csorgott lefelé, de a jelenlegi árfolyamzuhanásnak kiváltó oka lehetett a Bitstamp tőzsde ideiglenes bezárása és az ottani bitcoin-lopás. Most januárban majdnem pontosan egy hétre zárt be az egyik legnagyobb forgalmú tőzsde, mivel biztonsági réseket és mintegy ötmillió dollárnyi (19 ezer darab) bitcoin eltűnését észlelték. Azóta a biztonságot növelték és újra kinyitottak, ám a korábban ott üzletelő kereskedők 75 százaléka úgy nyilatkozott, hogy inkább kivár a folytatással – írja a Bitcoin.hu.
Rendszeresen hekkelnek a hekkerek
Tavaly ilyenkor a MtGox japán érdekeltségű, a maga korában piacvezető tőzsdét zárták be, mert óriási mennyiségű, több százezer darabnyi bitcoin tűnt el. (A maximálisan előállítható mennyiség egyébként 21 millió, ebből mintegy 13,7 millió került eddig a piacra.)
De az sem az első eset volt, a tőzsdék meghekkelése szinte rendszeresnek mondható, ők a támadások első számú célpontjai. Minden bizonnyal azért, mert hatalmas mennyiségű bitcoin fordul meg náluk. (Korábbi esetek voltak a Bitfloor és a Bitcoin24 bezárása 2013 áprilisában, illetve a Bitfloor elleni támadás 2012 szeptemberében.)
Igény van rá
Egy biztos: mivel egy-egy nemzetközi átutalás napokba, akár egy hétbe is beletelhet és nagyon drága mulatság tud lenni, a hitelkártyák, egyéb pénzügyi termékek ára is magas, igenis van igény egy olyan fizetőeszközre, amely percek alatt, nagyon alacsony költséggel eljut a Föld bármely olyan pontjára, ahol internet van. Lehet, hogy nem a bitcoin lesz az, hanem valamely más „kriptopénz”, de minden bizonnyal lesz ilyen a jövőben is.