Július elsejétől igényelhető a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK), amely a korábbi szocpolt váltotta fel. Az alábbiakban vázlatosan összefoglaljuk a feltételrendszert, amely alapján igényelhető az új támogatás.
I. Milyen lakásokra lehet igényelni?
Az országos településrendezési és az építési követelményekről (OTÉK) szóló kormányrendelet szerint a hasznos alapterület a lakás fűthető helyiségei alapterületének összege, ide nem értve az erkély, a loggia, a terasz, a tornác, a tároló helyiség, a gépjárműtároló és a pinceszinti helyiség alapterületét. További feltétel, hogy hasznos alapterületként csak azok a területek vehetők figyelembe, ahol a belmagasság legalább 1,90 méter. |
Új lakás esetén
- Alapesetben a 2008. július 1-jét követően kiadott építési engedéllyel rendelkező és legalább „B” tervezett energetikai minősítésű új, összkomfortos lakás építéséhez,
- Használatbavételi engedéllyel és legalább „B” energetikai minősítéssel rendelkező új lakás vásárlásához,
Közös feltétel, hogy az épített vagy vásárolt lakásnak legalább „B” tervezett energetikai minősítésűnek kell lennie, valamint az is, hogy a nettó (áfamentes) és a telek ára nélkül számított négyzetméterár nem haladhatja meg a 300 ezer forintot, A-kategóriás lakás esetében a 350 ezer forintot.
Épített lakás esetén a költségek legalább 70 százalékát számlával igazolni kell
Használt lakás esetén
- Legfeljebb 350 ezer Ft/m2 vételárú, legalább komfortos, használt lakás vásárlásához.
|
Ugyanakkor a vételár nem haladhatja meg a területileg meghatározott vételár maximumot (Lásd a mellékelt táblázatunkat.)
- A már meglévő lakás esetében a lakás bővítése.
Ebben az esetben bővítésnek a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése számít. (Nem minősül bővítésnek a meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása – pl. a terasz vagy a gépjárműtároló beépítése, lakószobává alakítása, de többlakásos épület esetében a szomszédos lakásból egy szobának a meglévő lakáshoz csatolása sem.)
Bővítés esetén a kapható támogatás összege nem haladhatja meg a számlával igazolt bekerülési költség 50 százalékát, további szabály, hogy a hitelintézet által elfogadott bekerülési költség legalább 70 százalékát számlával kell igazolni.
- Lakásvásárlás esetén a CSOK abban az esetben igényelhető, ha az eladó az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa. Ha az eladó jogi személy, jogi személyiség nélküli társaság vagy egyéni vállalkozó az igénylő nem lehet vele tulajdonosi kapcsolatban álló személy.
II. Kik vehetik igénybe a kedvezményt?
- Életkori megkötéstől függetlenül azon személyek (házastársak, élettársak, egyedülállók) már meglévő gyermekek és a terhesség betöltött 24. hetét követően magzat(ok) után. (Amennyiben a család korábban már igénybevett kedvezményt, ám azóta új gyermek született, a később született gyermek(ek) után gyermekenként 400 ezer forint kedvezmény igényelhető. Ez a jog a most szerződők esetében is fennáll, azaz a később született gyermek után utólagosan jogosult az igénylő a 400 ezer forintnyi további kedvezmény igénybevételére.)
Feltétel, hogy az igénylő olyan gyermek után adjon be igényt, aki vele közös háztartásban élő, általa eltartott és a lakásba vele együtt élő vagy beköltöző vér szerinti és örökbe fogadott, illetve gyámsága alatt álló gyermek legyen. (Gyámság esetén vállalni kell a CSOK visszafizetését, ha 3 éven belül a gyámság megszünne)
Gyermeknek 16 éves korig minősül az eltartott, illetve maximum 25 éves koráig akkor, ha nappali tagozatos oktatás intézményben tanul.
- A 40. életévüket be nem töltött házaspárok a nevelt gyermekek számától függetlenül további, legfeljebb két gyermek vállalása esetében - megelőlegező kedvezményként. A gyermekvállalás teljesítésére előírt határidő egy gyermek vállalása esetén 4 év, két gyermek vállalása esetén 8 év. Az időtartam vásárlás esetén a szerződés aláírásától, építésnél a használatbavételi engedély kiadástól ketyeg. (Örökbefogadás esetén a határidő 2 évvel meghosszabbítható, ha az erre való alkalmasságról szóló hivatalos igazolást a CSOK kedvezményt igénybe vevő a határidő lejárta esetén bemutatja.)
További feltételek
- Az igénylőnek legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkezni az igényelt lakásban. Házaspár és élettársak esetén a lakásban mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásban tulajdonjoggal kell rendelkeznie. A lakásban az igénylőn vagy támogatott személyen kívül csak az általa eltartott gyermek szerezhet tulajdont.
- Minden igénylőnek köztartozásmentes adózónak kell lennie, s legalább az egyik igénylőnek minimum fél éve fennálló társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkeznie.
III. Mekkora a támogatás összege?
- A támogatás mértéke egyrészt a (vállalt) gyermek(ek) számától, a lakás hasznos alapterületétől és a lakás energetikai besorolásától függ. A tételeket az alábbi táblázat mutatja be. (Bővítéskor az így kialakított lakás hasznos alapterületnek el kell érnie a meglévő és vállalt gyermek(ek) alapján számított minimum hasznos alapterület értékét)
- Az épített, vásárolt és bővített lakás hasznos alapterülete nem haladhatja meg a 160 négyzetmétert.
Az alapterületet és az elérhető támogatási összeget az FHB egy ötletes grafikán is ábrázolta korábban:
IV. Folyósítási kérdések
- A kedvezmény új lakás építése és bővítés esetén a készültségi fokkal arányosan, utólagosan vehető igénybe, lakás vásárlása esetén egy összegben történik a folyósítás.
- Feltétel, hogy a lakás építéséhez/vásárlásához az önrész felhasználásának/befizetésének igazolása.
- A kedvezmény lakásvásárlás esetén maximum 120 nappal a végleges adásvételi szerződés megkötését követően igényelhető, építés esetén legkésőbb a használatbavételi engedély kiadása, bővítés a munkálatok megkezdése előtt igényelhető
- A lakástulajdonosnak a kedvezmény folyósítását követően legfeljebb egy éven belül lakcímkártyával igazolnia kell, hogy a lakás mindazon személyek lakóhelye, akiknek együttlakását vagy együttköltözését a kérelem benyújtásakor vállalta.
- A megelőlegező támogatás esetén a támogatás nyújtásáról szóló szerződés megkötésének időpontjától számított 10 évre a magyar állam javára jelzálogjog, és annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre – ezen időszak alatt a lakás értékesítése esetén a támogatást vissza kell fizetni. A lakást ezen időszak alatt haszonélvezet vagy használati jog nem terhelheti.
- A családok otthonteremtési kedvezménye iránti kérelmet az erre szerződött hitelintézethez (kereskedelmi bank, takarékszövetkezetek) kell benyújtani. (Az érintett pénzintézetek köre folyamatosan bővül.)
- Ha a támogatással érintett lakás megvásárlásához a kedvezményen kölcsönt is igénybe vennének az igénylők, ennek tényét az adásvételi szerződésben is fel kell tüntetni.