Nagyon kevés pénz jön nyugdíj melletti munkából, még kevesebb megtakarításból
Amíg Magyarországon a nyugdíjasok bevételeinek mindössze 2 százalékát teszik ki a különböző nyugdíjcélú megtakarításokból, például nyugdíjpénztári járadékokból származó bevételek, addig az OECD tag országokban ez az arány átlagosan több mint 17 százalék.
A megtakarítások és az állami juttatások mellett a harmadik fontos bevételi forrás a 65 év felettiek számára a nyugdíj után is folytatott munka. Magyarországon ez az arány jelenleg 12 százalék körül alakul, ami azt jelenti, hogy a legtöbb nyugdíjas ma még nem vállal, vagy nem tud munkát vállalni.
Kiszolgáltatjuk magunkat az államnak
Az OECD adatai fontos figyelmeztetésül szolgálnak, hiszen megmutatják, hogy a legtöbb magyar 65 év feletti lakos az államra bízza magát - írja az OTP. Ezzel ugyanakkor kiszolgáltatják magukat a társadalmi és gazdasági trendeknek, ezek pedig jelenleg nem mutatnak kedvező képet, hiszen egyre kevesebbeknek kell eltartani egyre több nyugdíjast.
A szakértők szerint ez oda vezet, hogy nem tudja az állam fedezni a nyugdíjak kifizetését, csak abban az esetben, ha egyéb bevételi forrásra tesz szert.
Túl sok múlik a pénzespostáson... MTI Fotó: Varga György |
Nagyon lassan kapunk észbe
Az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztárnál az egy főre eső átlagos havi tagdíjbefizetés egy év alatt mintegy 10%-al 10 400 forintra emelkedett. A pénztárnál az átlagos havi járadék havi 41 000 forint körül alakult.
A pénztár a pozitív tendenciák ellenére továbbra is fontosnak tartja felhívni a lakosság figyelmét arra, hogy a jelenlegi társadalmi trendek alapján, ha olyan nyugdíjas éveket szeretnének maguknak, amilyet ma elképzelnek, saját maguknak is nem nagy összegű, rendszeres megtakarítással ezt elérhetik.
Mennyire fenntartható ez? Miközben az államtól származik a jelentős része a nyugdíjasok bevételeinek, a szegénység tekintetében egyáltalán nem állunk rosszul - magyarán az állam nem éhezteti nyugdíjasait. Az OECD felmérése szerint csak Hollandiában alacsonyabb a szegénységben élő nyugdíjasok aránya, mint nálunk:
|