Egy belföldi vendégre két éjszaka is jut
A külföldivendég-éjszakák száma 4,5, a belföldieké 6 százalékkal növekedett augusztusban. Ez utóbbi jelentős javulás, mivel júliusban még 1,1 százalékkal csökkent a belföldiek által eltöltött éjszakák száma. A szállodai vendégforgalom 12 százalékkal élénkült, melyben a négycsillagos házak szerepe volt meghatározó. A kereskedelmi szálláshelyek árbevétele folyó áron 12 százalékkal nőtt.
Augusztusban a belföldi vendégek 1,875 millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 53 százaléka. A vendégek száma 3,3, az éjszakáké 6 százalékkal emelkedett az egy évvel ezelőttihez képest. A vendégforgalom növekedése kilenc turisztikai régióból hetet érintett. A belföldivendég-forgalom több mint felét fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 10 százalékkal javult.
Több volt a külföldi vendég is
A külföldi vendégek 1,636 millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 6,6, az éjszakáké pedig 4,5 százalékkal nőtt 2011. augusztushoz viszonyítva. A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 47, a szállásdíjbevétel közel 54 százaléka származott külföldiektől.
Az Egyesült Királyságból, Romániából és Csehországból érkező vendégek száma csökkent, a Németországból, Ausztriából, Oroszországból, Olaszországból, az Egyesült Államokból, Spanyolországból és Lengyelországból ide látogatóké nőtt. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül az egy- és kétcsillagos egységekben visszaesést, a többi kategóriában növekedést regisztráltak. A külföldi vendégek száma a turisztikai régiók többségében emelkedett.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 63,3 százalékos volt, az öt- és négycsillagosoké ennél magasabb, 77,3, illetve 74,6 százalék volt.
12%-al növekedett a bevétel
A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára (13 927 forint) 5,6, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) (8821 forint) 13 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele - 32,4 milliárd forint - folyó áron 12 százalékkal emelkedett tavaly augusztushoz képest. A szállásdíjbevétel 19,6 milliárd forint volt. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás fogyasztóiár-indexe augusztusban 4,9 százalék. A forint/euró árfolyam 279 forint volt augusztusban, 7 forinttal (2,4 százalékkal) gyengébb, mint egy évvel korábban.
A működő kereskedelmi szálláshelyek közül 2012 augusztusában még 2269 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket és 1889 egység Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek a fizetések 90 százalékában fizettek kártyával a szálláshely- és kapcsolódó szolgáltatásokért, összesen 2,5 milliárd forint értékben.
Budapest a külföldieket, a Balaton a magyarokat vonzza
Budapesten a vendégforgalom összességében 4,3 százalékkal nőtt a külföldivendég-forgalom dinamikus növekedésének köszönhetően, miközben a belföldivendég-éjszakák száma jelentősen visszaesett. A vendégforgalom jelentős részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára augusztusban 9400 és 26 500, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 5900 és 21 700 forint között alakult, ami 34–95, illetve 21–78 eurónak felelt meg.
A Balatoni üdülőkörzetben a belföldivendég-éjszakák száma a korábbi hónapoktól eltérően emelkedett, meghaladva a külföldivendég-éjszakák számában mért növekedési indexet is.
A dolgozók száma csökkent, a szobáké nőtt
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken augusztusban közvetlenül 32 ezer főt foglalkoztattak, ez 2,5 százalékkal kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, kölcsönzött munkaerőt lényegében csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.
2012. augusztus 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3175 volt, ezen belül 1001 szálloda 58 ezer szobával, 1094 panzió 12 ezer szobával működött. A szállodákban, augusztusban közel 1400 szobával több állt rendelkezésre, mint az előző év azonos időszakában. Budapesten a vizsgált időszakban 182 szálloda működött, ezek kapacitása közel azonos, mint 2011-ben. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma országosan 1080 volt.