473 millárd forintos árbevétel
Heiszler Gabriella ügyvezető elmondta: 2014 jó év volt a Sparnak, tavaly 473 milliárdos árbevételt realizáltak 419 üzletükben. Az árbevétel egy év alatt 4,5 százalékkal bővült, üzletből 18-cal lett több 2014-ben.
A forgalom 4,5 százalékos bővüléséhez a meglévő üzletek 2,3 százalékkal járultak hozzá. Az új üzletek - sok év után először még egy új Interspar áruházat is nyitottak tavaly - és a franchise hálózat bővítése 2,1 százalékos bővülést eredményezett. Az év végén 24 franchise partnere volt a Sparnak, ebből 5 az OMV-benzinkutak mellett működik. Idén 25 új partnert szeretnének. A Spar a hazai élelmiszerkereskedelmi cégek között egyedül tart fenn saját húsüzemet, 10 évvel ezelőtt nyitották, idén 5 millió eurós beruházással bővítik.
Tavaly összességében 50 millió euró (mintegy 15 milliárd forint) értékben hajtott végre beruházásokat a cég Magyarországon.
14 ezer munkahely
A Spar az ország 5. legnagyobb foglalkoztatója több mint 14 ezer alkalmazottal. Utánpótlás-neveléssel is foglalkoznak: 1200 diák végezte náluk középiskolai és főiskolai gyakorlatát, emellett megállapodtak a Corvinus Egyetemmel, ahol duális képzés keretében a Sparnak képeznek majd élelmiszermérnököket.
Nem fáj a vasárnap...
Személyi változások - Heiszler Gabriella 2015 áprilisától ügyvezető lett |
A vasárnapi zárva tartás első tapasztalatiról Szalay Zsolt elmondta: 2014-ben a heti forgalom 9,1 százaléka jelentkezett a hét utolsó napján. A március 15-étől érvényes szabályozásra válaszul a hét többi hat napján hosszabb nyitva tartást vezettek be. A megnövekvő pénteki, szombati, hétfői forgalomhoz alkalmazkodva átrendezték a belső működési folyamatokat. A négy adventi vasárnapon kívül meglévő plusz 1 vasárnapi nyitvatartási lehetőséget az egyes áruházak között eltérően határozták meg, a helyi sajátosságok figyelembe vételével.
Heiszler Gabriella és Szalay Zsolt |
A forgalom az eddigi tapasztalatok alapján a hétfői napokon 10, szombaton 23 százalékkal nőtt átlagosan, egyedül a szerdai nap forgalma csökkent 5 százalékkal (és persze a vasárnapi 100-zal). Még csak 5 hét telt el az új szabályozás bevezetése óta, ebben ráadásul egy húsvéti hétvége is volt - emiatt nem tudják pontosan megmondani, okozott-e lényeges változást a bevételben a vasárnapi zárva tartás. Egyelőre úgy látszik, hogy nem - magyarán 6 nap alatt (hosszabb nyitva tartással) is meg tudják keresni azt a pénzt, amit korábban 7 nap alatt.
...vagyis nem a vasárnap fáj
Az online vásárlási rendszert nagyon szeretnék bevezetni, az anyavállalatnál működik is a rendszer - az idei évre azonban nagyon visszafogták a - tavaly még 15 milliárd forintot elérő - beruházási büdzsét az adórendszer változásai, az élelmiszerlánc-felügyeleti díj emelése miatt, így 2015-ben biztosan nem jut forrás az online vásárlás bevezetésére. (Erről korábban itt írtunk >>)
Emlékeztetőül: a kormány idén több intézkedést is bevezetett, amelyek rosszul érintik a nagy élelmiszer-láncokat. A jogszabályváltozások alapján például a két egymást követő évben veszteséges, legalább 15 milliárd fölötti árbevételű cég nem forgalmazhat napi fogyasztási cikket. Emellett drasztikusan emelkedett az árbevétel-arányos élelmiszer-ipari felügyeleti díjat - a Spar esetében az élelmiszerlánc felügyeleti díj korábban 325 millió forint kiadást jelentett a cégnek, ez korábbi közlésük szerint 2015-ben harmincszorosára, 9 milliárd forintra emelkedik.
A Spar később közli éves jelentését, Heiszler Gabriella ezért az eredményről még nem tudott végleges számot mondani, annyit előrebocsátott: a szám közel lesz a 2013-ashoz. Akkor a partnercontrol.hu adatai szerint adózás után 11,77 milliárdos vesztesége volt a cégnek. A két egymást követő veszteséges évet 2017-től vizsgálják majd, így ez ebből a szempontból egyelőre nem jelent különösebb gondot.