Brit legénybúcsúsok, itthon nyaraló magyarok - megteltek a szállodáink
Nem panaszkodhatnak a vendéglátósok az idei nyárra: júliusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 12, a belföldi vendégeké 7,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest. A szállodák vendégéjszakákban mért vendégforgalma így 9,5 százalékkal nőtt. A legtöbb külföldi Angliából és az Egyesült Államokból érkezett.
2015. júliusban az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 12, az általuk eltöltött vendégéjszakáké (1 millió 755 ezer) 12 százalékkal nőtt. A külföldivendég-éjszakák száma a kilenc turisztikai régióból nyolcban emelkedett, Dél-Alföldön viszont csökkent - közölte a legfrissebb adatokat a Központi Statikai Hivatal (KSH).
A vendégéjszakák száma a kereskedelmi szálláshelyeken (2010. azonos hó=100%)
Honnan jöttek
A júliusi vendégforgalom nagysága alapján a hat legjelentősebb küldő ország mindegyikéből két számjegyű ütemben nőtt a kereslet. Legjobban az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból nőtt a vendégéjszakák száma (28, illetve 23 százalékkal), továbbá a lengyel, a holland, a német és a cseh turisták vendégforgalma is 15–18 százalék közötti ütemben nőtt.
A belföldi vendégek száma 12, az általuk eltöltött éjszakáké (2 millió 189 ezer) 7,5 százalékkal bővült. A belföldivendég-éjszakák alapján mért vendégforgalom mind a kilenc turisztikai régióban nőtt.
Kétharmados kihasználtság
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 4,7 százalékponttal, 66,7 százalékra emelkedett.
A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele (43 milliárd forint) 18 százalékkal volt több. Ezen belül a szállásdíjbevétel (28 milliárd forint) 20, a vendéglátásé (7,5 milliárd forint) 12, az egyéb bevételek (8 milliárd forint) 15 százalékkal emelkedtek. (A külföldivendég-forgalom és a bevételek alakulását befolyásolták a valutaárfolyamok is. A forint/euró havi átlagárfolyama 2 forinttal, 312 forintra gyengült).
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 9,3 százalékkal többet költöttek. (A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján 2249 egység fogadott el Pihenőkártyát, 3 milliárd 58 millió forint értékben.)
Július 31-én az előző év azonos időpontjához képest a hazánkban működő egységek száma 2,5 százalékkal több (3267) volt, a férőhelyeké (370 ezer) stagnált.
Január–júliusban az előző év azonos időszakához képest a szálláshelyek 6,7 százalékkal több, összesen 14 millió 395 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 6,6 százalékkal (7 millió 233 ezer), a belföldi vendégek 6,9 százalékkal több (7 millió 162 ezer) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
Mutató
Érték
Változás az előző év azonos időszakához képest, %
július
január–július
július
január–július
Külföldiek vendégéjszakái, ezer
1 755
7 233
12,1
6,6
Belföldiek vendégéjszakái, ezer
2 189
7 162
7,5
6,9
Összes vendégéjszaka, ezer
3 943
14 395
9,5
6,7
Összes bevétel, milliárd forinta)
43,3
201,0
17,6
11,0
Szállodában: szobaátlagár, forinta)
18 130
17 056
10,9
6,8
REVPAR, forinta)
12 094
8 869
19,3
12,8
TREVPAR, forinta)
19 441
15 457
16,5
10,7
Szobafoglaltság, %
66,7
52,0
4,7
2,8
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 2,8 százalékponttal, 52 százalékra emelkedett. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 11 százalékkal több, 201 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. A SZÉP-kártya felhasználási értéke 3,9 százalékkal nőtt, összesen 9 milliárd 903 millió forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Képzeld el, hogy végre eljött az idő, amikor a terasz vagy a lépcsőház korlátja a helyére kerülhetne, de ahogy elkezdődne a munka, kiderül: a betonfelület messze nem olyan egyenes, mint ahogy azt a tervezőasztalon elképzelted. Ismerős helyzet? Sokaknak igen. Egyenetlen aljzatokkal dolgozni nem csupán bosszantó, hanem technikai kihívás is. Ilyenkor jönnek képbe a különféle konzolmegoldások, amelyekkel még a legmakacsabb betonhibákat is ellensúlyozni lehet.
Az ipari vállalatok 2025-ben még jóval tudatosabban költenek, mint akár néhány évvel ezelőtt. A klasszikus gépbeszerzéseken túl egyre nagyobb figyelmet fordítanak az energiahatékonyságra, a munkavédelemre, a digitális átállásra és természetesen az emberi erőforrások fejlesztésére is. A cél már nem a túlélés, hanem a hosszú távú versenyképesség biztosítása.
Nemcsak Magyarországnak fordított hátat a Cora áruházlánc, amelynek hipermarketjei itt az
Auchan kezébe kerültek. A vállalat tovább zsugorodik, mert már a nyugat-európai piac is kifog rajta.
Jó példája a juharszirup annak, milyen mélyen összefonódott az elmúlt évtizedekben az Egyesült Államok és Kanada gazdasága. Hiába termelik amerikaiak a szirupot, ha kanadai eszközöket használnak hozzá.
Egyre valószínűbb, hogy a hagyományos csokoládé luxuscikké válik, miután egyik fő alapanyaga, a kakaó ritkaság lesz. Az élelmiszer-fejlesztők keresik, mivel lehetne pótolni a kakaót.
Az új tranzakciós adó bevezetése miatt előfordulhat, hogy a Szlovákiába látogató magyaroktól is
készpénzt kérnek olyan vásárlásoknál, amelyeket korábban bankkártyával fizettek ki.
Az építkezéseknél és a lakásfelújítások során sokszor találkozunk azzal a kihívással, hogy pontosan kalkulálni kell a betonozás költségeit. Hiszen ezek az alapmunkálatok nélkülözhetetlenek, gyakran a projektek kiindulópontját jelentik, és minden további munkálatra hatással lehet a minőségük.
El tudod képzelni, hogy autód ragyogó tiszta legyen anélkül, hogy közben egy csepp vizet is elhasználnál? Sokak számára ez a gondolat új és talán hihetetlen is, hiszen a hagyományos autómosási szokásokkal nőttünk fel. Az autómosók többnyire bőséges vízfelhasználással dolgoznak, hiszen azt gondoljuk, minél több víz és tisztítószer kerül a kocsira, annál tisztább lesz az. De mi van, ha van erre egy alternatíva?