Az országok helyi médiahatóságai, így nálunk az NMHH is árgus szemekkel figyeli majd a szolgáltatókat, hogy betartják-e az új szabályozást. A médiahatóság adatai alapján az elmúlt három évben a 14 év feletti lakosság mintegy 30 százalékát (csaknem 2,4 millió embert) érintette a roamingszabály, ennyien utaztak ugyanis külföldre Magyarországról, de többségük - vélhetően a magasabb költségek miatt - nem használta a mobiltelefonját.
A szolgáltatók is felkészültek
A Magyar Telekom elmondása szerint az elmúlt években számos, a roaming használatot elősegítő kedvezményes ajánlatot adtak ki, aminek hatására folyamatosan nőtt ügyfeleik roaming hang- és adatforgalma, tavaly nyáron konkrétan egy év alatt a hatszorosára. Ők további bővülést várnak a szabályozás bevezetése után is. A Vodafone elmondása szerint egyes EU-csomagjaival már eddig is többletdíj nélkül lehetett az uniós tagállamokban, továbbá Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban és Törökországban telefonálni és mobilnetezni.
A Telenornál ugyanakkor a roamingszabályok módosulása miatt a mobilhasználati szokások terén komoly változásokkal számolnak. A társaság várakozásai szerint a hang- és SMS-forgalom kevésbé fog emelkedni, de az adathasználat jelentős mértékben növekedhet, a kártyás ügyfeleket azonban ez kevésbé fogja érinteni.
Tényleg készen állnak a szolgáltatók? Kovács Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője szerint a díjbevétel kiesése egy alapvetően negatív hatást jelent a telekommunikációs szolgáltatóknak, ugyanakkor a társaságok az elmúlt években már felkészülhettek erre a lépésre. A Privátbankár.hu rendezvényén László Linda, a Magyar Telekom Befektetői kapcsolatok osztályvezetője ugyanakkor elmondta: szerinte nem lesz drámai hatása a roamingdíjak eltörlésének, cikkünket a témában itt olvashatod. >>> |