Mint ahogy arról beszámoltunk, a szerdán megszavazott javaslat értelmében betiltanák a könnyen és olcsón helyettesíthető, egyszer használatos műanyag termékek árusítását. Az Európai Parlament szerint az ilyen, egyszer használatos termékeket – amelyek a tengereken úszó szemét 70 százalékát teszik ki – 2021-től tilos forgalmazni az Unió piacán.
A képviselők az alábbi termékeket adták a 2021-től betiltandó műanyagok listájához: oxidatív biológiai úton lebomló műanyagokból készült termékek (például zacskók vagy csomagolás) és expandált polisztirolból készült étel- és italhordók.
Vagyis három év múlva nem forgalmazhatók:
- az egyszer használatos evőeszközök,
- fülpiszkálók,
- szívószálak,
- keverőpálcák,
- tányérok,
- italkeverők,
- léggömbpálcikák.
Ezeket a jövőben kizárólag fenntartható anyagokból lehetne készíteni.
És mi van a többi műanyaggal?
Az Európai Parlament szerdán kiadott közleménye szerint a tagállamoknak a nem kiváltható egyszer használatos műanyag termékek fogyasztását legalább 25 százalékkal csökkenteniük kell 2025-ig. Az ilyen termékek között szerepelnek például:
- a hamburgeres dobozok,
- szendvicsdobozok,
- a gyümölcs, zöldség, sütemények,
- vagy fagylalt csomagolására használt dobozok.
Ezek mellett a tagállamoknak saját tervet kell kidolgozniuk a többször használható műanyagok elterjedésének ösztönzésére, illetve az újrafelhasználás és az újrafeldoglozás népszerűsítésére. A másfajta műanyagokat, például az italpalackokat külön kell gyűjteni, és 2025-re 90 százalékban újra kell hasznosítani.
Cigarettacsikk is áldozatul esik
Lázár megtiltaná a cigivásárlást Lázár János a múlt héten jelentette be azt a javaslatot, amely szerint 2020. január elseje után születettek már nem vásárolhatnak cigarettát. Részletek >>>> |
Az EU-s képviselők szerint a műanyagok használatát korlátozó lépéseknek a dohánytermékekből származó szemétre, elsősorban a műanyagot tartalmazó szűrőkre is ki kell terjedniük. Az ilyen hulladékot 2025-ig felére, 2030-ra pedig 80 százalékkal kell csökkenteni.
Az EP-ben úgy látják, erre azért van szükség, mert egyetlen cigarettacsikk 500-1000 liter vizet képes szennyezetté tenni, és 12 évig tart, amíg lebomlik. A cigarettacsikk a második leggyakrabban eldobott, egyszer használatos műanyagszemét.
A halászok sem ússzák meg
A tagállamoknak a műanyagot tartalmazó, hátrahagyott vagy elvesztett halászati eszközök összegyűjtéséről is gondoskodniuk kell: 2025-re legalább a felüket be kell gyűjteni. Ugyaneddig az időpontig a kallódó halászati eszközök 15 százalékának újrafeldolgozását is meg kell oldani. A gazdátlan halászeszközök az európai tengerpartokon található szemét 27 százalékát teszik ki - jegyzi meg az EP.
Óriási károkat okoz a műanyag
„A lehető legambíciózusabb jogszabályt fogadtuk el az eldobható műanyagok ellen. Most rajtunk áll, hogy kiálljunk a döntésünk mellett a Tanáccsal már novemberben elkezdődő tárgyalások során. A mai döntés elengedhetetlen a tengeri élővilág védelméhez, és az európai műanyagszennyezés okozta, a becslések szerint 2030-ig 22 milliárd euróra rúgó környezetvédelmi kár enyhítéséhez " – mondta a témáért felelős Frédérique Ries belga liberális képviselő.
Messze még a vége
A mostani jelentést 571 szavazattal, 53 ellenszavazat és 34 tartózkodás mellett fogadták el. Az EP-nek az elfogadott dokumentumban foglaltak képezik majd az álláspontját az intézményközi egyeztetéseken, amelyek akkor kezdődhetnek meg, amikor a tagállamok kormányainak tanácsa is kialakítja a véleményét a kérdésben. A végső jogszabály ezeken a tárgyalásokon ölt formát.
Hogyan éljünk zacskómentesen? Hogy milyen hatással lesz majd, ha Magyarországon tényleg betiltják a nejlon szatyrokat? Milyen megoldások vannak a zacskómentes életre? A témával nemrég ebben az összefoglaló cikkünkben részletesen is foglalkoztunk. |
Magyarországon jövőre nő a környezetvédelmi termékdíj
Idehaza az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szeptember közepén jelentette be: jelentős szigorítást terveznek 2019-től a műanyag zacskók és az egyszer használatos műanyag eszközök kiszorítása érdekében. A tárca javaslatot dolgozott ki a műanyag zacskók felhasználását korlátozó intézkedésekről a környezetvédelmi termékdíj-szabályozás keretében. A termékdíjtörvény módosításával várhatóan nő az egyszer használatos műanyag poharak, edények termékdíja, és a kör várhatóan tovább bővül az egyszer használatos műanyag evőeszközökkel, köztük a keverőpálcával és a szívószállal.
Az ITM szerint Magyarországon évente több mint 80 darab (más becslés szerint kb. 40 darab) műanyag zacskót használnak el fejenként, amelyek jelentős része egy használat után azonnal hulladékká válik. A műanyaghulladékok döntő többség hasznosítás helyett lerakóba kerül, még rosszabb esetben a környezetet szennyezi. A természetbe kikerülő műanyag nem csak az állatfajok elpusztulása miatt jelent óriási kárt, de a műanyagok bekerülnek a táplálékláncba, végső soron az élelmiszerekbe és az ivóvizbe is.