6p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.

Bár az Európai Unió és Magyarország kapcsolata itthonról nézve katasztrofálisnak tűnik, valójában nincs helyrehozhatatlan törés a viszonyban, és érdemes kettéválasztani a kampányszagú kommunikációt a valóságtól – körülbelül ezt szűrtük le azokból a beszélgetésekből, amelyeket uniós intézményi körökben, valamint magyar kormányközeli forrásokkal folytattunk az elmúlt néhány hétben Budapesten és Brüsszelben.

12 milliárd euró elérhető  

A magyar kormány szempontjából alighanem a legfontosabb összetartó erő az uniós pénz, amelytől – a közhiedelemmel ellentétben – továbbra sincs teljesen elzárva Magyarország.

Információink szerint, amelyeket egy bizottsági forrás is megerősített, mintegy 12 milliárd euró jelenleg is elérhető számunkra a kohéziós forrásokon belül a 2021-2027 közötti költségvetési ciklusban.  

Ezen felül hozzáférünk az uniós mezőgazdasági támogatási rendszer, azaz a közös agrárpolitika (KAP) forrásaihoz is, amelyeket eddig sem érintettek az EU által Magyarországgal szemben hozott szankciók.

Orbán Viktor a június 26-i EU-csúcson – továbbra is klubtagok vagyunk
Orbán Viktor a június 26-i EU-csúcson – továbbra is klubtagok vagyunk
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán

A kohéziós forrásokon belül érkeznek például a tanárok fizetésemelését segítő pénzek: bizottsági közlések szerint az EU 2024 és 2030 között 1,8 milliárd euróval – jelenlegi árfolyamon 718 milliárd forint  segíti a béremelést, ami pedagógusonként mintegy 5 millió forint uniós támogatást jelent.

Emellett elérhető például a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programhoz (Ginop), valamint a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programhoz (Kehop) kapcsolódó uniós források egy jelentős része is, a közigazgatásra szánt uniós pénzek pedig teljes egészében lehívhatók. (Minderről megkérdeztük az Európai Uniós Ügyek Minisztériumát is, de eddig nem kaptunk választ.)

Az említett mintegy 12 milliárd euró jelentős részét, 10,2 milliárd eurót még 2023 decemberében szabadította fel az Európai Bizottság, miután a magyar kormány igazságügyi reformja orvosolta az igazságszolgáltatás függetlenségének hiányosságait.

20 milliárd euró blokkolva 

Összességében csaknem 20 milliárd euró uniós forráshoz ugyanakkor továbbra sem fér hozzá Magyarország a jogállamisággal, valamint ezzel összefüggésben az uniós pénzek elköltésével kapcsolatos – jelentős részben korrupciós – problémák miatt.

A kohéziós forrásokon belül jelenleg 9,1 milliárd euró van blokkolva a 2021-2027 közötti időszakban nekünk járó 21,7 milliárd euróból, amiből egymilliárd euró már elveszett a kifizetéssel kapcsolatos határidők miatt. Amennyiben továbbra sem lesz megegyezés a kormány és Brüsszel között, akkor évente újabb egymilliárd eurót veszíthetünk.

Emellett egyelőre nem férünk hozzá a Covid-válság után létrehozott, gigantikus nagyságú Helyreállítási Alap forrásaihoz sem, amelyekből 6,5 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás és 3,9 milliárd eurónyi hitel járna Magyarországnak.

Úgy tudjuk, hogya politikailag érzékenyebb témákban” továbbra sincs érdemi előrehaladás – az ezekben kötött kompromisszumokat a kormány nehezen tudná „eladni” a választások közeledtével –, és néhány kivételtől eltekintve (például Erasmus-ügy) 2023 decembere óta nem születtek új, az uniós aggályokat orvosolni hivatott jogszabályok.

Ugyanakkor információink szerint a még hozzáférhető uniós források felhasználása is lassú, tehát eddig relatív keveset hoztunk haza az elérhető 12 milliárd euróból. Ez a mélyülő gazdasági problémákat, a magyar miniszterelnök által vizionált „repülőrajt” elmaradását tekintve nehezen érthető.

Mindenesetre azt, hogy az uniós pénzek egy részének hiánya komoly problémákat okoz, a kormány sem tagadja.

„Európai uniós pénzek híján vagyunk (…) Ez az oka annak, hogy számos fejlesztést el kellett halasztani vagy fel kellett függeszteni”, mondta például Lázár János építési és közlekedési miniszter az ATV Egyenes beszéd című műsorában tavaly decemberben. Szerinte sok közlekedési beruházás azért halad lassan, mert a közlekedési ágazatban vannak a legnagyobb felfüggesztések.

Visszavonulót fújtak 

A magyar kormány ugyanakkor nem mondott le a befagyasztott uniós pénzekről, és még kevésbé szeretne újabb pénzeket veszíteni – főleg nem a közelgő választások előtt.

Egy, a vezető kormányzati körökkel jó kapcsolatokat ápoló forrásunk szerint ez a fő oka annak, hogy a kormánypárt határozatlan időre elhalasztotta az óriási hazai és nemzetközi tiltakozást kiváltó, úgynevezett átláthatósági törvény elfogadását.

És alighanem ezzel magyarázható is, hogy minden korábbi fenyegetése ellenére engedélyezte a Budapest Pride megtartását, amely végül gigantikus kormányellenes megmozdulássá nőtte ki magát.

Az EU és Magyarország kapcsolata tehát korántsem olyan tragikus, mint azt a kormánypárt hangzatos, belföldi fogyasztásra szánt szólamai sejtetni engedik. Utóbbiaknak természetesen Brüsszelben sem örülnek, ugyanakkor helyén tudják kezelni azokat.

Úgy tudjuk, hogy a magyar kormány erőteljes Ukrajna-ellenes kampánya – mind annak tartalma, mind annak stílusa – megütközést keltett az Európai Bizottság köreiben, és tovább rontotta a kormány ott amúgy sem túl magasan lévő ázsióját. Erről itt írtunk részletesen:

Hallottunk ugyanakkor Brüsszelben olyan véleményt is egy bennfentes forrástól, hogy a Bizottság „nem feszkózza túl” a dolgot. Figyeli a hazai történéseket, de tudja, hogy Magyarországon már kampány van, és azok üzenetei általában nem érintik a napi kapcsolatot a Bizottság és a kormány között.

Brüsszeleznek, aztán megszavazzák 

Tegyük hozzá azt is, hogy a magyar kormány az állandó brüsszelezés mellett eddig mind a 17 (!) uniós szankciós csomagot megszavazta Oroszországgal szemben. S miközben most népszavazást szervezett Ukrajna EU-tagsága ellen, Orbán Viktor 2023 decemberében nem vétózta meg az Európai Tanács az ukrán csatlakozási tárgyalások megkezdéséről szóló döntését – a voksolás idejére inkább kivonult kávézni.

Ez a módszer egyébként bevált: az elmúlt három EU-csúcson Orbán Viktor megtagadta az Ukrajnával kapcsolatos uniós álláspontot, ami ugyanakkor nem akadályozta meg a többi 26 EU-tagállamot a közös állásfoglalás elfogadásában.

Hosszabb távon, egyhangúságot igénylő döntéseknél persze problémás lehet a magyar ellenkezés. Emiatt már készülnek tervek arra uniós szinten, hogyan lehetne a magyar vétót kikerülni. Másrészt a kormány is tudja, hogy a döntő helyzetekben kénytelen lesz együttműködni, ha nem akarja a még meglévő forrásokat is elveszíteni.

Persze könnyen lehet, hogy jövő tavasztól már új kormánya lesz Magyarországnak, ami az uniós kapcsolatokat is teljesen új vágányra teheti.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kettős játékot játszik Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2025. július 22. 19:11
Február végén az amerikai elnök még Zelenszkijt alázta a Fehér Házban, múlt héten viszont már Putyinnak adott 50 napos ultimátumot. A Kreml ura ugyanakkor továbbra sem konfrontálódik Trumppal, telefonon elbeszélget vele a békéről, miközben tovább tolja előre a katonáit Ukrajnában. Neki a háborús célok a legfontosabbak. Nagyító alatt ezúttal a két nagyhatalom vezetőjének megromlott viszonya.
Nemzetközi Robert Fico Washingtonban írhatja alá a nagy üzletet
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 17:52
Hamarosan kormányközi megállapodás születhet Szlovákia és az Egyesült Államok között, amely lehetővé tenné, hogy az amerikai Westinghouse építse meg a Jaslovské Bohunice-i 1,250 megawattos új atomerőművet.
Nemzetközi A franciák tisztán szeretnének látni Gázában
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 15:57
Franciaország azt kéri, hogy „a szabad és független sajtó bejuthasson Gázába, hogy megmutathassa”, mi történik a 21 hónapja tartó háború után az ENSZ és a civil szervezetek szerint éhínséggel fenyegetett területen – mondta Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter kedden.
Nemzetközi Nem szokványos napja volt Szijjártó Péternek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 15:11
Kollégájával való találkozás után számolt be erről a külgazdasági és külügyminiszter.
Nemzetközi Felgyorsult a gyermekek éhenhalása Gázában
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 14:28
Dr. Mohammed Abu Salmiya, a gázai Shifa kórház igazgatója szerint az elmúlt 72 órában 21 gyermek halt meg alultápláltság és éhezés következtében a térségben.
Nemzetközi Hatalmas atomerőművet építettnek a britek — külföldi segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 13:48
Az Egyesült Királyság megállapodást kötött magánbefektetőkkel, hogy felépítsék a 38 milliárd fontos Sizewell C atomerőművet.
Nemzetközi Kiderült, hogy mennyiből él egy átlag német és mi számít rossz fizetésnek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:20
A magyar mediánbér a német harmada.
Nemzetközi Mikor nyílnak meg teljesen az uniós pénzcsapok? Klasszis Klub Live Szent-Iványi Istvánnal
Wéber Balázs | 2025. július 22. 10:51
Kérdezze Ön is a Klasszis Klub Live következő adásában Szent-Iványi Istvánt!
Nemzetközi Egyre több fogamzásgátló fogy Oroszországban – vannak, akiknek ez nem tetszik
Elek Lenke | 2025. július 22. 10:35
Egyre több orosz nő használ hormonális fogamzásgátlót, amit a gyógyszertári statisztikák is igazolnak: január és május között közel 9 millió csomagot adtak el az országban az RNC Pharma gyógyszerpiaci szakértőinek adatai szerint. Ez 7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kereslet különösen a Csecsen Köztársaságban ugrott meg, ahol 23 százalékos növekedést regisztráltak. Az orosz demográfusok azonban aggodalommal figyelik ezt a tendenciát.
Nemzetközi Itt a Zelenszkij-lista: erről tárgyalnának az oroszokkal szerdán
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 09:20
Három kiemelten fontos kérdést nevezett meg hétfőn Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, melyet Kijev meg akar vitatni az Oroszországgal tartandó harmadik tárgyalási fordulón Isztambulban: a hadifoglyok és az ukrán gyerekek hazaszállítása, valamint az államfők közvetlen tárgyalása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG