4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A világ biztonságpolitikai szakértői és politikai vezetői megvitatták napjaink eszkalálódó feszültségeit. A kulcsfontosságú fórumon hazánk egyetlen emberrel sem képviseltette magát. A Kreml képviselője keményen kritizálta a NATO-t és az EU-t, amelyek szerint nem befogadó, hanem kirekesztő intézmények, hiszen Moszkvát Európán kívülre akarják tolni.
António Guterres ENSZ-főtitkár beszédet mond az 54. nemzetközi biztonságpolitikai konferencián Münchenben 2018. február 16-án. (MTI/EPA/Ronald Wittek)

Tegnap záródott az 54. Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia, a biztonságpolitika első számú nemzetközi fóruma, ahol több mint 500 vezető politikus és szakértő – köztük húsznál is több állam-, illetve kormányfő – vitatta meg a világ egyre aggasztóbb fejleményeit.  Volt miből mazsolázni, hiszen Washington éppen elhagyja a fennálló nemzetközi rendet – amelyet maga hozott létre a második világháború után –, Németországban éppen beomlik a politikai centrum, a Brexittel az Egyesült Királyság egy geopolitikai senkiföldjére navigálta magát, Szíriában pedig a világ nagyhatalmai egy klasszikus proxi (helyettesítő) háborút indítottak egymás ellen. Nos, ezen a kulcsfontosságú fórumon hazánk egyetlen emberrel sem képviseltette magát, amely híven tükrözi a Külügyminisztérium és háttérintézményeinek 2014-es szétzilálása által keltett intézményi válságot.

Oroszország Európa része

Kozacsev, a Duma külügyi bizottságának vezetője a Konferencián elutasította Európa megosztottságát és ezért a felelősséget az EU-ra hárította, amely szerinte nem nőtt föl a Párizsi Charta szellemiségéhez. Kozacsev itt arra utalt, hogy 1990. november 21-én az európai együttműködési és biztonsági csúcsértekezleten részt vevő 34 állam- és kormányfő - köztük Antall miniszterelnök - aláírta a `Párizsi Charta Az Új Európáért` című okmányt, amely kinyilvánította az európai konfrontáció és megosztottság megszűnését. A dokumentumban az aláírók befejezettnek nyilvánították a II. világháború végétől tartó európai szakadást, a `konfrontáció korszakát`, és ezzel beiktatták a hidegháború végét.

Kozacsev keményen kritizálta a NATO-t és az EU-t, amelyek szerint nem befogadó, hanem kirekesztő intézmények, hiszen Moszkvát Európán kívülre akarják tolni. Hahn, az EU bővítési biztosa szerint az 1990-es évek elején Moszkva meghívót kapott a NATO-ba, de nem élt vele. Mi több, egy világos nyelvezetű közleményben Moszkva azt is kinyilvánította, hogy soha nem akar csatlakozni az EU-hoz. Itt azért meg kell jegyeznünk, hogy a NATO és Oroszország kapcsolatát elemző Wikipédia oldal nem tud a Hahn által említett NATO-meghívásról.

Széteső német kormány

Káncz Csaba

Gabriel német külügyminiszter (SPD) beszédében kiemelte, hogy lazítani kellene az Oroszországgal szemben az ukrán válság miatt bevezetett szankciók rendszerén, ha sikerül megállapodni a békefenntartásról Kelet-Ukrajnában. Eddig az egységes európai álláspont az volt, hogy a szankciók mindaddig érvényben maradnak, amíg nem teljesülnek maradéktalanul a válság politikai rendezését célzó minszki megállapodások. Gabriel viszont most azt mondta, irreális elvárni a megállapodások százszázalékos teljesítését a büntetőintézkedések enyhítése előtt.

A konzervatív CDU azonnal kritizálta Gabriel szavait, mert szerintük a szankciók lépésenkénti feloldása szembemegy a koalíciós megállapodással. A eljövendő esetleges német nagykoalíció rozoga állapotát az is mutatta, hogy míg a müncheni fórumon a CDU-s védelmi miniszter asszony a német védelmi költségvetés jelentős emeléséről beszélt – a Trump által elvárt GDP arányos 2 százalék irányába -, addig Gabriel ezt kapásból megkérdőjelezte.

Izraeli miniszterelnök Netanjahu személyében elsőként vett részt a fórumon. A számos korrupciós ügye alatt roskadozó miniszterelnök agresszív Irán-ellenes beszédet mondott. Szerinte jelenleg Irán jelenti a világ békéjére a legnagyobb fenyegetést és hozzátette: „Ha szükséges, cselekedni fogunk nem csak Irán regionális segítői, hanem közvetlenül Irán ellen is”.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG