3p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olajár padlóra került, ez igen kellemetlen a nagy olajkitermelő országoknak - így Oroszországnak is, amit még a nyugati szankciók is sújtanak. Nem csoda, hogy padlóra került a rubel, az orosz gazdaság a stagfláció felé sodródik. Mi pedig másfél éve még azt vizsgálgattuk, hogyan tarthatnánk a devizatartalék egy részét rubelben...

A nyugati világban erősödő növekedési aggodalmak két éves mélypontra küldték az olaj árát, az eszkalálódó közel-keleti geopolitikai feszültségek ellenére is. Ez a fejlemény a nagy olajkitermelő országoknak úgy kell most, mint ablakos tótnak a hanyatt esés - és bizony Oroszország ebbe a kategóriába tartozik, hiszen az olaj- és gáz-exportjából származó jövedelmek teszik ki a központi költségvetés bevételeinek felét.

Mindez megfejelve és megterhelve a nyugati szankciókkal azt eredményezte, hogy az orosz rubel az utóbbi hónapokban a világ valutái közül a legnagyobb mértékben veszített értékéből. Ezzel párhuzamosan Oroszország valutatartalékai négy éves mélypontra estek - 55 milliárd dollárral csökkenve idén  -, a gazdaság pedig összességében a stagfláció felé sodródik.  A tavalyi hónapban az éves infláció 8%-ra szökött föl, amely három éves csúcsot jelent.

A dollár rubelárfolyama

Érthető módon a politikai feszültség egyre nő a Kreml falain belül, a belső törésvonalak pedig egyre nyilvánvalóbbá válnak. Kedden az ország pénzügyminisztere, Anton Sziluanov jelentette ki, hogy nincsen pénz a beígért nagy ívű haderő-fejlesztési projektekre. Oroszország 2004 óta már így is megduplázta katonai költségvetését és az eredeti tervek az idei 17,6%-ról 2017-re a központi költségvetés 20,8%-ára növelte volna a hadi-kiadásokat.

A mennyezet tehát ég a Kreml urai felett, a rubel pedig kiterülve a padlón - ebben a helyzetben nem érdektelen emlékeztetni a hazai vonatkozásra is.

2013. február 28-án Rogán Antal kormánypárti frakcióvezető Moszkvában járt, és Putyin pártjának, az Egységes Oroszországnak egyik vezetőjével, egyben az Állami Duma alelnökével, Szergej Zseleznyákkal tárgyalt. Rogán az oroszok által később nyilvánosságra hozott jegyzőkönyv szerint kijelentette a tárgyaláson, miszerint a magyar kormány napokon belül „megvizsgálja devizatartalék felhalmozásának lehetőségét orosz rubelben a dollár kevésbé stabil helyzete miatt”.

Nehéz ezt a váteszi javaslatot másfél évvel a kormány javaslata után is indulatok nélkül minősíteni. Fontos kiemelni, hogy Rogán Antal titkos tárgyalásra érkezett Moszkvába, de az oroszok végül mégis világgá kürtölték Budapest javaslatát, felmutatva a magyar skalpot.

Aki pedig csodálkozik, hogy a magyar-atlanti kapcsolatok romokban hevernek, az magára vessen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG