Navinder Singh Sarao londoni bróker úgy gondolta, hogy kihasználja a kereskedő szoftverek nagyszerű adottságait. Túl jól sikerült.
Az a fránya gép
Sokakban hagyott mély nyomot 2010-ben május hatodika, amely úgy vonult be a tőzsde történelmébe, mint a "flash crash", amikor is kevesebb mint 30 perc alatt majdnem 1000 pontot estek a legfőbb amerikai mutatók, köszönhetően a számítógépes kereskedő algoritmusoknak.
Az Amerikai Igazságügyi Minisztérium szerint Sarao jól kitalált és szépen elrejtett szoftver segítségével játszadozott a piaccal aznap, amely bőven hozzájárult a flash crash-hez: a porgram jókora kontraktuscsomagra adta ki az eladási utasítást, amely lenyomta az árfolyamokat. Ám ezek után Sarao visszavonta az utasítást, megvette az immáron alacsonyabb árú kontraktusokat, majd eladta azokat, amikor a piac korrigált - írja a Reuters.
Nem volt láthatatlan
A felügyelet azt mondja, hogy 2010 és 2014 között 40 millió dollárt keresett a bróker határidős termékekkel, az S&P500-as E-minikkel. Állítólag már 2009-ben felfigyeltek a tevékenységére, de csak most állították elő csalás és manipuláció miatt.
A Flash Crash persze nem csak Saraonak volt köszönhető, de az ő algoritmusa is nagyba hozzájárult az 1 billió dolláros bukáshoz és ahhoz, hogy a felügyelet most először jelentse ki: a felfordulást piaci manipuláció okozta.