Az európai tőzsdeindexek pénteken fél százalék körüli pluszban vannak, az amerikai határidős mutatók alig változnak. A csütörtöki tőzsdenap pedig jól zárult Amerikában, főként a vármháborús optimizmus miatt. Emellett még maga Donald Trump is, elnöktől merőben szokatlan módon, részvények vásárlására buzdított.
A brit-amerikai kereskedelmi megállapodás mindenképpen jó hírnek számított a piacon, de most már elsősorban a következő kínai-amerikai tárgyalások vannak a figyelem középpontjában.
A BUX index 1,1 százalékkal emelkedett, amit a Mol 1,6, az OTP 1,7 és a Telekom 1,2 százalékos erősödése segített elsősorban. A Richter és az Opus 0,2-0,2 százalékkal süllyed. Az euró 404,50 forint, ami 70 fillérrel alacsonyabb a csütörtök estinél, de a hét első három napján is ekörül ingadozott az árfolyam. Csütörtökön és péntek hajnalban volt egy elgyengülés, amikor a 407-et is elérte egy euró ára.
Az arany 0,7 százalékkal 3331 dollárra drágult, az olaj másfél százalékkal megy fel, a földgáz ára alig változik.
Szomorú meglepetést okozott a hazai infláció
A vártnál magasabb, 4,2 százalékos lett az áprilisi infláció itthon, a jövőt nézve pedig sok a bizonytalanság – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Szerinte a mostani helyzet alapján az év végére négy százalék körüli inflációval lehet számolni. Éves átlagban pedig kicsivel 4,5 százalék alatt lehet a mutató. Ugyanakkor felfelé mutató kockázatot jelent a nemzetközi kereskedelmi háború mellett a várhatóan élénkülő belső kereslet.
Nem sikerült 4 százalék alá nyomni az áremelkedés ütemét – írta az Erste Bank elemzője, Nagy János is.
Ki tudja, merre…?
Az infláció várhatóan a jegybanki célsáv tetejének közelébe csökken, „de az alapforgatókönyvünk szerint csak decemberben kerül a sávon belülre” – véli Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. A szokásosnál nagyobb bizonytalanságot okoznak a jelenlegi és leendő kormányzati árszabályozó intézkedések, amelyek lefelé mutató kockázatokat jelentenek.
Erre még rárakódik a nemzetközi gazdaság- és kereskedelempolitikai bizonytalanság, valamint a vártnál rosszabb hazai gazdasági teljesítmény, ami visszafoghatja a lakossági keresletet. Ennek az első jeleit már lehetett látni a márciusi kiskereskedelmi adatokban – írta az elemző.
Vártnak megfelelő OTP-jelentés
Továbbra is optimista az OTP, a menedzsment enyhe javulást vár az idei működési környezettel kapcsolatban – emelte ki az Equilor Befektetési Zrt. A bank konszolidált, korrigált adózás utáni eredménye az első negyedévben az elemzői konszenzusnak megfelelően 188,6 milliárd forint volt.
Ez 21 százalékkal alacsonyabb érték, mint egy évvel korábban, és 24 százalékkal múlja alul az előző negyedévi eredményt.
Optimista az elemző a bankra
Az egyszeri tételek mértéke 135 milliárd forint volt, ezekkel korrigálva 298,6 milliárd forint lett volna a nettó profit, ami 23,7 százalékos ROE-t jelent az Equilor szerint.
A vártnak megfelelően csökkenő első negyedéves eredmény, megerősített célszámok – foglalta össze a jelentést az Erste Befektetési Zrt.
Az utóbbi elemző továbbra is pozitív véleménnyel van az OTP-részvényekkel kapcsolatban.
Mol-számok és átértékelődő BUX
A Mol sokkal, az az OTP Bank kisebb mértékben jobb eredményt közölt a vártnál – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja. Ez azt is jelenti, hogy ha jövő héten az MTel és a Richter eredménye is a vártnak megfelelően alakul, akkor az erre a negyedévre várt profittömeg a négy nagy részvény esetében mintegy 60 milliárd forinttal jobb lehet a becslésnél. (Ezzel elérheti a 460 milliárd forintot.)
A csúcson stabilizálódik az eredménytermelés, ami mindenképpen jó hír, s így folytatódhat a piac átértékelődése (például P/E alapon), ha a világban jelentős negatív hír nem érkezik.
Felrobbant az ether, 104 ezernél a bitcoin
Az utóbbi 24 órában is folytatódott a kriptovaluták szárnyalása, a bitcoin 103 100 dollár, 3,6 százalékkal emelkedett, de volt 103 900 is. (A januári 20-i rekord 108 786 dollár volt a Coingecko szerint.) Igazán nagyot azonban az ether ment, 25 százalékot egyetlen nap alatt (1900 dollár közeléből 2400 dollár fölé.)
Valószínűleg nem véletlen, hogy az örök második kriptovaluta életében épp most jött el egy fontos pillanat, a Pectra nevű fejlesztés elindulása. Ez után kevesebb kattintásra lesz szükség a blokkláncon végzendő tranzakciókhoz (megszűnt az úgynevezett dupla aláírás), okosabbak lesznek az Ethereum-pénztárcák. A reform elemzők szerint olcsóbb tranzakciókat és praktikusabb ether-lekötést (staking) tesz lehetővé.
Grillezik a shortosokat
A hosszú ideje alulteljesítő ether árrobbanását azonban részben az okozhatta, hogy a közelmúltban nagyon pesszimista volt vele kapcsolatban a piac, és jelentős short (eladási, áresésre játszó) pozíciók épültek ki. Most ezek lezárása is felhajtotta az árfolyamot. Számos más „altcoin”, másodvonalbeli kriptovaluta is két számjegyű emelkedést ért el, vélhetően hasonló okokból.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Kérdés, hogy ha elfogynak a shortzárások, akkor is marad-e a vételi nyomás a piacon.
Rizikós területen terjeszkedik a Coinbase
A Nasdaq részvénytőzsdére is bevezetett Coinbase kriptotőzsde felvásárolja a Deribit származékos kriptókereskedelmi platformot, amely saját magát „a világ vezető kriptóopciós tőzsdéjeként” aposztrofálja. Az ügylet az eddigi egyik legnagyobb felvásárlás a szektorban, értéke 2,8 milliárd dollár. A Deribit az összefogástól azt reméli, hogy a felhasználók számára „a legmegbízhatóbb kriptóderivatíva-platformot” hozzák létre.
Együtt várhatóan szűkebb árréseket, mélyebb ajánlati könyveket, jobb végrehajtási minőséget és szélesebb termékpalettát kínálunk a különböző joghatóságok alatt – tették hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.