Az alapkezelő más, mint a bróker
Elmondták, hogy miután sok ügyfél érkezett hozzájuk, akik addig bankbetétben tartották a pénzüket, még nincsenek tisztában a befektetési alap ezen tulajdonságával, vagyis hogy az alapkezelőnél nincs olyan kockázat, ami az eddig bedőlt cégeknél felmerült, és ez szektorszinten lényeges. A Concorde Alapkezelő részesedése a befektetési alapok piacán 5 százalék, az abszolút hozamú alapok piacán sokkal nagyobb.
Hangsúlyozták egyúttal, hogy ők nem keverendők össze magával a Concorde Értékpapír Zrt-vel, ők független cég. Az alapkezelő jól működik, 2008-tól óriási beáramlás volt, több 10 ezer ügyfelük van, piacvezetők az abszolút hozamú alapok piacán. Ezért most már meg kell szólalniuk, mert akkora a botrány, hogy nyilatkozni kell.
A Quaestor szerintük nem brókercsőd, hanem csak egy sima kötvény kudarc. Ennek az a következménye, hogy Magyarországon sokáig nem lesz normál vállalati kötvénypiac, noha az alacsony kamatszint alapján erre most remek lehetőség lenne.
A pánik mértéke
Elmondták, hogy érzik a pánikot, rengeteg ügyfél telefonál, de nem volt nagyon nagy mértékű a pénzmenekítés: a tegnapi napon a portfólió-kezelt ügyfelek a 111 milliárdból mindössze 300 milliót vittek el, az alapokból pedig, melyeknek értéke 500 milliárd, 2,7-et vettek fel, ez arányaiban nem sok. Valamennyi kiáramlásra még számítanak, de nem látják vészesnek a helyzetet.
A letétkezelőkről még elmondták, hogy azok naponta számítják az alapok értékét, minden nap minden ellenőriznek, tehát itt pénz nem tűnhet el. Madoffnál az volt a baj, hogy a saját maga letétkezelője volt.
A piac ereje
Felmerül a kérdés hogy a Quaestor kötvényeknél miért nem volt kontroll, hogy nőhetett ekkorára a pilótajáték? A Concorde Alapkezelő szerint nemcsak az államnak, hanem a piaci szereplőknek is értékelni, minősíteni kellett volna a kötvényeket. Sem nekik, sem a Concord Értékpapírnak nem volt soha sem Quaestor, sem BTel kötvénye, mert azokat igen kockázatosnak és bizonytalannak ítélték. Az alapkezelő azt hiányolja, hogy hol voltak azok a piaci szereplők akik azt mondhatták volna, hogy ezek drága kötvények, inkább shortolni kell őket?
A Buda Cashnél is hasonló volt a helyzet, mint a Quaestornál: ott is túlzott hozamígéretekkel rángatták be az ügyfeleket. Mindig gyanús a túl magas kamat, a ciprusi bankoknál is az volt, a Qaestornál is, ezek kerülendők.
A Concorde Alapkezelő továbbra is a piac erejében hisz, a szereplőknek észre kéne venni, hogy ha gyanús egy ügylet. Az ő egyik munkatársuk már 3-szor beszólt a felügyeletre ilyen esetben. Véleményük szerint nem lehet mindent ellenőrizni, ahogy nem lehet rendőrt állítani minden autóhoz sem.
Az alapkezelő nem számít több csődre, igaz hogy a Buda-Cash ügyet is nehezen tudták elképzelni, különösen a 100 milliárdos összeget, a Quaestorról nem is beszélve. Arra a kérdésre, hogy a Concorde-nál volt-e mostanában vizsgálat, elmondták, hogy Concorde Értékpapírnál a közelmúltban zajlott egy teljeskörű vizsgálat, az Alapkezelőnél pedig most lesz, már rengeteg anyagot bekért az MNB.