Miből jött a gondolat, hogy egy alapkezelőt indítsatok?
KP: Az Axiom Alapkezelő 2018-ban indította el az első nyilvános alapját az Aplus alapot. A cég indulását megelőzően a fő tulajdonosunk, Emőri Gábor befektetési tanácsadójaként, korábban privát bankáraként dolgoztam. Gáborral már hosszú évek óta ismertük egymást, és kialakult az a bizalom, ami alapján azt gondoltuk, hogy mindazt a tudást, know-how-t, amit felhalmoztam érdemes lenne intézményesített formában kamatoztatni, külső ügyfeleket is bevonni befektetőként abba az egyedi stratégiába, ami sok éven keresztül már működött. Ennek az ötletnek volt az eredménye az alapkezelő alapítása.
Hogy alakult ki az a csapat, aki ma az Axiomban dolgozik?
KP: Az indulást követően látszott, hogy amennyiben szeretnénk külső ügyfeleket megnyerni, úgy egy olyan ütőképes csapatra lesz szükség, ami megfelelő rutinnal rendelkezik, a piacon elismertek, szakmailag feddhetetlenek. Így sikerült Schuszter Pétert megnyernünk arra a feladatra, hogy a közös cél elérése érdekében rakja össze úgy a teamet, amivel el tudunk indulni a nagyobb elképzelések irányába.
SP: Azt gondolom, hogy az Axiom Alapkezelő számára a 2019-es év az az év, amikor ismertté váltunk a piacon, amikor stabilizáltuk működésünket, és egy olyan pályára állítottuk a céget, ami a siker eléréséhez szükséges volt. Koncz Péterrel, aki az alapítás óta itt dolgozik, nagyon jó párost alkotunk, de ami ennél is fontosabb a közös célokat sikerült úgy megfogalmazni, ami mindkettőnk számára motiváló volt. Az Axiom csapatát úgy építettük fel, hogy nagyon jó nevű, tényleg komoly tapasztalatot szerzett szakemberek mellé hozzuk be a fiatalos lendületet, olyan fiatalokat építsünk fel, akik kellő alázattal, de jó szakmai háttérrel rendelkeznek. 2019-ben megújult a csapatunk, a front-office területen két senior kolléga mellett, két junior munkatársunk van, míg az back-office területen szintén a két senior csapattag mellett ma már egy junior kolléga is dolgozik.
Az Axiom Aplus Abszolút Hozam Alap a tavalyi évben a legjobbak között teljesített. Mi ennek az alapnak a stratégiája?
KP: Az Aplus alapunk egy olyan befektetési stratégia mentén fektet be, ami nem jellemző a magyar piacon. Alapvetően minden instrumentumot vásárolhat az alap, de mi kifejezetten a devizaopciós stratégiára helyezzük a hangsúlyt ennél az alapunknál. Elsősorban európai devizapárok tekintetében írunk ki opciókat, bár dollárban is vannak pozícióink. A stratégiánk fő eleme, hogy olyan opciós ügyleteket kössünk, amik nem standardizáltak, és ahol az opciós díj, amit kapunk elég magas legyen, de azért kockázat szempontjából ne legyenek extrém szintek. A mi hozamaink elsősorban az opciós díjakból adódik, így ezek többé-kevésbé nagyon jól tervezhetők. Az elmúlt 6-7 évben különböző módon, különböző formákban, de nagyon magas szintre kerültem az opciós piacok lélektanával, ezért úgy vélem, hogy mára méltán mondhatom magam a devizaopciós szakértőnek. Emiatt hiszem, hogy az a stratégia, amit követek hosszú távon is kiegyensúlyozott, ugyanakkor az átlaghoz képest magasabb hozamot tud hozni.
SP: Az Axiom Alapkezelő olyan piacokon kíván megjelenni, amik egészen különlegesek, ezért is nevezzük magunkat niche piaci alapkezelőnek. Az Axiom Aplus alapja tavaly 9,1%-os hozamot ért el, és ezzel az abszolút hozam kategóriában szereplő alapok között a legjobb 10 közé került. Az alap 2018 júliusában indult, és az azóta eltelt másfél év alatt 7,2%-os éves hozamunk a negyedik legjobb helyre volt elegendő. Azt gondolom, hogy ez a teljesítmény egészen fantasztikus, és önmagáért beszél.
Kinek ajánlanátok az alapba való befektetést?
SP: Három olyan szegmens van, amit ma látunk. Van egy privát befektetői kör, akik rendelkeznek már számos más befektetéssel. Nekik ez az alap a magas hozam miatt tud érdekes lenni. Ők részben a nagyobb megtakarítással rendelkező magánszemélyek, vállalatokköréből kerülnek ki. Az intézményi ügyfelek körében a nyugdíjpénztárak számára mindenképpen érdekes az alap, diverzifikáció és a hosszútávúság, persze nem utolsó sorban a magas hozam miatt. Az alapkezelők esetében pedig az alapok alapjai befektetései között mindenképpen el kell férnie ennek az alapnak. Az Axiom Aplus alap egy olyan kuriózum, ami amellett, hogy egyedi, magas hozzáadott értékkel rendelkezik.
KP: Ma is vannak már külső ügyfeleink, akik elsősorban olyan magánszemélyek, akik hajlandók elviselni a relatíve magasabb kockázatot, ám hisznek, bíznak bennünk, és fontos számukra a bizalom mellett a jó hozam is.
Milyen terveitek vannak a következő időszakra?
KP: Az Aplus alapunk hozamát szeretnénk folyamatosan ezeken a szinteken tartani. Mindeközben az idei évben szeretnénk elindítani egy részvényopciós alapot is.
SP: Szeretnénk social media területen erősíteni, ahol már elkezdtük az építkezést, így a blog és facebook oldalunkon is komoly megjelenéseket generáltunk, de hiszünk a digitalizációban és a robotizációban is. Itt is várhatóak fejlesztések.
Végül egy személyes kérdés: mind a kettőtök számára jelentős váltás volt egy nagy, multi cégből átevezni egy kis szervezetbe. Hogy éltétek meg?
SP: Valóban 25 év után ez egy jelentős váltás, ugyanakkor nagyon pozitív érzésekkel vagyok tele. Az Axiom jelenleg abban a stádiumban van, amikor lehet nagyot álmodnunk, és egy olyan új dolgot lehet megvalósítani, ami valamiben teljesen más, mint a tőkepiacon működő alapkezelők. A multivilágból kilépve bizonyos értelemben számomra kinyílt a világ. Nagyon hiszek abban, hogy az Axiom csapatával számos sikerben lesz részünk!
KP: Nálam pár évvel ezelőtt jött el ez az időszak, de azt gondolom én is, hogy egy olyan lehetőséget kaptam, amit egy nagy szervezetben nem biztos, hogy sikerült volna. Most valóban azon dolgozunk, hogy a megálmodott elképzeléseinket valóra váltsuk. Ehhez ma minden adott, a jó teljesítmények, a biztos háttér, az elkötelezett kollégák, a befektetők bizalma. Az Axiom jövőbeni sikereiben nem csak hiszek, hanem biztos vagyok benne!
Az Axiom Alapkezelő vezető munkatársai: Molnár Tímea operációs vezető, Schuszter Péter vezérigazgató, Koncz Péter és Zakár Tivadar portfolió menedzserek |