A Carion Alapkezelő közzétette, hogy a MAG Ingatlan Alap október 19-ei nettó eszközértéke azért csökkent jelentős mértékben, mert a legfrissebb értékbecslések az ingatlanok értékének jelentős csökkenését mutatják. A cég ugyanis - amely egyébként a nyáron vette át az alap kezelését a megszűnő Macrogamma Alapkezelőtől - új értékbecslőt alkalmazott: a Colliers Internationalt azért bízták meg, hogy „az előzményektől teljesen független értékelés szülessen” az ingatlanok piaci értékével kapcsolatban.
A MAG Ingatlan Befektetési Alap árfolyama az indulás óta
(Forrás: BAMOSZ)
A nagyok mindent visznek Bár az utóbbi egy évben más ingatlanalapok is voltak kisebb-nagyobb mértékben veszteségesek, ez inkább a kisebbekre jellemző. A szektor képviselőinek árfolyamváltozását mutató BIX ingatlanalap-index, amelyet az összes tőkével súlyoznak, 2008 október eleji csúcsáról 2009 április elejéig esett ugyan 11,1 százalékkal, de azután szinte folyamatosan emelkedett, és ma 17,5 százalékkal van két és fél évvel ezelőtti mélypontja felett. Ez éves szintre átszámítva 6,6 százalék körül van. |
Az említett esés 41,5 százalékos volt, minden egyes befektetési jegy 0,89 forint helyett már csak mintegy 0,52 forintot ér. Ezzel a hányatott sorsú alap valószínűleg dobogós a hazai befektetési alapok nettó eszközértékének egy napon belül bekövetkezett esése terén, legalábbis ebben az évezredben. (A 90-es években két Globex-ingatlanalap után végül csak a névérték 3-4 százalékát fizették vissza.)
A kisebb magántulajdonú alapkezelő által létrehozott konstrukció kálváriája még 2008-ban kezdődött, amikor likviditási problémák miatt először az egész szektorban felfüggesztették a befektetési jegyek visszaváltását, majd több más társa, köztük nagy banki termékek (Raiffeisen, Európa) mellett ezt is zárt végűvé kellett alakítani: a futamidő végét fixálták, és az addigi visszaváltásokat megszüntették. A MAG nettó eszközértékét ekkor 25 százalékkal értékelték le, bár később újra voltak emelkedő időszakai.
Ez év elején újabb csapás érte az alapot, az APEH jogerősen adóhiányt állapított meg és adóbírságot vetett ki, ami nyomán nyolc százalékot esett az árfolyama. Az alapkezelő másik ingatlanalapja, a NAP ekkor vagyona harmadát veszítette el.
A N A P Ingatlanfejlesztő Befektetési Alap árfolyama az indulás óta (ezer forint)
(Forrás: BAMOSZ)
A MAG árfolyama az idén már 54 százalékkal, a NAP-é 34 százalékkal csökkent, korábbi csúcsukhoz– 2008 decemberhez, illetve 2009 szeptemberhez - képest pedig az előbbi 57, az utóbbi 58 százalékkal van lejjebb.
Privátbankár - Eidenpenz József