Külföldön a válság alatt is növekvő népszerűségnek örvendenek az úgynevezett tőzsdén kereskedett befektetési alapok (exchange traded fund, ETF), amelyek egyszerűségükkel és olcsóságukkal tűnnek ki más befektetések közül, és szaporodik azok száma is, amleyek hazai cégeken keresztül elérhetők. Az ETF-ek általában valamely fixen meghatározott index, termék vagy termékcsoport árát hivatottak pontosan követni, így átláthatók, kiszámíthatók, emellett az alapkezelőnek sem jelentenek bonyolult feladatot, így olcsón kezelhetők. A nagy tőzsdéken keresztül pedig szinte bárkihez könnyen eljutnak. (Nálunk, forintban, az itthoni tőzsdén egy ilyen termék létezik, az OTP Bux ETF.)
KBC Equitas
A KBC Securities offline ügyfelei évek óta kereskedhetnek ETF-ekkel, azonban a cég november 1-től online üzletágában, a KBC Equitas rendszerekben is elindította ETF-szolgáltatását. Mintegy 210 darab ETF azonnal rendelkezésre áll az Equitas elektronikus rendszerein (PETI, Webbroker), a legtöbb a New Yorki Értéktőzsde (NYSE) Arca elnevezésű piacán, mások a Nasdaq-on, a Xetrán és egyéb piacokon. Amint a cég üzletfejlesztési igazgatója, Takács Szabolcs elmondta, a lista folyamatosan bővül, ha bármely befektető kéri, egy napon belül fel tudnak venni új papírt azokról a tőzsdékről, amelyekkel kapcsolatban állnak, ez pedig összesen több ezer ETF-et jelent.
Fő előnyüknek azt tartják, hogy ugyanazokon a kereskedési rendszereken, ugyanarra a tőzsdeszámlára lehet az értékpapírokat megvásárolni, mint a hazai részvényeket is. Másrészt a magyar nyelvű ügyfélszolgálatot, szakmai segítséget emelte ki.A KBC Equitas ugyanazokat a jutalékokat alkalmazza, mint a részvénykereskedelemnél, a díj így az adott piactól és a befektető által választott díjcsomagtól függ. A NYSE Arca piacán az egyik díjcsomagban például 0,3 százalékos a díj, 13 dolláros minimumdíjjal. A befektetőknek természetesen devizára van szükségük a vásárláshoz, amit utalhatnak kívülről is, vagy megvehetik a cégnél, az árfolyamok a középárfolyamhoz képest általában plusz-mínusz egy százalékos marzsot tartalmaznak.
Híres vagy különleges ETF-ek - SPDR Gold Trust (GLD): Az óriásalap valószínűleg a világ legnagyobb nyersanyag-ETF-je (ETC-je). Októberi adatok szerint 72 milliárd dollár vagyont kezelt és 1230 tonna aranyat őriztetett letétben fedezetként. |
Saxobank
A többi, a hazai piacon ETF-vételt kínáló cég online rendszere úgy tűnik, mind a dán Saxobank rendszerén alapul. (Felsorolásunkban nem törekedtünk a teljességre.)
A Saxobank saját szolgáltatásáról, online platformjáról annak illetékese, Sárhidi András azt írja, több, mint 1000 ETF és ETC (exchange traded commodity, egyfajta árupiaci ETF) érhető el, mintegy húsz tőzsde kínálatából. Az Európai tőzsdék esetében 0,1 százalékos a brókerjutalék, a legtöbb esetben 12 eurós minimummal, az amerikai piacokon pedig 0,2 dollárcent ETF-jegyenként, 15 dolláros minimális tranzakciós költséggel. Devizát az üzleteléshez viszont nem árulnak, azt kívülről kell átutalni.
Erste Bróker
Az Erste Trader nevű elektronikus rendszer kínálatában 650 ETF van a világ vezető kibocsátóitól, ezek sokféle tőzsdén keresztül vásárolhatók meg, például Borsa Italiana, Deutsche Börse, Euronext Amsterdam, Euronext Paris, London Stock Exchange, Swiss Exchange – válaszolt kérdéseinkre Bozsik Balázs, az Erste Befektetési Zrt. üzletfejlesztési igazgatója. Ezen kívül a brókercég maga egyénileg is meg tudja vásárolni sok piacon a kívánt ETF-et az ügyfeleknek.
A felszámított jutalék itt is az adott külföldi tőzsdére érvényes, részvényekre vonatkozó jutalékokkal egyezik meg, az Erste Trader díjtáblázatában többnyire 45 bázispontos (0,45 százalékos) jutalék és 15-45 dollár közötti minimumdíj szerepel. A devizaváltás árfolyama összegtől függ, eurónál általában 1,5 forinttal térnek el a középárfolyamtól. A rendszer mögött szintén a Saxo Bank áll.
Equilor
Az Equilor Befektetési Zrt.-nél több ezer ETF érhető el akár hagyományos telefonos megbízáson keresztül, akár a Saxo-alapú Equilor Trader online kereskedési rendszeren – közölte a társaság. Tizenkét különböző tőzsdén kapható termékekről van szó, a legnagyobbak itt is a New York Arca rendszer, Frankfurt, London.
A jutalék tőzsdénként változó, de átlagosan 0,4 százalék, ám a cég céloz rá, hogy a CFD-k, amelyek egyes esetekben helyettesíthetik az ETF-eket, olcsóbbak és forintletéttel is vásárolhatók, nem kell hozzájuk deviza. (A CFD-k tőkeáttételt lehetővé tevő, határidős ügyletekhez hasonló termékek.) A devizakonverziónál 10 000 eurónak megfelelő mennyiség felett egyedi árat alkalmaznak 0,2-0,3 százalékos spread-del (marzzsal), ennél kisebb összeg esetén a napi árfolyamjegyzés érvényes 0,8 százalékos spread-del.
Buda-Cash
A Buda-Cash Brókerháznál 15 tőzsdén forgó 1756 ETF-et lehet megvásárolni online rendszeren keresztül, ezeknek is több mint fele New Yorkban, Londonban és Frankfurtban forog. A cégnél a legnépszerűbbek az amerikai és európai bankszektort reprezentáló, háromszoros tőkeáttétellel dolgozó short és long ETF-ek (FAS, FAZ és DXS8). Jellemző – a részvényekével megegyező – jutalékuk 0,8 százalék Európában vagy 8 cent/részvény az USA-ban, 20 eurós vagy 15 dolláros minimumdíjjal. (Itt is megjegyezték, hogy a CDF-ek olcsóbbak, 0,4 százalék, illetve 5 cent a díjuk.)
A cég telefonos nemzetközi részvénykereskedelmi üzletágában viszont az USA-ban és Nyugat-Európában elérhető összes ETF-et meg lehet vásárolni – tették hozzá -, a jutalék itt egy százalék, de minimum tízezer forint. Devizaátváltásnál a reggel nyolckor, illetve 13 órakor megállapított középárfolyam +/- 0,5 százalékos árfolyamot alkalmaznak.