Az európai válság még messze nem múlt el, sőt a legrosszabb részén sem vagyunk túl – így vezette fel a kormányülésen született döntések ismertetését a nemzetgazdasági miniszter. Matolcsy György emlékeztetett, hogy amikor 2010-ben bevezették a krízisadókat, akkor azt ígérték, hogy három év alatt kivezetik azokat. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a bankadónak csak a felét tudják kivezetni 2013 január 1-től, a végleges megszüntetése pedig 2014-től várható. Arra az esetre, hogy ha az Európai Unió addig bevezet egy közös bankadót, a tárcavezető azt mondta, hogy akkor megfontolják, hogy Magyarország bennhagyja-e a rendszerben. A bankadótól elvárt bevétel 200 milliárd forint.
A miniszter elmondta, hogy hat adót kivezetnek, helyükre mindössze három új adónemet vezetnek be, így 2013 január 1-től 51 adó lesz Magyarországon, az eddigi 54 helyett. A korábbi sajtótalálgatásokkal kapcsolatban Matolcsy György azt mondta, hogy „minden igaz” ami eddig megjelent, így nem okoztak meglepetést az ezután következő bejelentések. A tárcavezető elmondta, hogy a társasági adó háromkulcsossá tételéről még egyeztetnek, de a szándékaik szerint az eddigi 12 és 19 százalékos kulcs mellé belépne egy új, 30 százalékos, amivel az energiaszektort és a közműcégeket terhelnék. A három új adónem, amiről még egyeztetnek, és a miniszter szavai szerint „semmi nincs kőbe vésve”, a következő:
Távközlési forgalmi adó: a cégeket terheli (3, később 4 mobilszolgáltatót) mobil és vonalas hívás esetén 10 perc ingyen lesz, utána 2 forint a percenkénti plusz terhelés. Magánszemélynél 700 forint a fizetendő maximum, ugyanez a cégeknél 2500 forint. Július elsejétől vezetik be, idén 30, jövőre 50-60 milliárd forint bevételt vár tőle az állam.
Pénzügyi tranzakciós illeték: ezzel kapcsolatban a miniszter elmondta, hogy elfogadták az IMF és az MNB szakértőinek javaslatát, amely szerint minél nagyobb kört kéne minél kisebb teherrel sújtani. Az adó mértéke 1 ezrelék lesz átutalás esetén és azt a pénzintézetet terheli, amelyik a tranzakciót bonyolítja. A magyar pénzügyi rendszeren évente 600 ezer milliárd forintnyi tranzakció megy át, ebből csak egy 130 ezer milliárdot mozgató kört adóztatnak meg, így itt az elvárt bevétel jövőre 130 milliárd forint. A miniszter szerint „bizonyos nagy tranzakciókat mentesíteni kell.” Például MNB mentesül a teher alól, ahogy az Államkincstár is. A magánszemély is mentesül, ha magának utal egyik számlájáról a másikra. Hogy kivédjék a készpénzes ügyletek elszaporodását, a cégek közötti átutalásnál az 50 millió forint fölötti összegeket kizárólag átutalással lehet majd mozgatni.
Biztosítási adó: három adónemet vezetnek ki és helyére lép be a biztosítási adó. Kivezetik a krízisadót, a baleseti adót és a tűzvédelmi hozzájárulást, helyükre jön az új adónem. Ettől az adónemtől a korábbinál 15 milliárd forinttal több bevételre számít a kormány.
Matolcsy György szerint ezzel a lépéssorozattal Magyarország befejezi az államháztartás konszolidálást és az adórendszer átalakítását. A tárcavezető szerint az új adók lehetővé teszik, hogy később csökkenjenek a jövedelmeket sújtó adók csökkentését.