Az önkéntes pénztárak által biztosított adójóváírási lehetőség idén is elérhető: a tagdíjbefizetések után 20 százalékos mértékű, maximum 100 ezer forintos (a 2020. előtt a nyugdíjkorhatárt elérők esetében 130 ezer forintos) adójóváírás gyakorlatilag fix 20 százalékos hozamként is értékelhető a legfeljebb évi 500 ezer (illetve 650 ezer) forintos éves befizetés esetén.
Külön jogcímen vehetnek igénybe 2010. évre vonatkozóan adóvisszatérítést azok a pénztártagok, akik a magánnyugdíjpénztárból átléptek az állami nyugdíjrendszerbe, valamint reálhozamukat, tagdíjkiegészítésüket önkéntes nyugdíjpénztárba kérték átutalni. Ők az átutalt összeg 20%-a – legfeljebb 300 000 forint – után adóvisszatérítést kaphatnak.
Az esetben, ha valaki több pénztári csoportba tartozó pénztárban is tag (például önkéntes nyugdíjpénztár mellett önkéntes egészségpénztárban), további 100 ezer forint befizetésével újabb 20 ezer forint adókedvezményről történő rendelkezésre jogosult. Az adókedvezmény maximális mértéke így összesen 600 ezer forint befizetésével 120 ezer forint. Aki 2020. január 1. előtt tölti be az öregségi nyugdíj-korhatárt, a teljes 750 ezer forint befizetése esetén a kedvezményt 150 ezer forint összegben érvényesítheti.
Ezen értékhatárokig az önkéntes egészségpénztár tagja az egyéni számláján legalább két évre lekötött összegek, illetve az egyéni számlájáról kifizetett prevenciós szolgáltatás 10 százaléka után is kérheti az átutalást.
Az adóvisszatérítés természetesen csak olyan mértékben vehető igénybe, amely mértékre a 2011. évben keletkezett jövedelem után fizetendő személyi jövedelemadó fedezetet nyújt. Fontos azt is tudni, hogy az adóvisszatérítést a NAV nem közvetlenül, például bankszámlára utalja át: az összeg az szja-bevalláshoz csatolt nyilatkozat szerinti önkéntes pénztári számlára érkezik. Ha azonban a magánszemélynek adótartozása van, az adóhatóság az átutalást csak az adótartozás kiegyenlítését követő 30 napon belül teljesíti.
Komoly változások az egészségpénztáraknál
A 2011-es évvel kapcsolatos adóoptimalizálást ugyan közvetlenül nem érinti, ám a kép teljessé tételéhez fontos figyelembe venni azokat a változásokat, amelyek a pénztárakkal kapcsolatban január 1-jétől életbe lépnek.
A szuperbruttót is figyelembe véve eddig 19,04 százalékos adó mellett adhatták a cégek a pénztári befizetést mint béren kívüli juttatást. Ezt jövőre további, összesen 11,9 százalékos egészségügyi hozzájárulás is terheli. A cégek tehát 30,94 százalékos adó mellett adhatják a béren kívüli juttatást.
Változik az egészségpénztáron keresztül finanszírozható szolgáltatások köre is - ráadásul népszerű szolgáltatások kerülnek le a listáról: a gyógyfürdő, a gyógyüdülés, egészségügyi üdülés, rekreációs üdülés, a sporttevékenységhez kapcsolódó kiadások, valamint az életmódváltozását elősegítő szolgáltatások.
A Patikapénztár éppen ezért azt javasolja: akinek módja van, töltse fel számláját és még az idén december 31-ig vásárolja meg például a következő évi sport bérleteket, mert jövőre ez jogtalan szolgáltatásnak minősül és a 16%-os szja mellett a 27% eho-t is meg kell fizetni utána.