A járulék 2013 január 1-től 6660 forintra emelkedett, amit havonta kell befizetni, de a járulék összegét naponta számolják. Ez azt jelenti, hogy ha valakit például adott hónap 10-én jelentenek be munkahelyén, ezzel átvállalva a járulék fizetést, akkor arra a hónapra már csak 10 napot kell saját maga után kifizetnie. A napi díj 215-238 forint között mozog attól függően, hogy hány napos a hónap. Ezt egy újabb példával megvilágítva: a 31 napos januárban napi 215 forint a díj, de februárban napi 238 forint.
A tavasszal végzett hallgatóknak és diákoknak azért maradt meg decemberig a biztosítotti viszonya, mert az bár október 31-ig érvényes - ahogy a diákigazolvány is - a társadalombiztosítás esetén 45 napos biztosítotti viszony után, még 45 napos védettséget biztosít az állam - mondta Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szóvivője a Privátbankárnak. Ebből kifolyólag, azok, akik a tavaszi félében fejezték be tanulmányaikat, és senki nem fizeti utánuk a járulékot, vagy egyéb okból nem biztosítottak, először január 14-i esedékességgel kell befizetniük a december 15-e óta összegyűlt napok után a biztosítást.
Egy jó hír és egy rossz: a rosszat mondom előbb
Linczmayer Szilvia, NAV szóvivő (Forrás: nav.gov.hu) |
A határidőt nem érdemes túllépni, mert a be nem fizetett összeg után késedelmi pótlékot kell fizetni. A pótlék mértéke a mindenkori alapkamat kétszerese, ami jelenleg 11,5 százalék, az 5,75 százalékos jegybanki kamatláb mellett - mondta Linczmayer Szilvia.
A jó hír azonban, hogy attól, hogy valakinek nincs érvényes biztosítása, ellátást kaphat. Az pedig, hogy valakinek nincs biztosítása éppen az ilyen alkalmakkor derülhet ki. Ekkor az Országos Egészségügyi Pénztár jelzi a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, akik ekkor ellenőrzik, hogy tényleg így van-e, és ha igen, levelet küldenek az illetőnek akinek 8 napon belül igazolnia kell, hogy van érvényes biztosítása. Ha nem tudja bizonyítani, határozatban megállapítják, hogy mennyivel tartozik.
És végül a fekete leves: mindezt elintézni
Aki eljut odáig, hogy be tudja fizetni maga után az egészségügyi járulékot, a 6660 forinttól való megválást már ajándéknak fogja érezni az adminisztrációs ügyintézés után.
Az ügyintézés legkényelmesebb módja az internetes ügyfélkapun keresztül történő regisztráció után történik - mondta a szóvivő. A regisztrációhoz azonban személyesen be kell menni egy okmányirodába, vagy az adóhivatalba.
Személyesen a T1011 ürlap kitöltése után tudják az érintettek a járulékot maguk után befizetni, aminek letöltése meglévő ügyfélkapu elérés nélkül, nagyon komoly informatikai ismereteket igényel. A nyomtatvány az ügyélszolgálatokon is hozzáférhető, és sorban állás közben ki lehet tölteni. A kitöltéshez jó, ha kéznél van az illető TAJ száma, adóazonosító jele, és a további ügyintézéshez egy hivatalos fényképes igazolvány (személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél), illetve az ügyintéző kéri vagy a már érvénytelen diákigazolványt, amiből látható, meddig volt jogviszonya, vagy egy igazolást az iskolától, arról, hogy mikor járt le a biztosítási jogviszony.
Fizetési esedékesség és a fizetés módja
Az űrlapon meg kell jelölni, hogy utalással fizeti-e majd a járulékot a bejelentő, ebben az esetben érdemes a csoportos beszedést választani, mert így egyfelől nem felejti el minden hónapban az utalást, csak arra kell figyelni, hogy legyen elég pénz a számlán, másrészt a csoportos beszedés gyakran olcsóbb, mint az utalás.
Abban az esetben azonban, ha valaki nem az átutalást választja, sárga csekken is fizetheti a járulékot, de ezt az adóhivatal nem küldi ki automatikusan, hanem minden hónapban igényelni kell, méghozzá úgy, hogy azt a havi esedékességig be is tudja fizetni, ez minden hónap 12-ét jelenti, kivéve ha az hétvégére esik, ilyenkor tolódik a határidő, például, mint ebben a hónapban 14-ére.