A szupergazdagokat szuper adókkal sújtani szándékozó, az épphogy megkötött európai fiskális paktumot átíratni akaró szocialista párti jelöltet hozza ki győztesnek a legbefolyásosabb párizsi gazdaságkutató központ helyettes igazgatója. Az OFCE (Observatoire Francais de Conjunctures Économiques) vezető elemzőjeként ténykedő közgazdász, Eric Heyer szerint valójában nincs lényegi különbség Sarkozy és Hollande gazdasági-pénzügyi programja között, mindkettő a költségvetési szigor és az Európai Unió politikai-gazdasági integrációjának mélyítése mellett teszi le a voksot – írja a Concorde Alapkezelő Alapblogja.
Eric Heyer szerint Alaptalan a németek és más európaiak félelme a francia szocialista elnökjelölttől. Merkel asszony természetszerűleg szolidáris a pártcsaládjához tartozó Sarkozy elnökkel és eleve nem szeret kockázatokat felvállalni, Francois Hollande-ra (képünkön) pedig mint kockázatnövelő tényezőre tekint. A nemzetközi sajtóban mindeközben összekeverik Hollande felszínes kampányszövegeit lényegi mondanivalójával. Semmiféle kifogása sincs a fiskális szigor összeurópai betartatása, a költségvetések átláthatóságának biztosítása ellen. Nem eltörölni, hanem kiegészíteni kívánja e paktumot.
Hollande minden a maga részéről 75 százalékos adóval sújtaná Franciaország módos polgárait, ők válaszul pedig „lapátolják ki a pénzüket” Svájcba. De Hollande csak az évente egy milliónál többet keresőket akarja különadóval sújtani, más szóval a szupergazdagokat. A svájci lapokban ugyanakkor már Hollande megjelenése előtt, hosszú évek óta olvasni megbízhatónak tetsző jelentéseket a „csúcsjövedelmekkel” bíró francia polgárok úgymond pénzmenekítéséről. Négy év alatt húszmilliárd euró „ment át” Franciaországból svájci bankokba – állítólag. Franciaország mindenesetre hosszú ideje a legfejlettebb országokon belül a legmagasabb adóbevételeket produkáló országok egyike. Míg az OECD-n belül az adóbevételi átlag az GDP 34 százaléka, addig a francia költségvetéseknek évente 42 százalékát jelentik a beszedett adók.
Mindkét elnökjelölt alapvetően ugyanazt akarja, ugyanazt hirdeti, tudniillik a költségvetési fegyelmet, a kiadások lefaragását, a bevételek növelését. Ez utóbbit inkább Hollande erőlteti, az előbbit, a kiadáscsökkentést pedig Sarkozy. Hollande és Sarkozy pénz-és gazdaságpolitikája legfeljebb formailag különbözik egymástól – írja az Alapblog. A közvélemény-kutatások eredményei és a média fő véleményformálóinak üzenetei egy irányba mutatnak, vagyis a játszma állítólag eldőlt: Francois Hollande lesz valószínűleg Franciaország új elnöke.
(A teljes interjú itt olvasható.)