Ahogy arról korábban hírt adtunk, az NGM egy telefon- és internetadó bevezetését fontolgatja, vagyis a hívásokat, az internetezést de még az sms-küldést is megadóztatnák, az intézkedéstől pedig 40-50 milliárdos bevételt várnak.
Nem erősítette meg és nem is cáfolta az internet- és telefonadóval kapcsolatos hírt az NGM. A szaktárca nem kommentálja a sajtóhíreket, ahogy a tranzakciós adóról sem kommunikál. A kormány jövő hét szerdán ül össze és dönthet a konvergenciaprogramról, amit a hónap végéig kell megküldenünk Brüsszelnek. |
Az új adót - ha hinni lehet a miniszterelnök múlt heti nyilatkozatának - csak 2013 januárjától vezetnék be, vagyis a jövőre az EU által elvárt 400 milliárdos kiigazítás miatt lehet fontos. Holott szakértők szerint a banki tranzakciós adó átgondolt bevezetésével a költségvetés jövőre pont 400 milliárd forinttal gazdagodhat. Így viszont érthetetlen, miért akar a szaktárca bevezetni egy újabb forgalmi típusú adót. De megteheti-e ezt egyáltalán?
Csak egy forgalmi adó lehet az EU-tagállamokban
Az EU tagállamainak csak egy forgalmi típusú adót engedélyez bevezetni, mint ismert magyar vállalkozók korábban épp az iparűzési adó miatt fordultak az Európai Bírósághoz, mely végül azt mondta ki, hogy ez az adó nem minősül forgalmi adónak. Így maradhatott. De mi a helyzet a nemrég bejelentett tranzakciós adóval és a most kiszivárgott internetadóval? A jelenlegi információk szerint mindkettőt forgalom alapján számolnák el.
Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország adópartnere |
"A forgalmi adózás olyan területe az uniós jognak, amibe nem lehet csak úgy fejest ugrani" - magyarázta kérdésünkre Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország adópartnere. Az Unió régóta folytat arról tárgyalásokat, hogy miképpen tudja megadóztatni a banki tranzakciókat úgy, hogy azok ne ütközzenek a főbb irányelvekbe. Ezért nem lehet nagyobb gond a magyar tranzakciós adóval sem, hiszen az illeszkedik abba a jogalkotási folyamatba, amit az EU már megkezdett. Az eredeti cél a spekulációk visszaszorítása volt, de az adónem most kapóra jön a magyar államkincstárnak is.
Bár kevés konkrétum ismert, Gerendy szerint önmagában az ötlet felmerülése is ijesztő, szerinte egy nem szabályozott területet - az internetet - megpróbálni adójogi eszközökkel szabályozni, "az ámokfutás csúcsa lenne". Az adószakértő szerint nemcsak arról van szó, hogy ez jogi nonszensz, hanem gazdasági szempontból sem átgondolt a javaslat, az internet ráadásul minden külső változásra percek alatt képes válaszolni.
El fog vérezni
Gerendy szerint már korábban is felmerült, hogy az internethez kapcsolva adót vessenek ki, de a technológia egyelőre nem mutatja azt a lehetőséget, hogy a költségvetések a világháló kapcsán bármilyen bevételhez juthassanak. "A telekommunikációs szolgáltatásokhoz kapcsolt adóról meg azt gondolom, hogy el fog vérezni, mert azon van már áfa" - mondja a BDO adópartnere.
"Ez az adó egy utópia, nem fog működni" - összegezte véleményét Gerendy. A telekommunikációs szolgáltatások az áfa-direktíva hatálya alatt vannak, szinte lehetetlen, hogy újabb forgalmi adót ki lehessen vetni rájuk, a banki szolgáltatások például nem ilyenek, ott éppen ezért még van lehetőség egy új adó bevezetésére.
Bravúr lenne, ha bevezetnék
Arról nem is beszélve, hogy az Európai Bizottság már a telekomcégeket sújtó magyar különadót is elmeszelte egy kötelezettségszegési eljárásban (az ügy "bírósági szakaszban" van jelenleg), és nem az adókivetés módja miatt. A gond az volt, hogy a különadóból beszedett milliárdokat a kormány nem forgatta vissza szektorba, ez pedig előírás az Unióba. Gerendy is megerősítette, hogy az EU a telekommunikációs szektort kiemelten kezeli, az arra vonatkozó szigorú szabályokat pedig betartatja. Nemcsak adójogi szempontból lenne tehát bravúr egy ilyen adó bevezetése.
De kell-e mindez nekünk? Gerendy szerint a tranzakciós adó megfelelő "finomhangolásával" a költségvetés elegendő bevételhez jutna ahhoz, hogy a jövő évi hiánycéllal ne legyen gond.
"Nagyon úgy látom, hogy a két adó, a tranzakciós és netadó között az analógia fennáll, tehát a kettő nagyon hasonló egymáshoz. Evés közben jön meg az étvágy, csakhogy még az első fogással sem végeztünk" - mondja Gerendy.
A szakértő szerint a "strukturálisan megerősített" adókra kellene a hangsúlyt fektetni, nem a kisebb és sokszor alkalmi jellegű adókra. Így a költségvetés és a konvergenciaprogram is sokkal kiszámíthatóbb lenne. "Magyarországon 42 adó- és járulékforma van jelenleg, ebből közel 10 hoz komoly bevételt, a többit el is lehetne hagyni" - magyarázza a BDO adópartnere.
A tranzakciós adó kiváló lehetőség, egy stabil és kiszámítható adót lehetne ebből csinálni, de ehhez rengeteg munka kell, hiszen minden részletkérdésre ki kellene dolgozni a választ - mondja Gerendy.