A mezőgazdasági vállalkozások az Agrár Széchenyi Kártyát 4 százalék kamattámogatás mellett vehetik igénybe. A nyár óta megemelt állami kamattámogatás hatására a korábbinál is olcsóbbá vált likviditási hitelkonstrukció feltételeit a bankok igyekeznek még tovább javítani, mert a mezőgazdasági vállalkozások többnyire jó adósnak számítanak.
Banki várakozások szerint a korábbinál több mezőgazdasági termelő számára teszi a likviditáskezelés megfizethető eszközévé az Agrár Széchenyi Kártyát a július közepe óta 2-ről 4 százalékra emelkedett állami kamattámogatás, és nagyobb ütemben bővülhet a szeptemberi adatok szerint az agárszektorban eddig kihelyezett 6 milliárd forintra rúgó hitelösszeg is.
Ezermilliárdos szükséglet
A kártyaszám és a kihelyezett hitelösszeg növekedésének is van még tere, miután a mezőgazdaság finanszírozási szükségletét éves szinten 950-1050 milliárd forintra becsülik banki körökben. Jelentős tartalékokat rejt az átlagos hitelösszeg emelkedése is, amely a jelenlegi 6 millió forintos szintjével még nem éri el a hagyományos Széchenyi Kártya összegét.
A likviditási hitel feltételeit tovább javítják a bankok, miután a gazdálkodók, a földalapú támogatásoknak is köszönhető stabil bevételi forrásaik révén jó adósnak számítanak. „A Széchenyi Kártya Program keretében 2011 szeptemberétől igényelhető, kifejezetten a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozások igényeire szabott Agrár Széchenyi Kártya tapasztalataink szerint főként a dél-alföldi és az észak-dunántúli régió agrárgazdálkodói körében népszerű, a konstrukcióhoz kapcsolódó hitelek 61 százalékát ugyanis idén ebben a két régióban helyezte ki az OTP Bank.”- emelte ki Csonka Tibor, az OTP Business ügyvezető igazgatója.
Az átlag feletti igények
Az Agrár Széchenyi Kártyák darabszámát tekintve 42 százalékos piaci részesedéssel rendelkező OTP Bank a likviditási hitelkonstrukció legnagyobb hányadát, mintegy ötödét Hajdú-Bihar megyében helyezte ki, ahol a gazdák átlagosan 5 millió forintos folyószámla-hitelkerettel rendelkeznek.
Jóval magasabb, 7-7,5 millió forint közötti átlagos folyószámla-hitelkerettel finanszírozzák gazdaságukat a vállalkozók Veszprém, Baranya és Pest megyében, a bank adatai szerint.
Az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitel igénybe vett hitelösszege után a november hónapra érvényes mérték szerint évi 4,39 százalék kamatot és kamatszerűen fizetendő járulékot számol fel az OTP Bank, ehhez azonban további kedvezményeket is kapcsol.
Valami elindult az ágazatban
Az állami támogatás mellett a konstrukció további előnye, emelték ki a banknál, hogy nincs kötött hitelcél, így az összeg szabadon felhasználható és segítséget nyújthat váratlan kiadások fedezésére is. A folyószámlahitel visszafizetett összegét pedig a futamidőn belül bármikor újra fel lehet használni. A hitelkeretet minimum 500 ezer, maximum 25 millió forint összegben lehet felvenni az OTP Banknál, legfeljebb egy évre, ugyanakkor a hitelkeret az ügyfél gazdálkodásának felülvizsgálatát követően, újabb pozitív hitelbírálati döntés esetén meghosszabbítható.
15 millió forint hitelösszegig nincs szükség tárgyi fedezetre, biztosítékként elegendő a többségi cégtulajdonos és az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) készfizető kezességvállalása. Az alapítvány ügyvezető igazgatója korábban a Privátbankárnak adott interjúban azt mondta, hogy a még minidig, zömmel forgóeszközhitelre van szükségük a gazdáknak, de egy év alatt duplájára nőtt a beruházási hitelek igénye.