Kismalac a Minden gyerek lakjon jól! alapítvány adományosztásán a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Székely községben 2015. május 5-én. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Ahogy arról már korábban írtunk, ismét felütötte a fejét a halálos betegség Magyarországon is, igaz, azóta az exportot tiltó országok sorban mondják fel a szankciót, már amennyiben a kivitelre szánt húst alaposan bevizsgálják Magyarországon. A Világgazdaság cikke szerint mindezzel együtt már érezhető hátrányt szenvednek a gazdák, az exportőrök ugyanis inkább alternatív piacokat keresnek, a termelők pedig veszteséges felvásárlási árakkal küzdenek.
Zsótér László, a sertéstartással foglalkozó Kunágotai Bercsényi Zrt. tulajdonos-vezérigazgatója a lapnak elmondta: a két-három héttel ezelőtti árakhoz képest körülbelül 10 százalékkal, kilónként 310 forintra csökkent az élősertés felvásárlási ára, ha viszont a három hónappal ezelőtti árakhoz mérik a mostani piaci szintet, akkor több mint 20 százalékos a mérséklődés. Ráadásul ez még nem a mélypont.
Nekünk olcsóbb, nekik bukó
A szakértő meglátása szerint azonnali intézkedésekre lenne szükség, mert sok sertéstartó tönkremehet abban, ha bezárul az exportpiacok nagy része, mert így bennragad a hús, és lenyomja a belföldi árakat. Emiatt sokan felhagynak a gazdálkodással, egyre többen próbálnak szabadulni a malacoktól. A távol-keleti piacokban lenne reménység, ezek újranyitása azonban akár három évbe is beletelhet.